רשמית: איצטדיון רמת גן ייהרס ויוחלף בשטחי מסחר

כשנה אחרי שפורסמו הכוונות להריסת האיצטדיון הלאומי לשעבר, בוטל באופן רשמי המכרז הבינלאומי לחידושו. האדריכלים שלקחו בו חלק יפוצו, בתנאי שיוותרו על זכויות היוצרים לשרטוטים. עיריית ר"ג: "ההחלטה — שירות טוב יותר לצרכי העיר"

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איצטדיון רמת גן. עדיין כאן, עדיין איתנו
נעמה ריבה

כשנה לאחר שפורסם כי איצטדיון רמת גן, שהיה האיצטדיון הבינלאומי של ישראל משנות ה–50 ועד 2014, ייהרס ויוקמו עליו שטחי מסחר, בסוף השבוע נודע ל"הארץ" כי רק השבוע הודיעו רשות מקרקעי ישראל ומנכ"ל החברה הכלכלית, קובי בן עטר, באופן רשמי על יישום המהלך — זאת במסגרת מכתב ששיגרו למשרדי אדריכלים מקומיים ובינלאומיים, שלקחו חלק במכרז בינלאומי לתכנונו והקמתו מחדש.

במכתב ציין בן עטר כי לחברות שלקחו חלק במכרז שנפתח לפני יותר מחמש שנים, יועבר תשלום של 30 אלף דולר (לכל חברה) עבור עבודתן במסגרת הפרויקט — זאת בתנאי שיסכימו לוותר על זכויות היוצרים של כל השרטוטים והחומרים. בנוסף, התנצל בן עטר על העיכובים הרבים בנוגע לעדכונים על התחרות והסביר כי אלה נבעו מחילופי בעלי תפקידים בעירייה, ביניהם מנכ"ל החברה הכלכלית וראש העיר ישראל זינגר, שנכנס לתפקידו באוקטובר 2013.

מדונה בהופעה באיצטדיון רמת גן ב-2012. לכאן היא לא תחזורצילום: אלון רון

ראשית הסיפור ב–2011, אז הכריזו ראש עיריית רמת גן דאז, צבי בר, ויו"ר התאחדות הכדורגל אבי לוזון, כי ברצונם לשדרג את איצטדיון רמת גן לסטנדרטים המקובלים באירופה. הם חלמו להקים איצטדיון בן 55 אלף מושבים, ללא שיתוף פעולה עם משרד הספורט או הטוטו, שלרוב מממנים הקמת מתקני ספורט. כדי ליישם פרויקט בנייה כזה, עלותו היא למעלה ממיליארד שקלים ושטחו כ–170 דונמים, שכוללים מגדלים ושטחי מסחר ותעסוקה רבים, יזמו השניים את התחרות הבינלאומית להקמתו מחדש. אליה הוזמנו צמדים של משרדים ישראלים וזרים: משרד יסקי מור סיוון בשיתוף KSS (שתכננו את האיצטדיון בחיפה), רני זיס אדריכלים והמשרד הגרמני GMP, מייזליץ־כסיף והמשרד הספרדי LAMELA, קבוצת V5 אדריכלים בשיתוף ARUP ו–Populous בשיתוף CRAB (פיטר קוק).

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה לדברים כי"תחרות האדריכלים החלה בתקופת כהונתו של ראש העיר הקודם. עם כניסתו לתפקיד, החליטו ראש העיר, ישראל זינגר, והנהלת העירייה לבחון מחדש את צרכי העיר ותושביה, ומצאו כי הקמת מתחם תעסוקה חדש בשטח האצטדיון תשרת טוב יותר את צרכי העיר. על כן בוטלה התחרות, מבלי שוועדת השיפוט המקצועית הכריזה על זוכה. משרדי האדריכלים שהשתתפו בפרויקט יקבלו את כספם בחזרה, בהתאם לתנאי התחרות".

עוד ציינו בעירייה כי העבודה על התוכנית בראשית דרכה, וכי "העירייה ורשות מקרקעי ישראל החלו בהליך תכנון למתחם האיצטדיון, לרבות האיצטדיון עצמו, כמתחם התעסוקה והמסחר החדש של רמת-גן שיכלול שטחי ציבור, ספורט ופנאי. במסגרת כך, מונה צוות עירוני שילווה את התוכנית, ומונה מתכנן (ארי כהן) מטעם רמ"י".

מהתאחדות הכדורגל נמסר כי "לא ידוע על תוכנית או כוונה כזאת, ובכל מקרה - כל שינוי יצריך את אישור ההתאחדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ