מת האדריכל סזאר פלי, מחלוצי מתכנני גורדי השחקים בזכוכית

פלי תיכנן בין היתר את מגדלי פטרונס בקואלה לומפור, שהחזיקו בעבר בתואר המגדלים הגבוהים בעולם

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סזאר פלי
סזאר פלי ב-2012. ביקר את מגדלי התאומים בניו יורקצילום: Vincent West/רויטרס

האדריכל סזאר פלי, מחלוצי מתכנני גורדי השחקים בזכוכית, מת אתמול (שישי) בגיל 92 בעיר הולדתו טוקומאן שבארגנטינה. הפרויקט המוכר ביותר של פלי הוא מגדלי פטרונס בקואלה לומפור שבמלזיה, המתנשאים לגובה 451.9 מטרים ואשר החזיקו בתואר המגדלים הגבוהים בעולם בשנים 1998–2004.

פלי למד אדריכלות במולדתו ולאחר מכן באוניברסיטת אילינוי. הוא הועסק במשרדו של האדריכל הפיני־אמריקאי אירו סארינן, שבו היה אחראי בין היתר על טרמינל TWA בנמל התעופה JFK שבניו יורק. ב–1977 פתח משרד עצמאי. הוא היה ידוע בחידושיו בזכוכית וברבים מהבניינים שלו שילב שימוש בפאנלים צבעוניים. הוא זכה לפרסים רבים ובהם מדליית הזהב של איגוד האדריכלים האמריקאי (AIA). משך מרבית הקריירה שלו הוא פעל ממשרדו בקונטיקט, וכיהן כדיקן בית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת ייל.

מגדלי פטרונס בקוּאלה לוּמפּוּר. מתנשאים לגובה 451.9 מטריםצילום: AFP
המרכז הפיננסי העולמי בניו יורק צילום: Paulm27

עם יתר עבודותיו הנודעות אפשר למנות את המרכז הפיננסי העולמי בניו יורק (כיום קניון ברוקפילד), טרמינל בשדה התעופה רייגן שבוושינגטון, הרחבת מוזיאון מומה בניו יורק (פרויקט שספג ביקורת בגלל החיבור של הון ואמנות), המוזיאון הלאומי לאמנות באוסקה שביפן ומגדל כיכר קנדה 1 בלונדון. בשנים האחרונות המשרד תיכנן משרדו את מגדל חברת סיילספורס בסן פרנסיסקו, הגבוה ביותר בעיר.

למרות הזיהוי של פלי עם גורדי שחקים עירוניים, הוא טען כי פיגועי 11 בספטמבר אמנם היו טרגדיה אנושית — אך לא אדריכלית. בשיחה עם הסופר ולדימיר פאפרני אמר כי מגדלי התאומים היו גדולים ויהירים מדי. עוד קבל כי אינם מתחדדים בקומות העליונות — בניגוד למגדליו במלזיה — וכי הם הרסו את האיכות הדאון־טאון של מנהטן.

בעבר טען כי האחריות החשובה ביותר של אדריכלים היא פיתוח ערים. "בניינים הם החלקים (שמרכיבים את הערים; נ"ר), ותכנון בניין אחד במקומו הוא מטרה מתמדת של ארכיטקטורה לאורך השנים. טכנולוגיה ותרבות החלישו את מערכת היחסים הזו (בין בניינים לעיר) והאחריות של כל אחד מאתנו היא לקחת אותה בחשבון בעבודתנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ