אדריכלים, מתכננים ואנשי סביבה נגד גירוש מבקשי המקלט

כ–300 מתכננים ואדריכלים ויותר מ–160 אנשי סביבה קוראים להפוך את החלטת הגירוש. "מצוקה של שכונות לא יכולה, בשום אופן, להוות עילה לגירוש של אנשים", נכתב בעצומת המתכננים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של מבקשי מקלט
נעמה ריבה
נעמה ריבה

כ–300 מתכננים ואדריכלים חתמו על עצומה נגד התוכנית לגרש מבקשי מקלט מישראל. אליהם הצטרפו גם יותר מ–160 אנשי סביבה שהגישו עצומה נפרדת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר להגנת הסביבה זאב אלקין. הפניות הללו מצטרפות לעצומות ומכתבים רבים שפורסמו בשבוע האחרון נגד גירוש מבקשי המקלט, בהם ניצולי שואה, רופאים, אקדמאים, אנשי תרבות, רוח וסופרים, קולנוענים ומוזיקאים בכירים.

את עצומת המתכננים יזם סבסטיאן ולרשטיין, מנהל מרכז "הגר" באוניברסיטת תל אביב וחבר הנהלה בעמותת "במקום". למרות שרבים מהחותמים על העצומה הם עובדי מוסדות אקדמיים, העצומה הינה יוזמה פרטית ולא משוייכת למוסד כזה או אחר.

"'גירוש' לא ראוי להימצא בתוך סל הכלים שיש להפעיל על מנת לטפל במצוקה של שכונות", נכתב בעצומה, "מצוקה של שכונות לא יכולה, בשום אופן, להוות עילה לגירוש של אנשים, בוודאי לא גירוש המציב את המגורשים בפני סכנת חיים ודיכוי או גוזר עליהם מסע פליטות בלתי נגמר. על מנת לטפל בצרכים של שכונות רכשנו מקצועות שתפקידם לייצר מרחבים פיזיים המעניקים הזדמנויות חברתיות, כלכליות ותרבותיות האמורות לאפשר לאדם, באשר הוא אדם, לשגשג". בעצומה הם מציינים שמערכת התכנון הישראלית שצריכה להתאים את עצמה מדי שנה לגידול אוכלוסין של כ–160 אלף תושבים בשנה, יכולה לעמוד באתגר של קליטת כ–40 אלף מבקשי מקלט שכבר חיים בישראל.

בין החותמים על עצומת המתכננים, האדריכלית אירית סייג, ראש צוות דרום במנהל ההנדסה בעיריית תל אביב (שאחראית על התכנון העירוני באזורים בו מתגוררים מבקשי מקלט), כמו גם מתכננים ואדריכלים נוספים שחברים בצוות דרום בהם ערן מאירסון ושלומית זוננשטיין. על העצומה חתומים גם אנשי אקדמיה כמו פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון, ד"ר אמילי סילברמן מהאוניברסיטה העברית, ד"ר אורן יפתחאל מאוניברסיטת בן גוריון ועוד אדריכלים רבים בעלי משרדים פרטיים כמו איתן ומיכל קימל, יעל מוריה וליאורה ותאה קיסלוב.

בעצומה אנשי הסביבה מצוין כי הפליטים שנמצאים בישראל הם "פליטי אקלים", שמבקשים זכות לחיים ולחופש. "משבר הפליטים העולמי קשור באופן ישיר למשבר האקלים הגלובלי שנגרם בעקבות עשרות שנות תיעוש של המדינות המפותחות בעולם", הם כותבים. "למרבה הצער החצי התחתון של הגלובוס, בו מצויות רבות מהמדינות המתפתחות, הוא האזור שנפגע בצורה החמורה ביותר מהמשבר הסביבתי הגלובלי, לרבות מופעי אקלים קיצוניים, שרפות, בצורות ומחסור חמור במים ובקרקע פורייה לחקלאות. כל אלו הם שהובילו למלחמת ההישרדות, על משאבי טבע בין קבוצות אתניות שונות".

על העצומה חתומים בין היתר גליה חנוך רועה, מנהלת קהילת תל אביב בחברה להגנת הטבע, הילה ביניש, מנכ"לית המועצה לבנייה ירוקה, עורכת דין מיכל ביטרמן, מנכ"לית "The Natural Step" ישראל, מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה ומאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ