הגשם ניתך, בניין עלית ההיסטורי יצא משימוש ועכשיו הרשויות מתקוטטות

בניין עלית הרעוע ברמת גן שבו שוכנת המחלקה לאמנות רב־תחומית של שנקר נסגר לאחר הגשמים העזים. היזמים שאמורים לשמר את המבנה ההיסטורי ולבנות לידו מגדלים — מתעכבים. בשנקר הקצו בינתיים כסף לשיפוץ, מחשש שיסולקו מהמקום בידי העירייה לאחר השימור. ובעירייה? שם טוענים שכתבה זו היא "שקרית ומגמתית"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בניין עלית שהפך לבניין שנקר, עם מסעדת "פיתה רחוב" למטה. ערך אדריכלי ועשן בחללי העבודה
בניין עלית שהפך לבניין שנקר, עם מסעדת "פיתה רחוב" למטה. ערך אדריכלי ועשן בחללי העבודהצילום: מגד גוזנני
נעמה ריבה
נעמה ריבה

השלט על דלת המחלקה לאמנות רב־תחומית בשנקר, בבניין עלית ברחוב ז׳בוטינסקי 8 ברמת גן, מודיע שהמחלקה סגורה. הפסקת הלימודים לפני כמעט חודש לא נבעה מסיבות אקדמיות אלא מכיוון שהבניין הפסיק לתפקד אחרי הסערות האחרונות.

המחלקה לאמנות התמקמה בבניין ששייך לעירייה ב–2008, לאחר עזיבת מפעל עלית את המקום, וכבר ביום הראשון התעוררו בעיות איטום ודליפות, במיוחד בקומה העליונה. במרוצת השנים בעיות הבניין הרעוע התרחבו לכל חלקיו, והשיא הגיע בשטפונות של תחילת ינואר האחרון: נזילות קשות מהקומה העליונה נדדו לקומות התחתונות וטפטפו על ציוד יקר ערך, כולל כלים מכניים בסדנאות עבודה. הרצפות הוצפו אף הן. בנוסף סובל הבניין מעובש על הקירות, מאזבסט שנחשף עקב נפילת תקרה אקוסטית ומסדק לא בטיחותי בקיר בקומה השנייה. "אלה נזקים שהולכים ומתפתחים לאורך שנים תוך הזנחה והעלמת עין מצד שנקר והעירייה", טוענים סטודנטים במחלקה.

אחרי ההצפות והשחתת הציוד מהגשם. חדר בשנקר
אחרי ההצפות והשחתת הציוד מהגשם. חדר בשנקרצילום: ללא קרדיט

בניין שנקר הוקם ב–1933 כמפעל עלית בידי אליהו פרומצ'נקו, עולה מלטביה. איורי המבנה שימשו את החברה בפרסומות והוא היה חלק מהמיתוג שלה. הבניין, שנבנה בסגנון הבינלאומי, שוכן בקרן הרחובות ארלוזורוב וז'בוטינסקי וחזיתו מעוצבת כחרטום אונייה עם חלונות סרט. הוא סומן לשימור בתוכניות שונות כבר משנות ה–90, וב–2018 אושרה התב"ע האחרונה ונקבע כי הבניין ישומר על ידי החברות היזמיות ומאחוריו ייבנו מגדל מגורים בן 60 קומות ומגדל משרדים ומסחר בגובה 45 קומות. החברות הבונות הן "אזורים" ו"מגדל" — האחרונה קנתה את הקרקע לפני מספר חודשים. לפי הסכמות בין העירייה ליזמים, הוחלט שהשימור יתבצע רק לקראת סיום בניית המגדלים בעוד כשלוש שנים. בינתיים, החלו העבודות לבניית מרתפי החנייה.

פרקטיקה זו, של שימור בניין ציבורי על ידי יזם פרטי, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות והמוסדות הציבוריים עצמם כמעט לא משמרים. הבעיה היא שבמקרים רבים לוקח זמן רב עד שהפרויקט היזמי מתממש ובמהלך הזמן הזה המבנה ההיסטורי הופך פעמים רבות למסוכן ולא שמיש. לפי הסטודנטים בשנקר, עוד בתחילת שנת הלימודים הקודמת, באוקטובר 2018, הם מחו על מצב המבנה ובקיץ 2019 נערך שיפוץ מסוים בגג הבניין — שלא החזיק בגשמים האחרונים. השיפוצים במוסד לאורך השנים, אומרים הסטודנטים, היו קוסמטיים בלבד.

להציף את הבעיה

"בתחילת הסמסטר הנוכחי (אוקטובר 2019), כשהבנו שנזקי הגשם ממשיכים לסכן את ביטחוננו ולהרוס את עבודותינו — ניסינו להציף את הבעיה בהנהלה", מספר סטודנט. ב–6.1, לאחר השטפונות הכבדים, שלחה נשיאת שנקר, יולי תמיר, הודעה לסטודנטים כי הלימודים יבוטלו באותו יום, כדי לבדוק את כשירות הבניין. בעקבות מכתבה החליטו הסטודנטים לשבות: הם ביקשו מענה פיזי ולא השבתה של הלימודים. "בסוף, מערכת הכיבוי של הבניין קרסה ונוצרו קצרים מסוכנים בחשמל בכל הבניין", ממשיך לספר הסטודנט. "תוך יום החליטה ההנהלה שאסור להיכנס לשנקר ואפילו לא להוציא את הציוד שלנו מבפנים. כרגע אין לנו מבנה להגיע אליו".

קטעים שהתפוררו מהתקרה וחשפו אזבסט
קטעים שהתפוררו מהתקרה וחשפו אזבסטצילום: ללא קרדיט

בשבועות האחרונים נבחנו אפשרויות למקומות חלופיים — הדורשים את אישור המל"ג. עם זאת, בפגישות בראשית השבוע עם המרצים ועם עשרות סטודנטים, נמסר כי שנקר אינה מעוניינת לעבור לבניין חלופי אלא להכשיר בבניין מרחבי לימוד שיאפשרו לקיים את סמסטר ב'. נאמר להם שמנכ"ל שנקר יגיש תוך שלושה שבועות הצעות לתיקון הגג על חשבון המוסד. לפי גורמים שנכחו בפגישות, הרצון של שנקר להשית על עצמה את התיקונים נובע מהחשש שהעירייה לא תאפשר לחזור לבניין לאחר הליך השימור. עלות שימורו המלא של הבניין היא עשרות מיליוני שקלים, ולא ברור באיזה היקף המוסד מתכנן לשפץ והאם יימנעו תקלות בהמשך.

ההתייחסות החדשה של המנכ"ל, מכל מקום, סותרת את התשובות שניתנו עד השבוע לסטודנטים ולמרצים וגם ל"הארץ". כששאלנו את שנקר מדוע למרות שנערכו בשנים האחרונות שיפוצים רבים במכללה ונבנו בניינים חדשים, לא הקצו מבעוד מועד משאבים לשיפוץ בניין עלית — השיבו כי לפי חוזה עם עיריית רמת גן, המוסד אחראי על פנים המבנה בלבד. "שנקר השקיעה עד כה 6.5 מיליון שקל, אך אינה מורשית לשפץ את החלק החיצוני (כולל הגג) של בניין עלית. כל נושא השימור הינו באחריות עיריית רמת גן".

גם פרופ' מיכה לוין, לשעבר ראש המחלקה לאמנות בשנקר, הבהיר השבוע ששנקר לא יכולה להשקיע בבניין שאינו שייך לה. לדבריו, הבניין הוא דוגמה להפרטת השימור של מבני ציבור היסטוריים, אך "במקום שיהיו כמה גורמים שאחראים לכך, מעבירים את האחריות מאחד לשני ומחכים לכסף הפרטי".

בשנה האחרונה הצטרף עוד גורם מפריע — המסעדה בקומת הקרקע, "פיתה רחוב", שמכניסה עשן לחללי העבודה ומפיצה ריחות חזקים. בכלל, נראה כי המסעדה אינה מתוכננת תוך התחשבות מינימלית במבנה ההיסטורי, האמנותי והחינוכי, ובאתר העירייה לא נמצאו אישורים רלוונטים להפעלתה. גורמים במכללה התלוננו עשרות פעמים בנושא: ב–30.12 בשנה שעברה, למשל, שלחה פרופ' תמיר מכתב לראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, המוחה על כך שלמרות ההבטחות שהמחדלים יטופלו — המסעדה ממשיכה לפעול תוך העלמת עין מצד העירייה. בעירייה טוענים, מנגד, כי ההיתר למסעדה ניתן בקדנציה של ראש העיר הקודם וכי בעלי העסק השלימו את כל דרישות העירייה כחוק ובשבוע הבא אף יקבלו את רשיון העסק. תלונות הסטודנטים בנושא, אומרים בעירייה, טופלו ברגישות והרבה מעבר למתחייב בתקנות. בעלי העסק חויבו בהתקנת מערכת טיפול באוויר מהמשוכללות בשוק, והמערכת הקודמת, שגררה תלונות רבות, מושבתת זה כשבועיים.

בניין שנקר, מבט מאחור. "אנו מקווים שפרויקט השימור יצא לדרך ויהיה מוכן ליום ההולדת המאה של רמת גן, ב–2021"
בניין שנקר, מבט מאחור. "אנו מקווים שפרויקט השימור יצא לדרך ויהיה מוכן ליום ההולדת המאה של רמת גן, ב–2021"צילום: מגד גוזנני

למעשה, אין בעיה עקרונית להתחיל בשיפוץ בניין עלית על חשבון החברות היזמיות כבר בקרוב. מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרים, תמר טוכלר, מודאגת ממצב הבניין. "זה אחד ממבני התעשייה היותר־מיוחדים שקמו בארץ. הוא משלב אדריכלות טובה וסיפור — בניין ששזור עמוק בתודעה של הציבור הישראלי. עצוב שהמבנה שבוי בפרויקט שמתעכב כל כך הרבה שנים, וגם המסעדה בקומת הקרקע לא עושה איתו חסד. אנו מקווים שפרויקט השימור יצא לדרך ויהיה מוכן ליום ההולדת המאה של רמת גן, ב–2021".

בעירייה לא השיבו לשאלה מדוע אינם דואגים לתחזוקת הבניין ואינם משיתים מייד על היזם את מטלת השימור. "שום רעש של כתבה שקרית מטעם כתבת מגמתית לא יגרום לעיריית רמת גן לקנות שקט תמורת מיליוני ש"ח של כספי התושבים", אמרה הדוברת, לבנת נזרי. "עיריית ר"ג נתנה לשנקר הטבה בשווי עשרות מיליונים בעצם הקצאת הבניין במחיר אפסי".

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ