ישראל גודוביץ' נבחר כיו"ר הוועד המנהל של עמותת ארכיון אדריכלות ישראל

הארכיון, שנוסד לפני 15 שנים ונרשם השנה כעמותה, מכיל אוספים של אדריכלים בולטים ודמויות מרכזיות בהיסטוריה התכנונית של המדינה, וכן רבבות פריטים הקשורים בתולדות הבנייה והתכנון בארץ ישראל

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

חברי הוועד המנהל של עמותת ארכיון אדריכלות ישראל (אא"י) בחרו את האדריכל ישראל גודוביץ' לשמש כיושב ראש הוועד, באסיפה כללית ראשונה מן המניין שהתקיימה בחמישי שעבר. הארכיון, הממוקם בחמש השנים האחרונות בקומת המרתף של מגדל שלום מאיר, נוסד לפני 15 שנים על ידי האדריכל והחוקר צבי אלחייני. בתחילת השנה נרשם כעמותה.

במשך שנות פעילותו צבר הארכיון אוספים של אדריכלים בולטים ודמויות מרכזיות בהיסטוריה התכנונית של המדינה, וכן רבבות פריטים הקשורים בתולדות הבנייה והתכנון בארץ ישראל, לרבות תצלומים, גזרי עיתונות וכתבי עת, תיקי מחקר, ראיונות מצולמים ועוד. כעמותה, הוא מתעתד לשמש גם כמרכז להפצת התרבות האדריכלית הישראלית, באמצעות קיום תערוכות וימי עיון, הקרנות סרטים והוצאה לאור. תרומה שקיבל לאחרונה תאפשר גם את מחשוב החומרים הארכיונים.

בוועד המנהל מכהנים, מלבד היו"ר, המייסדים אלחייני עצמו וד"ר רומן ברונפמן, ופרופ' דוד טרטקובר, פרופ' מיכאל לוין, ד"ר תמר ברגר, ד"ר דיאנה דולב, האדריכלים - ד"ר חיים יעקובי, שרון רוטברד, נועה פלד, עמוס גולדרייך וגיליה ברגר קוליץ – וכן האוצרת מורן שוב. לפי פרסום העמותה, בשבועות הקרובים תדווח על הפעילות המתוכננת לחורף 2014-2015, לרבות אירוע ההשקה של הארכיון.

לפי גודוביץ', העיבוי הנוכחי של פעילות הארכיון תאפשר לו לשמש כגוף מקשר בין אנשי המקצוע – לבין הציבור הרחב. "ארכיטקטורה היא חלק מרכזי של האג'נדה הציבורית – ולארכיון יש את הכוח והיכולת לשקף ולקיים דיון על השינויים בחרה הישראלית", הוא אומר. "היכולת שלנו לבנות את העתיד נגזרת מהידע שלנו על העבר".

למרות שהאא"י מחזיק באוסף נרחב, חומרים אדריכלים נוספים פזורים בין ארכיונים פרטיים וציבוריים נוספים ברחבי הארץ – לרבות "הארכיון הישראלי לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי" שנפתח השנה במוזיאון תל אביב. "אנחנו לא מאמינים בהפרדת כוחות, ומאמינים שתפקיד הארכיון הוא לרכז את החומרים תחת גג אחד. לכן אנחנו פונים לכל הארכיונים במדינה לצורך שיתוף פעולה", אומר גודוביץ'. לדבריו, בעוד כשבועיים תתקיים פגישה ראשונה לצורך כך מול הארכיון הציוני.

צילום: דניאל צ'צ'יק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ