האדריכל הצ'יליאני סמיליאן ראדיץ' יתכנן את ביתן הקיץ של גלריה סרפנטיין בגני קנזינגטון

שירות הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירות הארץ

"אני מנסה להחזיר את תחושת החלל הפרימיטיבי למסורת הביתנים בפארק", אמר האדריכל הצ'יליאני סמיליאן ראדיץ', שנבחר למתכנן ביתן הקיץ של גלריה סרפנטיין בגני קנזינגטון בהייד פארק בלונדון.

תוכנית הביתן וההדמיות התפרסמו בימים אלה וכבר עוררו חרושת של כינויים שנעו בין "עטין עטוף של פרה" דרך "עצם בלתי מזוהה שנחת באתר פולחן פגאני" ועד "צדפה שקופה למחצה (על מצע של חצץ)".

ביתן הקיץ המתוכנן צילום: צילום מסך מאתר Serpentine Galleries

ראדיץ', יליד 1965, הוא מבין צעירי המתכננים של הביתן העונתי הזמני ומהפחות ידועי שם בהם. הוא ממשיך מסורת שהתחילה רק בשנה שעברה, של בחירת אדריכלים אנונימיים יחסית, שנודעים ביצירות יוצאות דופן. בשנה שעברה תכנן את הביתן האדריכל היפני סו פוג'ימוטו, צעיר המשתתפים, אז בן 41, שמוכר כמעט אך ורק במולדתו. הביתן שתכנן משך את המספר הגדול ביותר של מבקרים בביתן, כ-200 אלף, מאז תחילת הפרויקט בשנת 2000.

עם מתכנני הביתנים נמנו בין היתר זאהה חדיד שהיתה הראשונה, ואחריה רם קולהאס, פרנק גרי, אוסקר נימאייר, ז'אן נובל ואחרים. תנאי להשתתפות בפרויקט הוא שהאדריכלים לא תכננו קודם לכן בניין משמעותי בבריטניה.

ראדיץ' הוא בוגר בית הספר לאדריכלות באוניברסיטה הקתולית בסנטיאגו בצ'ילה, וזכה לפרסום במולדתו. נכתב שבעבודותיו הוא מחבר בין חומרים טבעיים מחוספסים לבין חומרים מלאכותיים מוחלקים, והן הוגדרו על ידי אחד ממבקרי האדריכלות בבריטניה כ"הכלאה בין מיס ון דר רוהה לבין משפחת קדמוני". שטח הביתן הנוכחי הוא 350 מ"ר ובו חלל פתוח שישמש לכנסים, מופעים, הקרנות סרטים ומפגשים לא פורמליים. הביתן יפעל בין החודשים יולי וספטמבר אז יפורק וחלקיו יימכרו לשימוש מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ