עיריית תל אביב הרסה את גינת דרויאנוב שבשכונת פלורנטין

על אף מחאות של פעילים הגינה נהרסה כדי שאפשר יהיה להרחיב את בית הספר והמרכז הקהילתי הסמוך

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

על רקע מחאותיהם של פעילים הרסה אתמול עיריית תל אביב את גינת דרויאנוב שבשכונת פלורנטין – כדי להרחיב על חשבונה את בית הספר והמרכז הקהילתי הסמוך. לפי העירייה, בית הספר הקיים ("דרויאנוב"), מבנה שהוקם בראשית שנות ה–60, כבר אינו עומד בתקני הבטיחות העדכניים ועל כן ייהרס ומבנה חלופי ומורחב יבנה במקומו.

מתוקף צורת בנייתה הייחודית, שכונת פלורנטין היא אחת השכונות הצפופות ביותר בעיר ויש בה מחסור חריף במבני ציבור, בגינות ובשטחים ירוקים. בעקבות הגירה שלילית של משפחות וכניסת צעירים ורווקים אליה, נסגר בית הספר בשנות ה-80 והוסב לסדנאות האמנים. הגינה השתייכה בעבר לבית הספר ועל כן היא מוגדרת בתב"ע כשטח "חום" המיועד למבני ציבור ולא רק כשטח ירוק - אף שהיא משמשת את כלל תושבי השכונה.

גינת דרויאנוב אחרי שנהרסה בידי העירייהצילום: מוטי מילרוד

עם העלייה ביוקרתה"נית של השכונה ועם התבגרותם הטבעית של הצעירים ותיקי השכונה, שב וגבר הצורך במוסדות חינוכיים, ולפני שנתיים העירייה פינתה את האמנים והשמישה באופן זמני שתי כיתות כגנים. בית הספר שצפוי לקום במקום יהיה בית ספר יסודי ובו 18 כיתות לימוד ושלוש כיתות גן.

מצוקת השטחים הציבוריים עוררה קבוצת פעילים מקומיים שהתאגדה תחת הסיסמא "מצילים את גינת פלורנטין" שקיימה פעילויות מחאה כנגד חנק השכונה בבנייה ודרשו כי הרחבת הבנייה תהיה על חשבון שטחו של חניון סמוך שממערב לרחוב אליפלט, או במקומו של בית הספר הקיים. לקראת עקירת הגינה השבוע מילאו התושבים את גדרות האבן העוטפות את הגינה בכתובות גרפיטי אדום דוגמת "פה נקברת הגינה האחרונה בפלורנטין" ו"גינת פלורנטין ז"ל".

גינת דרויאנוב אחרי שנהרסהצילום: מוטי מילרוד

הילה הראל, תושבת השכונה ואחת מפעילי הוועד שלה, אומרת כי זה אינו סופו של המאבק, העוסק בשטחי הציבור בפלורנטין כולה. "באחת הישיבות בעירייה אמרו לנו – 'רוצים גינה? תעברו לשכונה אחרת'. בכלל לא היתה אפשרות לשקול את התוכנית החלופית שהכנו, פשוט החליטו שהגינה משנית וזהו". לדבריה, בעוד העירייה מקדמת בימים אלו תוכנית אב לשטחי ציבור בפלורנטין, זו לא כוללת בתוכה שטחים ירוקים משמעותיים, ואילו הגינות החלופיות שהקימה העירייה בקצה המגרש הן זמניות בלבד וייהרסו במסגרת ההרחבה המתוכננת של רחוב אליפלט.

מעיריית תל אביב נמסר: "בניגוד לטענות, בשכונה הוקמו גינה ציבורית וגינת כלבים חדשה לרווחת התושבים, בהתאם לחוק ואישורי משרד החקלאות. בעקבות מאמצי העירייה והשקעותיה בשנים האחרונות, מוכפלים בימים אלו שטחי הציבור והגינות העומדים לרשות תושבי שכונת פלורנטין, שכידוע נבנתה לפני שנים רבות, ללא שטחי ציבור מספיקים; גינה ברח' בן עטר, מרכז קהילתי ברחוב מעון בן למעלה מ-1,000 מ"ר, העמדת שטח מכבי צריפין לצורכי ציבור ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ