מתה מבקרת האדריכלות אדה לואיז הקסטבל

מבקרת האדריכלות, זוכת פרס פוליצר, מתה בגיל 91. שמה דגש על הפן החברתי של האדריכלות

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

אדה לואיז הקסטבל, מבקרת האדריכלות האגדית וכלת פרס פוליצר, מתה ביום שני השבוע במנהטן, בת 91. הקסטבל היתה מבקרת האדריכלות הראשונה שכתבה במשרה מלאה בעיתון אמריקאי, והפכה את השיח על האדריכלות המודרנית, עד אז דיאלוג פנימי בין יודעי דבר, לנחלת הציבור הרחב.

הקסטבל שימשה כאוצרת באגף האדריכלות והעיצוב של המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק בשנות ה–40. לאחר מכן כתבה מאמרים למגזינים מקצועיים וב–1963 החלה לעבוד באופן קבוע כמבקרת האדריכלות של “ניו יורק טיימס”, תפקיד שמילאה במשך 19 שנים.

הקסטבל, 1973. עין ביקורתיתצילום: ניו יורק טיימס

העין הביקורתית והכתיבה הצולפת של הקסטבל, ששמה דגש רב יותר על תפקידה החברתי של האדריכלות מאשר על האסתטי, עוררו תגובות מעורבות בקרב קהילת האדריכלים והחוקרים. בתקופה שבה נהרסו בניינים ותיקים השכם וערב, עוררה העיתונאית מודעות לנושא השימור וחשיבותה של המורשת האדריכלית, ושמה נקשר עם הקמת ועדת השימור העירונית של ניו יורק באמצע שנות ה–60. ב–1970 הוענק לה פרס פוליצר, הראשון שהוענק אי פעם לכתיבת ביקורת, ובכך היתה לאשה השנייה בעולם שהוענק לה הפרס היוקרתי. הקסטבל המשיכה לכתוב עד דצמבר 2012, אז פירסמה ב”וול סטריט ג’ורנל” את מאמרה האחרון שעסק בשיפוץ הנוכחי של הספרייה הציבורית בניו יורק.

היא כתבה יותר מעשרה ספרים בנושא אדריכלות, ביניהם ביוגרפיה על פרנק לויד רייט. ב–2008 יצא לאור ספר המאגד מאמרים שכתבה ב–50 שנים של קריירה.
בנאום מחווה שנשא ב–1996 מבקר האדריכלות הנודע פול גולדברגר, הוא אמר: “אני יכול לצטט אלף מההישגים האישיים שלה - בניינים שניצלו מהריסה, מבנים חדשים שתוכננו בצורה טובה יותר בזכותה, ערים שתוכננו ברגישות גדולה יותר, חוקים עירוניים שנהיו הגיוניים - אבל בסופו של דבר כולם מצטברים להוצאת תחום האדריכלות מן הפריפריה ודחיפתו, באופן מוחלט ובלתי הפיך, לזרם המרכזי של התרבות שלנו”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ