עוד משבר בהקמת מוזיאון הסובלנות: גם האדריכלים החדשים מאיימים בהתפטרות

משרד חיוטין שנבחר לפני שנה לתכנן את המוזיאון השנוי במחלוקת, מאיים להתפטר שבועיים לפני תחילת העבודות באתר

נועם דביר וניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר וניר חסון

אדריכלי מוזיאון הסובלנות בירושלים, בני הזוג ברכה ומיכאל חיוטין, מאיימים להתפטר שבועיים בלבד לפני תחילת העבודות באתר. בעיריית ירושלים אישרו אמש את הפרטים ומסרו כי מהנדס העיר, שלמה אשכול, לומד את הנושא ואף מנסה לשכנע את האדריכלים שלא לעזוב את הפרויקט. גורם בעירייה אמר כי מה שעומד בבסיס רצונם של האדריכלים הוא "פערי מנטליות" בין מרכז ויזנטל בלוס אנג'לס, היוזם והמממן של המוזיאון, לבין האדריכלים. לדבריו, הנהלת המרכז "שיגעה" את האדריכלים, "ביקשה מהם עדכונים ברמה יומית ועשתה להם את המוות".

לפני כחודש התפטרה החברה שניהלה את הפרויקט, חברת תפנית וינד, גם כן על רקע חילוקי דעות עם מרכז ויזנטל. איום ההתפטרות של חיוטין מגיע בשלב קריטי במיוחד לפרויקט, כשלושה חודשים אחרי אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה וזמן קצר לפני תחילת החפירות. לדברי גורם בעירייה, בני הזוג חיוטין חתומים על חוזה שלפיו זכויות היוצרים לתוכניות האדריכליות ייוותרו בידי מרכז שמעון ויזנטל, כך שבאופן עקרוני יהיה ניתן להקים אותו גם בלעדיהם.

הנהלת המרכז ניצבת לפיכך בצומת דרכים - להמשיך בעבודות הבנייה לפי התכנון הקיים, לגייס אדריכל חדש מישראל או מחו"ל או לזנוח את הפרויקט לחלוטין. כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ", משרדם של ברכה ומיכאל חיוטין נשכר לתכנן את הפרויקט לפני כשנה לאחר שהאדריכל המקורי של המוזיאון, האמריקאי פרנק גרי, הודיע כי הוא פורש מתפקידו.

המוזיאון עתיד להיבנות במגרש ברחוב הלל, שהיה בעבר חלק מבית-קברות מוסלמי בן למעלה מאלף שנים, ומאז פרסום התוכניות נמתחה ביקורת ציבורית ומקצועית חריפה על הבחירה באתר ועל אופיו הראוותני. ב-2006 הוגשה נגד הפרויקט עתירה לבג"ץ שבה תקפו את ההחלטה להקים את המוזיאון על בית הקברות ובתום שנתיים של דיונים משפטיים, קבע לבסוף בג"ץ כי אין מניעה להתחיל בבנייה. אולם המשבר הכלכלי העולמי קטע את זרם התרומות שהיו אמורות להסתכם ברבע מיליארד דולרים.

התוכנית החדשה של חיוטין, שנבחרה בתחרות אדריכלית מצומצמת, נועדה לשקף את "המציאות הכלכלית העולמית הנוכחית", כלשון מרכז ויזנטל ולעלות רק 100 מיליון דולרים. המבנה העתידי אמור לכלול חללי תצוגה, מרכז חינוך, תאטרון, אולם רב-תכליתי, משרדים, מסעדה וחנות מזכרות והוא מחולק לאגף 'מרחף' שבו שלוש קומות, ולאגף שקוע באדמה. בדברי ההסבר לפרויקט כתבו בני הזוג כי מדובר ב"מבנה איקוני, תכשיט בקו הרקיע של ירושלים".

במרכז שמעון ויזנטל מנסים להנמיך את הלהבות, וטוענים כי "מדובר במחלוקת עסקית שאין בינה לבין קצב ההתקדמות של הפרויקט דבר. הפרויקט נמשך כמתוכנן והבקשות להיתרים יוגשו כנדרש. אנחנו מחויבים לפתור את המחלוקת עם בני הזוג חיוטין בהקדם האפשרי מיד לאחר החגים". בני-הזוג חיוטין שוהים בחוץ לארץ ולא ניתן היה להשיג את תגובתם.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"