עיריית תל אביב תחייב יזמים להתייחס להצבת צל במרחב הציבורי בתוכניותיהם

לראשונה בישראל, ועדה מקומית קבעה כי מתכננים יחוייבו להתייחס לסוגיית ההצללה בפרויקטים עתידיים, בדומה להתייחסות למקומות חניה ובנייה ירוקה. לדברי אדריכל העיר הדבר "ישנה את פרדיגמת התכנון"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמה ריבה
נעמה ריבה

עיריית תל אביב אישרה היום (רביעי) בוועדה המקומית לתכנון ובנייה מדיניות שתאפשר לחייב מתכננים ויזמים להציב צל בפרויקטים עתידיים במרחבים הפתוחים. במקביל, הוועדה המחוזית מכינה מסמך דומה שמתייחס לכל מחוז תל אביב ולערים כמו רמת גן וחולון. יו"ר הוועדה המקומית, סגן ראש העיר דורון ספיר, שביקש ממינהל הנדסה שיכינו עבור הוועדה את המסמך, אומר שזהו כלי מעשי שעד היום לא היה ברשותו. "עד היום מכרו לנו בוועדה ציורים יפים", אמר ספיר על ההדמיות שמוצגות בדיונים, "אבל הציורים האלו לא מחייבים. בפועל, היזם מחוייב למשל לבניינים מסוימים בגובה מסוים, אבל הוא לא היה חייב לשתול את העצים שמופיעים בהדמיה".

באשר למרחבים שהעירייה מתכננת, ספיר אומר שגם הם יזכו עכשיו להתייחסות אחרת. "למשל התוכנית של כיכר גבעון, אם היתה מגיעה אלינו אחרי שכבר יש מסמך כזה, היינו מתייחסים אליה אחרת". אדריכל העיר יואב דוד אומר שכעת עובדים על תוספת צל בכיכר גבעון.

צל בשדרות רוטשילד
צל בשדרות רוטשילדצילום: תומר אפלבאום

בעקבות אישור המסמך הוסיף ספיר: "זה לא אומר שמחר בבוקר כל הרחובות יוצלו. אבל בעצם לראשונה יש מסמך שמנחה את האגפים השונים לגבי המרחב הציבורי: רחובות, חניונים ועוד. הוועדה החליטה גם כי בכל תקנון תוכנית, במסגרת הנחיות להכנת תכנית עיצוב, ייכנס סעיף המתייחס לדרישות הכנת נספח צל במסגרת התוכנית". דוד אומר שעם אישור המסמך, כל תוכנית שמוגשת לעירייה תצטרך להתייחס לסוגיית הצל, בדומה להתייחסות לבנייה ירוקה או חניה. "זה ישנה את פרדיגמת התכנון, כי עמוד תאורה יהיה חשוב — אבל גם צל". 

אדריכל הנוף שחר צור, שהיה שותף לכתיבת המסמך, אומר שמדובר במסמך מאד פרגמטי. "המסמך דורש כיסוי צל לכל סוג של מרחב. למשל, יש דרישה של 80% כיסוי צל לפחות בצד אחד של המדרכה. יש דרישה של 40% צל בכיכרות, דרישה של 50% צל בחצרות בתי ספר, וכך הלאה". צור מסביר שכל אדריכל יצטרך להציג הדמיית צל שמתארת את מצב הצל במרחב בשלוש עונות בשנה, בשלוש שעות שונות, ויידרשו להשלים חוסרים בהתאם — כלומר להוסיף עצים או הצללות מלאכותיות — כאשר המסמך גם ממפה סוגי עצים מומלצים ליצירת צל. המסמך מתייחס גם לפתרונות צל זמניים שיותקנו במקרים מיוחדים, למשל בכיכרות או בצמתים ראשיים. "אנחנו יודעים שלוקח 7 או 10 שנים לעץ עד שהוא נותן צל, ולכן אנחנו מציעים פתרונות הצללה משלימים לתקופת צימוח העצים", אומר צור. "אלו הם אלמנטים שיהיו ניתנים לפירוק בתום תקופת הצימוח — כמו מפרש בד, פרגולה או מצחיות למבנים", נכתב במסמך.

בתשובה לשאלה אם המסמך יהיה כלי משפטי שיאלץ גופים כמו חברת חשמל, מפעל הפיס או משרד התחבורה להזיז אלמנטים שמונעים צל, הוא אומר: "לא הייתי קורא לזה כלי משפטי, אבל זו מדיניות. זה לא 'אם נעשה זה יהיה נחמד'". דוד הוסיף שהמסמך גם לא מבטיח שיחליפו את תחנות האוטובוס שאינן מצלילות, למשל, אבל זה כן אומר "שבמסגרת הדיון על הצללה, אנחנו צריכים לחשוב על אם אפשר להוסיף צל לתחנות מסוימות שיש בהם משתמשים רבים".

עידן עמית, המתכנן הסביבתי של קהילת תל אביב יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע, מברך על קידום המסמך, אבל מעיר כמה הערות: "המסמך נעדר התייחסות מספקת לאתרי טבע עירוני וחופי הרחצה בעיר, בייחוד בתקופה בה יש דיון ציבורי רחב על הנושא האחרון. בנוסף, המסמך מפריד בין מדדים כמותיים לאיכותיים, ולא מעודד בהכרח העדפה של הוספת עצי צל בעיר, על פני אמצעים מלאכותיים. המסמך גם ערוך בצורה שתקשה על הטמעתו בקרב אנשי המקצוע ועל הנגשתו לציבור הרחב. פנינו למשרד אדריכל העיר, עם הערותינו למסמך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ