אדריכל הלובר באבו דאבי דוחה את ההאשמות על ניצול עובדים זרים

ז'אן נובל, שעיצב את הקומפלקס המסיבי שצפוי להיפתח בנובמבר, הגיב להאשמות ארגוני זכויות האדם, לפיהן הפועלים הזרים שבנו את המוזיאון הועסקו בתנאים מחפירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון לובר באבו דאבי, ביולי.  כיפה בקוטר 180 מטר במשקל 7,000 טונות
מוזיאון לובר באבו דאבי, ביולי. כיפה בקוטר 180 מטר במשקל 7,000 טונותצילום: Mohamed Somji / Louvre Abu Dhab

האדריכל הצרפתי ז'אן נובל, שעיצב את מוזיאון הלובר שצפוי להיפתח באבו דאבי בנובמבר, הכחיש את ההאשמות על ניצול והתעללות בפועלים זרים במהלך בניית הקומפלקס המסיבי.

המבנה צפוי להיפתח ב-11 בנובמבר, עשר שנים אחרי שהמוזיאון בפריז חתם על הסכם חסר תקדים בשווי 663 מיליון ליש"ט שמאפשר לאבו דאבי להשתמש בשם שלו למשך 30 שנה ולשאול 300 עבודות מהאוסף שלו. למוזיאון כיפה בקוטר 180 מטר במשקל 7,000 טונות, ו-7,850 תבניות של כוכבים שנועדו ליצור "גשם של אור", לפי נובל.

מוזיאון הלובר באבו דאבי, ביוליצילום: Mohamed Somji / Louvre Abu Dhab

האדריכל פטר בראיון את הטענות על ניצול עובדים כ"טענה ישנות" והתעקש שהתנאים של הפועלים שבנו את המוזיאון היו טובים יותר מאשר באירופה. "כבר בהתחלה בדקנו את המקומות שבהם מתגוררים הפועלים ובחנו את התנאים כדי לוודא שזה נעשה כמו שצריך... יש להם את אותם תנאים, אפילו יותר טובים, מאשר אלו שראיתי במדינות אחרות", אמר. "בדקנו והכל היה בסדר. לא זיהינו שום בעיה".

בדו"ח של ארגון זכויות האדם Human Watch מ-2015 דווח כי הפועלים הזרים שעבדו בבניית מוזיאון הלובר והגוגנהיים השכן - חלק מ"מרכז תרבות" בשווי 18 מיליארד ליש"ט באבו דאבי - עבדו בתנאים קשים, כמעט עבודות כפייה, כולל מעצרים מינהליים וגירוש מהמדינה אם העזו להתלונן. הרשויות במדינה אמרו שהם שיפרו את התנאים והזכויות של העובדים הזרים, אבל ארגוני זכויות אדם טוענים שהשיפור היה רק למראית עין.

נובל אמר שהמוזיאון באי סעדיאת עוצב תוך התחשבות בתרבות, האקלים וההיסטוריה המקומיים. "אני מאוד קונטקסטואלי. מוזיאון טוב בעיני הוא כזה שמתיישב עם התרבות של המדינה שבה הוא נוצר. לא אעבוד בניו יורק, פריז או לונדון. רוב האדריכלות כיום ניתנת להעתקה ממקום למקום; המוזיאון הזה לא".

לדברי נובל, הצללים המנומרים שנוצרים על ידי הכוכבים בכיפה הם תזכורות ל"אור שעובר דרך עלי עצי הדקל". הכיפה מכסה חלקית יותר מ-60 מבנים לבנים, אך היא מחוברת לקרקע רק בארבע נקודות – ונותנת את הרושם שהיא מרחפת באוויר. "זו בעצם שכונה שנמצאת מתחת למעין מטריה", אמר נובל.

שותפתו של נובל, האלה ורדה, הכחישה שהפרויקט נועד כדי להחדיר את התרבות המערבית לעולם הערבי, ואמרה ש"זו לא הרוח" של שיתוף הפעולה הזה. "הפרויקט עוסק בשיתוף תרבות משני הצדדים וזה היה מעשיר מאוד עבור כולנו".

נובל הוסיף שהפרויקט היה "כלי פנטסטי לחינוך הדורות הצעירים". לדבריו, "במובן הזה, זה כמו קתדרלה. הלובר באבו דאבי הוא דיאלוג של ציוויליזציות... שאלה של אוניברסליות ופילוסופיה. הפרויקט עוסק בהכרה של איכויות של ציוויליזציות שאינן שלנו".

"אדריכל שאפתן לא עושה זאת עבור עצמו, אלא בגלל שהפרויקט כל כך חשוב והשאפתנות היא ביטוי של רצון עז להשאיר את העדות הטובה ביותר", סיכם נובל. "אני מאמין שליצור מוזיאון זה משהו מאוד חשוב לאבולוציה של התודעה והעברת ידע לדור הבא. אנחנו לא בונים עבור אדם מסוים, אנחנו בונים למען בני אדם, למען הציוויליזציה, למען האנושות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ