הורחב מוזיאון "בונקר טירפיץ" בדנמרק, שנבנה בבונקר נטוש של הנאצים

את הרחבת המוזיאון, שנמצא בחוף יוטלנד שבמערב דנמרק, תכנן האדריכל הדני האופנתי ביותר כיום, ביארק אינגלס. הוא רואה במוזיאון אנטיתזה פתוחה ומוארת לבונקר המונוליטי והכבד שנותר באתר

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
מוזיאון "בונקר טירפיץ" בחוף יוטלנד בדנמרק. אנטיתזה לבונקר הכבד שבנו הנאצים ונותר במקום
מוזיאון "בונקר טירפיץ" בחוף יוטלנד בדנמרק. אנטיתזה לבונקר הכבד שבנו הנאצים ונותר במקוםצילום: Rasmus Hjortshoj
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

אוניית הקרב הגרמנית טירפיץ שבנה הצי הנאצי במלחמת העולם השנייה נגרסה זה כבר לגרוטאות. בונקר אימתני שבנו הנאצים בחוף יוטלנד שבמערב דנמרק ננטש בתום המלחמה וכעבור שנים הוסב למוזיאון לתולדות ה"חומה האטלנטית". המוזיאון, "בונקר טירפיץ", קרוי על שמה של האונייה שבעצמה קרויה על שמו של האדמירל אלפרד פון טירפיץ, מייסד הצי הקיסרי הפרוסי. 

עם מטען שכזה, לא פלא שכדי להרחיב את שטחו של המוזיאון בחרה ממשלת דנמרק באדריכל הדני האופנתי ביותר כיום, ביארק אינגלס, מייסד משרד BIG הבינלאומי. הוא רק בן 43, אך עבודתו כבר משתרעת על פני כל הגלובוס, וכך גם האגו שלו. המגזין "טיים" בחר בו כאחד מ–100 אנשים המשפיעים ל–2016, בחירה שלוותה בציטוט מפי מעסיקו לשעבר, האדריכל רם קולהאס, שהשווה אותו לסטארטאפיסט מעמק הסיליקון.

מוזיאון "בונקר טירפיץ" בחוף יוטלנד בדנמרק. המסדרונות מגולפים בתוך החולצילום: Rasmus Hjortshoj

המוזיאון שתיכנן ביוטלנד ונחנך החודש הוא מבנה שקוע מתחת לפני הקרקע. הוא סובב סביב חצר פנימית פתוחה, קירותיו הפנימיים עשויים זכוכית שקופה, הגגות הזיזיים מבטון תומכים את שכבות החול שמעליהם ונמתחים עד 36 מטרים ללא תמיכה. המסדרונות מגולפים בתוך החול כחתכים כירורגיים מדויקים.

אינגלס רואה במוזיאון אנטיתזה קלת משקל, פתוחה ומוארת לבונקר המונוליטי והכבד שנותר באתר כאנדרטה ל"ימים השחורים". האם רק לי מזכירים החתכים המדויקים צלב קרס שבור?

מוזיאון "בונקר טירפיץ" בחוף יוטלנד בדנמרק. המסדרונות מגולפים בתוך החול צילום: Rasmus Hjortshoj
מוזיאון "בונקר טירפיץ" בחוף יוטלנד בדנמרק צילום: Rasmus Hjortshoj
מוזיאון "בונקר טירפיץ" בחוף יוטלנד בדנמרק. שקוע מתחת לפני הקרקעצילום: Rasmus Hjortshoj

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ