נעמה ריבה
נעמה ריבה

הבוקר (שני), ערב הבחירות המקומיות, קיבלה את פניהם של תושבי תל אביב מצללה קטנה, שנתלתה סמוך לבניין העירייה בשדרות בן גוריון. המצללה, שזכתה בשם "עננה" (ANANA), נבחרה בתחרות "צל תל אביב־יפו" שנערכה בתחילת 2018. בהודעת העירייה נכתב כי מדובר בפיילוט שהינו חלק מהיערכות לקראת האביב הקרוב, אז ייפרסו ברחבי העיר עשרות נקודות צל.

פתרון הצל הנקודתי, מאחוריו עומדים פרי דוידוביץ אדריכלים בשיתוף סטודיו בר דוידוביץ וד.מ.ר משרד תכנון ופיתוח, גבר על 26 הצעות אחרות שהוגשו לתחרות — אולם למעשה, הינו שונה מההדמיות שהוצגו בתחרות. בעוד שבהצעה שזכתה בתחרות הוצג המתקן המורכב ממספר בלונים דקים, בשטח — הבלונים שהוצבו נראו שמנמנים הרבה יותר.

האדריכלית ליהי דוידוביץ, שותפה בצוות תכנון המצללה הזוכה, מסבירה שהם עתידים ליצור מוצר חדש לגמרי, שכעת נמצא בפיתוח. "תלינו את זה כדי לראות איך זה עומד וכרגע המצללה קשורה לעמודים הקיימים, כמו עמודי תאורה. זו מערכת מאוד קלה ואנחנו בודקים איך הרוח משפיעה עליה".

"ANANA", ההדמיה המקורית. עדיין בפיתוחצילום: פרי דוידוביץ אדרי

היא מתארת מערכת מודולרית שמורכבת משלושה בלונים שכל אחד מהם הינו בגודל שונה וסך גודלם הוא כ–25 מטרים רבועים. עוד היא מוסיפה שניתן לשנות את כמות הבלונים בהתאם לתנאי השטח. "אנחנו ממקמים את המצללה במקום שיש בעיה לטעת עצים. בקיץ יהיה ניתן לייצר רציפות צל". היא מציינת שעלות המצללה היא כ–20 אלף שקלים, כולל ההליום עצמו שממלא את הבלונים והוא גז יקר. יש לציין שההליום לא ניתן למיחזור.

חברת מועצת העיר גבי לסקי (מרצ), שהיתה מיוזמות התוכנית להצללה במרחב הציבורי יחד עם משרד אדריכל העיר, חושבת שהתוצאה מוצלחת. "זה רעיון יפה. במקום לתקוע עמודים באמצע המרחב הציבורי, קושרים את הצל למה שקיים. רואים שאנשים מתחילים להשתמש בזה ולעמוד בתוך קוביות הצל. זו התחלה של מימוש הצורך של צל בצמתים". האדריכל רוני דניאל מהמועצה לבנייה ירוקה, שהיה חלק מצוות השופטים בתחרות מזכיר שאחד הקריטריונים לשיפוט היה יצירת הצללה מלאכותית. "יש יתרון לתוצאה הזו שניתן לקשור אותה. האלמנט לא מסתיר את התנועה והמטרה של פיילוט זה לבדוק מה עובד ומה צריך לתקן".

יש לציין שבקיץ, השמש נמצאת בראשית היום בגובה נמוך ובכיוון בצפון־מזרח, ומסיימת אותו נמוך בכיוון צפון־מערב. כשהיא בדרום היא גבוהה בשמים. הדבר אומר שברוב שעות היממה השמש יחסית נמוכה, כלומר, הצל שיתקבל לא יהיה רוב הזמן מתחת לבלונים אלא בהזחה משמעותית מזרחה (לתוך השדרה לכיוון העירייה) או מערבה (למעבר מעבר החצייה). לכן, לשם הצללת שדרות בן גוריון ורחובות הבנויים באופן דומה — רק משטח רציף, שישתרע הרבה מעבר לעמדת החצייה של הצומת, יהיה אפקטיבי.

עיריית תל אביב אומנם מתקשה להצליל מעברי חצייה וצמתים, אך כן מצלילה אזורים מוגדרים, כמו גני משחק וחצרות. ממידע שנמסר לעמותת "הצלחה" כי העירייה מצלילה עשרות מקומות בשנה בעלות נמוכה של כמה מאות שקלים בודדים למטר רבוע. כך למשל הותקנה הצללה ברחוב בושם בשטח של 270 מ"ר ובעלות של 70 אלף שקלים. ברחוב ברודצקי הותקנה מצללה של 250 מ"ר ב–57 אלף שקלים וברחוב טריטש מצללה של 250 מ"ר ב–66 אלף שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ