משרד הביטחון מקדם את התוכנית להעברת גל"צ לירושלים

למרות הדיווח כי השר אביגדור ליברמן יבחן את הוצאת התחנה מידי צה"ל, משרד הביטחון בחר בחיוטין אדריכלים לתכנן את העברתה לבירה

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים
מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. ממשרד הביטחון נמסר שלגל"צ יש צורך ב–5,000 מ"ר ברוטו צילום: תומר אפלבאום

משרד הביטחון ממשיך לקדם את התוכנית להעברת גל"צ ממשכנה ביפו לירושלים, זאת למרות הדיווחים היום (שני) על כך ששר הביטחון, אביגדור ליברמן, יבחן מחדש את הוצאתה של תחנת הרדיו מתחום אחריותו של הצבא. לאחר שקיימו ראיונות עם שלושה משרדי אדריכלים, הוחלט במשרד הביטחון כי חיוטין אדריכלים, שתכננו את בניין פולונסקי במכון ון ליר, יקדמו את התוכנית להעברת גל"צ למתחם מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים.

חיוטין אדריכלים נבחרו על ידי הוועדה לבחירת מתכננים באגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון. גם המשרדים אריאל גושן ופרי־דוידוביץ התראיינו לתפקיד. לפני כחודשיים הודיע ליברמן על הכוונה להעביר את התחנה ממקומה הנוכחי בבניין ישן ביפו לירושלים, אך למשרד הביטחון אין עדיין תוכנית מדויקת למבנה החדש. כעת חיוטין אדריכלים יידרשו לערוך בדיקת היתכנות של המבנה, לבדוק איך הצרכים של גל"צ יכולים להשתלב בו ויגישו הצעת תכנון ראשונית הכוללת עלות משוערת ולוחות זמנים לבנייה. ממשרד הביטחון הוסיפו שלגל"צ יש צורך ב–5,000 מ"ר ברוטו לפני התאמה מחודשת לשטח.

מתחם מוזיאון אסירי המחתרות, שנמצא בבעלות משרד הביטחון מתחילת שנות ה–90, משמש כיום כמוזיאון וחלליו יותאמו לתחנת רדיו. במשרד הביטחון אמרו שהמתחם, שנמצא ליד מגרש הרוסים, נבחר לאחר התייעצות עם עיריית ירושלים ולאחר בחינה של מספר אתרים בעיר. במשרד החליטו כי המבנה יכול להתאים לתחנה הצבאית, למרות שמדובר במבנה לשימור שנמצא בשטח מצומצם, בעל קירות עבים וגגות מקומרים ושאת רוב חלליו מאכלסים פרטים מוזיאליים.

המוזיאון נבנה בשנות ה–60 של המאה ה–19 כמחנה לצליינים וכלל אכסניה, בית חולים וכנסיה. בהמשך שימש כבית סוהר. לטענת מנהל המועצה לשימור אתרים במחוז ירושלים, איציק שוויקי, יש למצוא מקום חלופי בירושלים לגל"צ, בגלל שהעברת התחנה הצה"לית למבנה ההיסטורי עלולה לפגוע בו ובתפקודו כמוזיאון.

יש לציין כי במשרד הביטחון התכוונו עד לא מזמן להעביר את גל"צ לעיר לוד. גם לרעיון זה היו כמה גלגולים — תחילה היתה תוכנית של משרד קנפו־כלימור לבניין בלוד ובהמשך עלה רעיון לקדם תחרות אדריכלים פתוחה בשיתוף בין עמותת האדריכלים למשרד הביטחון, בדומה לתחרויות שאורגנו לתכנון מוזיאון חיל האוויר בחצרים ומתחם המכללות בעין כרם בירושלים. רעיונות אלו נגזנו עם ההחלטה להעביר את התחנה לירושלים. לא ברור כמה הוצאות היו למשרד הביטחון עד כה על תכנון הבניין בלוד, ומהמשרד נמסר כי החשבונות נמצאים בשלבי עריכה וכי בינתיים הם לא אושרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ