במסגרת חגיגות ה–70: עיריית ת"א כיסתה גרפיטי המתאר את רצח רבין

הגרפיטי כוסה בצילום היסטורי ונמרח בשוגג בצבע — שהסרתו גרמה לנזק בלתי הפיך ליצירה. עיריית ת"א: "טעינו. הציור ישוחזר מול האמן, תוך מתן כל סיוע שיידרש". יגאל שתיים, יוצר אמנות הרחוב: "שקר וכזב, לא נקבע שום לוח זמנים"

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציור הקיר של יגאל שתיים, לאחר הסרת הכיסוי. הנזק ניכר במרכזו
נעמה ריבה

גרפיטי המתאר את רצח יצחק רבין וניצב ברחוב פלורנטין בתל אביב, כוסה וניזוק הבוקר (שלישי) על ידי עיריית תל אביב. בשבוע שעבר, במסגרת חגיגות ה–70 למדינה, כוסה הגרפיטי בצילום היסטורי — שהוסר מאז, בעקבות תלונות תושבי השכונה. הבוקר ביצעה העירייה בשוגג צביעת כיסוי על גבי יצירתו של הפעיל החברתי יגאל שתיים, שיצר אותה בשנות ה–90 לפי תיעוד ווידאו של רצח ראש הממשלה שצילמה רוני קמפלר. כשגילתה כי טעתה, בעקבות תלונות נוספות, הסירה העירייה את הצבע — מה שגרם לנזק לציור הוותיק.

"צביעת הציור הבוקר נעשתה בטעות ובתום לב. אנו מצרים על כך ועם היוודע הדבר הופסקה הצביעה והצבע נשטף", מסרה עיריית תל אביב בתגובה לפגיעה בגרפיטי, והצהירה כי שיקומו יחל בהקדם — במימונה ובתיאום מלא עם האמן. "נוצר קשר עם האמן יגאל שתיים, שהגיע למקום, הביע נכונות לשחזר את הציור והעביר את רשימת החומרים הנדרשים לצורך כך. בתיאום וסיכום עמו החומרים יסופקו ביום ראשון ועד יום שני יבוצע שחזור של הציור, תוך מתן סיוע עירוני ככל שיידרש".

כיסוי הגרפיטי, הבוקר. "הכיסוי בוצע בטעות ובתום לב"צילום: ללא קרדיט

ואולם, תגובת העירייה אינה מתיישבת עם דבריו של שתיים, שטוען כי תיאומי השיקום מולו לא היו ולא נבראו. "לא נכחתי במקום הציור, לא העברתי לעירייה רשימת חומרים ולא התחייבתי לתקן את הציור ביום שני — הכל שקר וכזב", אמר האמן בתגובה לדברי הגורמים בעירייה. "התקשר מישהו, אמר שיעזרו במה שאצטרך. לא מישהו רשמי. בטח לא נפגשנו ולא העברתי לו רשימת חומרים ולא נקבע שום לוח זמנים".

שתיים: "לא נוצר קשר עם גורם רשמי"צילום: David Sachan Gardiner

עוד התייחסה העירייה בתגובתה לכיסוי הגרפיטי בצילום: "באשר לתליית הצילום — הדבר נעשה כחלק ממיזם אמנותי־קהילתי המתקיים לרגל יום העצמאות ב–17 שכונות ברחבי העיר. במסגרת זו הוחלט בשכונת פלורנטין להציג על אחד מקירות המבנים בשכונה באופן זמני צילום מוגדל של מיניאטורות, המתארות את רוחה הייחודית של השכונה.

"המיקום על הקיר המדובר נבחר מכיוון שמדובר בקיר מרכזי בשכונה. עם זאת, בעת תליית היצירה הובא לידיעת המתקינים על ידי עוברי אורח כי מדובר בגרפיטי המתאר את רצח רבין והוחלט מיד להסירה והיא הועברה לתצוגה ברחוב בן עטר בהמלצת התושבים".

הצבת הצילום ההיסטורי על גבי הגרפיטי. הוסר בעקבות תלונות תושבי פלורנטיןצילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

הפגיעה הכפולה באמנות הרחוב, ששרדה לאורך השנים ניסיונות הסרה והסתרה, ואף הוגדרה באופן לא רשמי כגרפיטי "לשימור", נובעת למעשה מחוסר תיאום בין שלושה גופים שונים בעירייה: מחלקת האמנות של העירייה, המנהלים הקהילתיים ומחלקת שפ"ע. לעירייה, שעורכת סיור גרפיטי בדרום העיר, אין מדיניות ברורה בנוגע לאמנות רחוב. בשונה מעבודות אמנות ופסלים שונים, שזוכים לסימון מסודר ומופיעים באתר המערכת הגאוגרפית העירונית (gis), עבודות גרפיטי, גם החשובות שבהן שלא מיועדות למחיקה, לא זוכות לסימון — מה שגורם למחלקת שפ"ע למחוק אותן מדי פעם. בתשובה לשאלה מדוע גרפיטי בעל משמעות לא מעוגן ברשימה עירונית, ענו בעירייה בשימוש בעובדות: "רק פסלים ויצירות אומנות שאושרו על ידי מוסדות העירייה מופיעים בשכבת המידע ב-gis העירוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ