פתח תקווה תציל את ציורי הקיר של חואן אונסיס בקונסרבטוריון שייהרס

ציוריו הגדולים של אונסיס, עולה מאורוגוואי המשמש היום כנגן עוגב בכנסיית עמנואל ביפו, יוסרו בטכניקה של ניסור יהלום ויועתקו לקונסרבטוריון החדש

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

הקונסרבטוריון הישן של פתח תקווה עומד בפני הריסה אך ציורי הקיר שבו, אותם צייר בשנות ה-80 חואן אונסיס, ישומרו. הם יועתקו ממקומם באמצעות טכנולוגיה המאפשרת הסרה של חלק דק מעובי הקיר, באמצעות ניסור יהלום – עבודה עליה ממונה המומחה לשימור ושחזור ציורי קיר, שי פרקש. 14 ציורי הפרסקו צוירו לאורך שני פרוזדורים, אורך כל אחד מהם שלושה מטרים, והם מציגים דמויות האוחזות בכלי נגינה שונים. אונסיס, שביקר בשבוע שעבר במקום במסגרת ההכנות לפרויקט, סיפר כי צייר אותם בסופי השבוע כשהוא מאזין לרדיו, והתכנים האקטואליים זלגו לעתים לתוך הציורים.

אלו העבודות האחרונות שצייר אונסיס, עולה מאורוגוואי, לפני שנחבל בעקבות נפילה ומאז נזקק לקביים. אונסיס, שהוא גם מוזיקאי והיה עוד לפני כן מורה למוזיקה, התנצר מאז וכיום משמש כמנהל המוזיקלי וכנגן העוגב של כנסיית עמנואל שביפו.

הצייר אונסיס ומנהלת השימור מוניקה כהן ליד אחד מציורי הקירצילום: שי פרקש

הקונסרבטוריון ברחוב דוד טבצ'ניק בעיר, שהוקם בשנות ה-50, ייהרס לטובת תוכנית פינוי בינוי, והציורים שיוסרו ממנו מיועדים לקשט את קירות הקונסרבטוריון החדש בשכונת אם המושבות בעיר, אליו יעברו התלמידים בשנת הלימודים הבאה (ספטמבר 2014). באפריל הקרוב יתחילו עבודות השימור באופן ניסיוני על אחד הקירות – ולאחר מכן ייערכו בקיץ.

פרוזדור הקונסרבטוריון עם הציורים לאורכו. ניסור דק מהקירצילום: צביקה זליקוביץ'

את העלות המשוערת של התהליך, כ-600 אלף שקלים, צפוי לממן היזם של הפרויקט החדש שייבנה במקום, אם כי הדבר טרם הוסדר, אומרת מוניקה כהן, מנהלת השימור בעיריית פתח תקווה.

אחד מציורי הקירצילום: צביקה זליקוביץ'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ