עיריית ירושלים תקים מגדל תצפית בכניסה לעיר על שטח מבנים לשימור

לדברי העירייה, המבנה, שהוא חלק מפרויקט ענק של מגדלים, הוא זמני בלבד. התוכנית להקמת המגדל אינה מופיעה בתכנון, והיא לא עלתה בדיונים נגד הריסת המבנים לשימור

נעמה ריבה
נעמה ריבה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

עיריית ירושלים מתכננת להקים בכניסה לעיר מגדל תצפית במקום אחד הבניינים לשימור במתחם הרכב, זאת כחלק מתוכנית ענק לבניית מגדלי משרדים, מלונאות ומסחר, הממותגת כפרויקט "הכניסה לעיר". המגדל אינו מופיע בהדמיות של החברה הגרמנית "טופוטק 1" שאחראית על עיצוב המרחב הציבורי של פרויקט הכניסה לעיר. לדברי העירייה, אין עדיין תקציב לבניית המגדל ומדובר במגדל זמני בלבד שישמש לתצפית בזמן הקמת מגדלי פרויקט הכניסה לעיר. 

פרויקט "הכניסה לעיר" צפוי לקום על חלק מתשעה בניינים היסטוריים משנות ה–20 וה–30 הקרויים "מתחם הרכב" וארבעה מתוכם צפויים להיהרס. במקום ארבעת הבניינים צפויה לקום רחבה שתשתרע בין התחנה המרכזית לתחנת הרכבת המהירה שעתידה להתחיל לפעול בחודשים הקרובים. כעת מתברר כי במקביל לרחבה, ייבנה מגדל התצפית שיוקם בשטח אחד הבניינים לשימור ויתפוס חלק מבניין נוסף לשימור — שגם הוא כאמור ייהרס. לצד מגדל התצפית צפוי להיבנות גם מרכז מידע לציבור. המגדל מופיע בהיתר ההריסה של הבניינים לשימור ששרטט האדריכל ארז אלה, שאחראי לתכנונו.

התכנון של מגדל התצפית בכניסה לירושלים. בצהוב מסומנים המבנים לשימור שייהרסו
התכנון של מגדל התצפית בכניסה לירושלים. בצהוב מסומנים המבנים לשימור שייהרסו

המועצה לשימור אתרים הגישה ערר נגד הריסת הבניינים לשימור, שמעמדם התכנוני־חוקי מורכב: לדברי העירייה, קיימת תוכנית מאושרת להריסת הבניינים, אלא שיש תוכנית נוספת שמחייבת את שימורם. התכנון להקים את מגדל התצפית לא עלה בדיוני השימור שהתקיימו החודש. בעירייה אישרו שבמקום אכן מתוכנן מגדל תצפית, אך טענו כי שטחו ושטח מרכז המידע קטן ממה שמופיע בשרטוטים שנמצאים באתר העירייה. בעירייה לא הסכימו להעביר שרטוטים אחרים, ואף סירבו להשיב לשאלת "הארץ" מדוע המבנה אינו מופיע בהדמיות.

בעירייה טוענים כי המגדל ייבנה מחומרים זמניים, בדומה למגדל עץ בן 12 מטרים, שהוקם לאחרונה במתחם הנסן שבשכונת טלביה. מגדל התצפית שמתוכנן בכניסה לעיר יהיה בגובה של עשרות מטרים לפחות, עם זאת בשל היותו זמני, לא תידרש תוכנית מיוחדת לטובת הקמתו אלא היתר בנייה בלבד.

הרעיון להקים מגדל תצפית בירושלים אינו חדש. במהלך 2015 קודמה תוכנית הפרמידה ברחוב אגריפס שתכנן האדריכל דניאל ליבסקינד וכלל מרפסת תצפית. התוכנית נגנזה. תוכניות רבות נוספות למגדלי תצפית הוצגו בתערוכה "חלום בהקיץ", שאצר דוד קרויאנקר והוצגה במוזיאון מגדל דוד בשנות ה–90. בתערוכה הוצג מגדל תצפית ספירלי בגובה של כ–75 מטרים. הוא היה אמור להיות ממוקם במגרש הרוסים (היכן שנבנה בימים אלו הבניין החדש של האקדמיה בצלאל). את המגדל תכננו האדריכלים יורם פוגל ויונתן שילוני והם נידחו בשל התנגדות ראש העיר דאז טדי קולק, שבימי כהונתו דחה אינספור יוזמות לבנייה לגובה בעיר.

"מתחם הרכב". המועצה לשימור הגישה ערר על הכוונה להרוס ארבעה מתוך תשעת המבנים
"מתחם הרכב". המועצה לשימור הגישה ערר על הכוונה להרוס ארבעה מתוך תשעת המבניםצילום: אמיל סלמן

ביום שני האחרון נערך דיון חוזר בוועדת השימור, בו הוצגה אלטרנטיבה להריסת הבניינים, במסגרתה ישומרו הבניינים וקומת הקרקע תנוקה ממחיצות פנימיות, הפתחים בקומה ישמשו כמעברים ללא חלונות ודלתות ותהפוך לכיכר מקורה. הצעה זו נדחתה על ידי ועדת השימור מכיוון שראש העיר ניר ברקת ומהנדס העיר הצביעו בעד ההריסה. מחר (ראשון) ייערך דיון בוועדת הערר המחוזית. בנוסף לשיקולי הבטיחות שבגינם הורסים את הבניינים ההיסטוריים, בעירייה טוענים כי הם מעוניינים ליצור שער כניסה מכובד לעיר הבירה, "אשר יהווה מופע ראשוני לבאים". במועצה לשימור אתרים הוסיפו כי הדיון שנערך השבוע בוועדת השימור חסר תוקף, מכיוון ששעתו ומועדו השתנו מספר פעמים, מה שהוביל להיעדרות של כל חברי המועצה מההצבעה, פרט לחבר מועצה יחיד. 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "במסגרת התכנית להקמת כיכר יפו מתוכננים להריסה חלק מהמבנים הנטושים של מנהל הרכב הישן (4 מתוך 9), לצורך יצירת מרחב פתוח ובטיחותי עבור מאות האלפים הצפויים להגיע לאזור מתחנות הרכבת והתחנה המרכזית. העירייה באמצעות חברת עדן מובילה תכנית לפיתוח המרחב הציבורי לזמן העבודות ובו אינפובוקס (מרכז מידע) זמני ויביל, משולב עמדת תצפית מרהיבה על העיר ירושלים ועל עבודות הפרויקט, שיהיה פתוח לקהל הרחב. האינפובוקס עתיד לקום על שישית משטח המבנים המיועדים להריסה ויהיה צמוד דופן לבניינים הנותרים. נציין כי מאז התכנון הראשוני, שטח האינפובוקס צומצם וכי בידי מערכת עיתון הארץ מתווה שאינו מעודכן".

הדמיה של פרויקט "הכניסה לעיר", והרחבה שצפויה לקום במקום מתחם הרכב. המגדל אינו מופיע בהדמויות
הדמיה של פרויקט "הכניסה לעיר", והרחבה שצפויה לקום במקום מתחם הרכב. המגדל אינו מופיע בהדמויותצילום: ללא קרדיט

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ