מעצב הסביבה רם איזנברג זכה בפרס קרוון על תכנון גן קרית ספר בתל אביב

"יש לו השפעה חברתית והוא עשיר בתכנים", נימקה אחת השופטות את הבחירה. איזנברג יקבל גם מענק בסך 18 אלף שקלים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבריכה האקולוגית בגן קרית ספר
הבריכה האקולוגית בגן קרית ספרצילום: מוטי מילרוד

מעצב הסביבה רם איזנברג זכה בפרס קרוון לאדריכלות גנים ונוף מטעם עיריית תל אביב על תכנון גן קרית ספר ובמענק בסך 18 אלף שקלים. הגן משתרע על פני 15 דונם וממוקם בין הרחובות סעדיה גאון, יהודה הלוי ועמרם גאון בתל אביב, ואיזנברג תיכנן אותו לאחר מאבק תושבים, שהתנגדו לתוכנית להקמת מגדלים במקום שקידם מנהל מקרקעי ישראל. איזנברג זכה לפני מספר שנים בפרס רוקח על תכנון גן אחר בתל אביב — פארק שדרות ההשכלה בשכונת ביצרון.

השופטות בתחרות היו אדריכלית הנוף ברברה אהרונסון, האוצרת מילנה גיצין אדירם, האדריכלית גנית מייזליץ כסיף והאגרונומית ד"ר עדה ו' סגרה. כעשרה מועמדים התחרו על הפרס, ובהם בין היתר פארק מרמלדה בבאר שבע, פארק הצבאים בירושלים, פארק אגמון עמק חפר ופרויקט חוף באר שבע. ד"ר עדה סגרה הסבירה בשיחה עם "הארץ" כי הבחירה בפרויקט של איזנברג היתה "מהירה מאוד", כלשונה. "הגענו למסקנה שזה הפרויקט הכי מוצלח לפי כל הקריטריונים. בזכות האיכויות העיצוביות של הגן הוא תמיד מלא באנשים. יש לו השפעה חברתית ואורבנית. הוא עשיר בתכנים והיה לקראת תכנונו הליך שיתוף ציבור ארוך ומעמיק. הגן עושה שימוש מושכל במים ולמרות שהוא לא גדול הוא משדרג מאד את סביבתו".

רם איזנברגצילום: ניצן זוהר

עם חנוכת הגן ב–2013 הסביר איזנברג כי מדובר באתר "אקולוגי, דמוקרטי וקהילתי". ההחלטות על עיצובו התקבלו בתום תהליך שיתוף ציבור והוא כולל אזורים פעילים ושקטים. מאחר שהגינה מוקפת במבני מגורים משתי דפנותיה, רוב השימושים הרועשים נתחמו בצד שקרוב למבני תעסוקה וציבור. חלקו העליון של הגן מוביל לכיכר כניסה ובה שולחן מים, ולמרגלות הגן זורם נחל מלאכותי ש"נשפך" לבריכה אקולוגית. לצדי המדרון פינות ישיבה מדושאות, עצי אקליפטוס ותיקים, גינה קהילתית, אזורי משחק וגינת כלבים.

פרס קרוון, על שם אברהם קרוון, ראש מחלקת נטיעות ואדריכל הגנים והנוף לשעבר, מוענק מדי שנתיים החל מ–1971. הוא הוענק לראשונה לאדריכלי הנוף זוכי פרס ישראל ליפא יהלום ודן צור על תכנון גן סאקר בירושלים. ב–2013 הוענק למשרד מנעד בראשות שלומי זאבי, יאיר אביגדור וצבי דקל על תכנון פארק המסילה בירושלים, וב–2015 הוענק הפרס לאדריכלית הנוף ברברה אהרונסון ולאדריכל איתי אהרונסון ממשרד שלמה אהרונסון אדריכלים, שתכננו את פארק הרצליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ