נעמה ריבה
נעמה ריבה

אירוע "בתים מבפנים" בתל אביב, שמתקיים בחודש מאי מאז שנת 2007, לא יתקיים השנה מסיבות תקציביות. האירוע החינמי, שבמסגרתו נפתחים לסוף שבוע אחד עשרות בתים פרטיים וציבוריים לסיורים ודיונים, יתקיים כמתוכנן בחיפה ובירושלים.

יוזמיו, העיתונאית אביבה לוינסון ובן זוגה, האדריכל אלון בן נון ששאבו השראה מאירוע דומה בלונדון, מימנו את שלוחתו התל אביבית בעשור האחרון מכספי עירייה, בשילוב כספים שהקצו גופים מסחריים בתמורה לחסויות. השנה, למרות נכונות העירייה לממן 200 אלף שקלים מתוך 300 אלף השקלים הדרושים לקיום האירוע, לא הצליחו לגייס גופים מסחריים שיממנו את היתרה. בין היתר פנתה לוינסון לגופים כמו קרן עזריאלי ומשרד התרבות אך ניסיונות ההתקשרות כשלו — ובגין כך, האירוע יבוטל.

הבית של יעקב ששון, שהוצג במסגרת "בתים מבפנים" 2011צילום: אורן זיו

לפי מדיניות העירייה, אירועי תרבות שיוזמים גורמים פרטיים, נדרשים לגייס מימון פרטי בנוסף לכספי הציבור. "לרוב, כשמדובר במסלול פרטי, הם מעניקים תמיכה של כשלושים אחוז", הסבירה לוינסון. "במקרה שלי, הם אמרו שיתנו 70 אחוזים ולא יותר".

לדבריה, אין זה הוגן שהעירייה שמה אותה באותה שורה עם אירועים תרבותיים בעלי אופי מסחרי מובהק, שהיוזמים שלהם מרוויחים מיליונים. "מדובר באירוע חינמי, תרבותי ולא מסחרי, שמביא בכל פעם עשרות אלפי מבקרים", הדגישה. "אי אפשר לשים אותי באותה שורה עם מרתון תל אביב ויריד 'צבע טרי'".

בתשובה לשאלה למה לא לגבות תשלום מהמשתתפים, ענתה כי אינה יכולה "לקחת על עצמי את האחריות ולהמר, מה גם שהעירייה דורשת ממני להביא את הסכום בכל מקרה, ולא מוכנה להעביר אף סכום ללא כסף פרטי. 'בתים מבפנים' הוא אירוע בשיתוף העירייה. מטרתו היא גם לגרום לעירייה לשתף את התושבים. לאורך השנים שילבנו סיורים עם עובדי עירייה וגם מחלקות העירייה נפתחו לציבור".

מעיריית תל אביב נמסר כי היא מעריכה את האירוע ומעוניינת בהמשך קיומו, אך אחוז הסבסוד שהיא מעניקה לו עולה על האחוז הסבסוד שהיא מעניקה לאירועים פרטיים אחרים, ולא תוכל להוסיף מעבר לכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ