הוכרזו המועמדים לפרס הסטרלינג הבריטי

בין ששת המועמדים: בניין השארד בלונדון והמרכז הימי האולימפי

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

המגדל הגבוה ביותר באירופה הוא בין ששת המועמדים לקבלת פרס הסטרלינג הבריטי לשנת 2014. הפרס מוענק אחת לשנה על ידי אגודת האדריכלים הבריטית (RIBA) לבניין שמהווה את התרומה הגדולה ביותר לאדריכלות הבריטית – כלומר, שנבנה בבריטניה, או ביתר אירופה - אם מדובר באדריכל בריטי.

את השארד, שנקרא על שם צורתו המזכירה שבר כלי זכוכית, תכנן האדריכל האיטלקי רנצו פיאנו והוא הושלם ב-2012. כשהוא נישא מעל שאר מגדלי לונדון בגובה מובחן של 87 קומות, השארד משך אליו חצי ביקורת רבים, שטענו שהוא מונומנטלי, אינו משתלב בסביבה, ובכלל – גבוה מדי.

בניין השארד בלונדון. שנוי במחלוקתצילום: Bloomberg

זה אינו הבניין היחיד ברשימה השנוי במחלוקת: זו מונה גם את המרכז הימי בלונדון, בתכנון משרד זאהה חדיד, שאירח ב-2012 את תחרויות השחייה של האולימפיאדה. שם, היה זה גגו הקעור שהפך את הצפייה בקפיצות למים בלתי אפשרית עבור שליש מהצופים באולם. טעות תכנונית, שחדיד התכחשה לה נמרצות.

גם ספריית ברמינהאם אשר תוכננה על ידי משרד האדריכלים ההולנדי מקנו (Mecanoo) חריגה לסביבתה ועל כן מעוררת תגובות מעורבות. מבקרים השוו את החזית שלה, המגונדרת בשכבות של עיגולי מתכת, לשריון אבירים, והאשימו את עיריית ברמינהם בנסיון כושל לשחזר את "אפקט בילבאו" (הנקרא על שם המוזיאון שתכנן פרנק גרי בעיר הבאסקית בשנות התשעים, והוביל לזינוק ניכר בתיירות ובכלכלה המקומיים) באמצעות בניין בולט ולא לגמרי שימושי.

שלושת הבניינים הנוספים ברשימה הם תאטרון אברימן (Everyman) בליברפול בתכנון משרד האוורת'־תומפקינס, בית הספר לכלכלה של לונדון שתכנן משרד אודונל וטומיי (O'Donnell + Tuomey) ובית הספר לאמנות במנצ'סטר. חבר השופטים, המונה את ספנסר דה גריי ממשרד פוסטר ושות', סטפן קיירן, מ. ג'. לונג, סר טימותי סינסבורי וסינדי וולטרס, יכריז על הבניין הזוכה באוקטובר הקרוב.

צפו בתיעוד של חלק מהמבנים המשתתפים בתחרות:

בשנה שעברה היה זה משרד ווית'פורד־ווטסון־מאן הלונדוני עבור שיפוץ של טירה מהמאה ה-12 –טירת אסטליי, הממוקמת בווריקשייר שבמרכז בריטניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ