הארץ

עיריית תל אביב פרסמה היום (רביעי) את 11 הצעות התכנון שעלו לגמר תחרות "צל אביב-יפו" לתכנון הצללה בצמתים בעיר. בעירייה דרשו שכל הצעה תכלול פתרון תכנוני לכל אחד משלושת סוגי הצמתים בעיר: צומת בקנה מידה קטן, בינוני וגדול. מבין 11 ההצעות, ועדת שיפוט תבחר שלוש הצעות שהעירייה תבחן את האפשרות ליישמן. הזוכה במקום הראשון יזכה בפרס של 8,000 שקל, המקום השני ב-5,000 שקל והשלישי ב-2,000 שקל.

בין ההצעות ניתן למנות את הצעתו של האדריכל רן גולדמן "מעברי חציה עיליים" שאבה השראה מצורתם של מעברי החציה בעיר. גולדמן מציע להציב מעל מעברי החציה קונסטרוקציה שעליה יימתחו רצועות בד לבנות ברוחב של 50 ס"מ, שיספקו צל להולכי הרגל. אבי צוברי ושריה חובב ממשרד צוברי־חובב מעצבים מציעים להציב עמוד צל בצמתים לטובת הולכי הרגל שממתינים ברמזור. עמוד הצל שעיצבו עשוי מתכת ובחלקו העליון כנפי תריסי פח המוצבים בהתאם לזווית השמש.

"עמוד צל" של משרד צוברי חובב מעצבים. צל לטובת הולכי הרגל שממתינים ברמזורצילום: משרד צוברי חובב מעצבים

"ANANA", הצעתם של פרי דוידוביץ אדריכלים בשיתוף סטודיו בר דוידוביץ וד.מ.ר משרד תכנון ופיתוח, היא מערכת מודולרית של אלמנטים מתנפחים הממולאים בגז הליום מרחפים באוויר. בשעות החשכה, לפי ההצעה, ניתן יהיה להקרין על האלמנטים וידיאו ארט או להאיר אותם.

הצעתו של רועי שנייד, "עננים", שמבקשת לשמר ולפתח את מערכת ההצללה הירוקה הטבעית בעיר. לשם כך מציע שנייד להציב קונסטרוקציה קלה וורסטילית שתתמוך בעצים קיימים או עצים שזה עתה נטעו. במקביל תשמש הקונסטרוקציה כמתקן הצללה ואזור ישיבה. גם הצעתם של אורי, אילה ומיכל וגמן, וזרתא סטודיו – "עץ, ספסל" שמה דגש על ההצללה הירוקה הטבעית. הם מציעים לטעת עצים רחבי צמרת בצמתים ולשלב בבסיסם ריהוט רחוב למנוחה. לדבריהם, העצים אומנם לא יעניקו צל באופן מיידי, אך "בטווח הארוך זהו פתרון בר קיימא וזול יחסית אשר תוך עשור עשוי לשנות את חווית הולכי הרגל בעיר". יתר ההצעות מופיעות בעמוד הפייסבוק של עיריית תל אביב, שם הציבור יכול להביע את דעתו עליהן.

"ANANA", אלמנטים מרחפיםצילום: פרי דוידוביץ אדריכלים בשיתוף סטודיו בר דוידוביץ וד.מ.ר משרד תכנון ופיתוח

בספטמבר אישרה עיריית תל אביב מסמך מדיניות שיחייב מתכננים ויזמים ליצור צל בפרויקטים עתידיים במרחבים הפתוחים. המסמך הגדיר, למשל, דרישה של 80% כיסוי צל לפחות בצד אחד של המדרכה. כמו כן, יש דרישה של 40% צל בכיכרות ודרישה של 50% צל בחצרות בתי ספר. התחרות, שנערכת בשיתוף המועצה הישראלית לבניה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה, לתכנון מצללות תשלים "חורים" שהמסמך לא מתייחס אליהם.

"עץ, ספסל", הצעתם של אורי וגמן בשיתוף עם אילה וגמן, מיכל וגמן וזרתא סטודיו. צל טבעיצילום: אורי וגמן בשיתוף עם אילה וגמן, מיכל וגמן וזרתא סטודיו 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ