המלצה: גני שעשועים חדשים יחויבו בהתקנת הצללות

המועצה הארצית לתכנון ובנייה פנתה בנושא לשר האוצר כחלון. כמות הצל המינימלית שתתוכנן תהיה 70% משטח המרחב החופשי של המתקנים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים משחקים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה בראשות זאב בילסקי המליצה היום (שלישי) לשר האוצר כחלון, האחראי על מינהל התכנון, לאשר תקנות המחייבות הצללה בגני שעשועים ציבוריים. התקנות יחייבו את כל שטחה של מדינת ישראל.

במועצה החליטו לקדם את התקנות לאחר שזוהתה בעיה של חוסר הצללה בגני משחקים רבים. התקנות יחולו רק על גנים שטרם נבנו ולא על קיימים. "מטרת התקנות היא להבטיח הצללה ראויה בגני השעשועים תוך מתן גמישות מבחינת סוג ההצללה, קביעת הוראות בתוכנית הנוגעות להצללה שיגברו על האמור בתקנות, מתן אפשרות למתן פטור מלא או חלקי במקרים חריגים", נכתב בהודעת המועצה.

לפי התקנות המוצעות, בבחירת סוג ההצללה יש להתחשב בשימור תנאי הצל, בצפיפותו ובאלמנטים כגון תנועת אוויר, לחות ועוצמת קרינה. כמות הצל המינימלית שתתוכנן תהיה 70% משטח המרחב החופשי של המתקנים בגן השעשועים. המועצה ממליצה לעודד הצללה באמצעות עצים, אולם מאחר שאלה זקוקים למספר שנים כדי לצמוח, התקנות שניסחה מאפשרת תקופה של חמש שנים שבה גן שייבחר באפשרות זו לא יידרש לעמוד בהוראות.

"הצורך בתקנות ובהנחיות תכנוניות נובע מן המחסור הגדול של עצים והצללה במרחב הציבורי", מסרה מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר. "הצללה במרחב הציבורי בכלל ובגני המשחקים הציבוריים בפרט נדרשת בראש ובראשונה כדי לשמור על בריאות הציבור מחשיפה ישירה של השמש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ