יעקב יער ושלמה אהרונסון הם חתני פרס א.מ.ת בתחום האדריכלות

הפרס מוענק אחת לשנה מאז 2002 למדענים, יוצרים ואמנים על הצטיינות אקדמאית או מקצועית ותרומה לחברה. טקס הענקתו ייערך בנובמבר הקרוב

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

האדריכל יעקב יער ואדריכל הנוף שלמה אהרונסון הם חתני פרס א.מ.ת (אמנות־מדע־תרבות) בתחום האדריכלות לשנת 2014, כך הודיעו היום קרן א.מ.נ ומשרד ראש הממשלה. הפרס מוענק אחת לשנה מאז 2002 למדענים, יוצרים ואמנים על הצטיינות אקדמאית או מקצועית ותרומה לחברה. טקס הענקתו ייערך בנובמבר הקרוב.

הן עבור יער והן עבור אהרונסון קבלת הפרס מתווספת לשורה ארוכה של פרסים והישגים. יער, יליד מזרח גרמניה (בן 85), הוא חתן פרס ישראל לשנת 2007, ולפני כן זכה בפרס קפלן (עבור תכנון שכונת פסגת זאב בירושלים) ופעמיים בפרס רוקח. משרדו, הפעיל מאז פתח אותו עם רעייתו אורה ב–1960 והמנוהל כיום בבעלות משפחתית, אמון על פרוייקטים רבים, ובפרט שכונות ומתחמי מגורים, בין היתר במודיעין, מעלה אדומים כפר סבא וקרית שמונה.

בראשית דרכו המקצועית היה שותף בפרויקט התחדשות ופיתוח יפו העתיקה, יחד עם רעייתו, והאדריכלים סעדיה מנדל ואליעזר פרנקל. זהו פרויקט שארך בין 1960 ל–1975 ושבעקבותיו זכה בפרס רוקח ב–1967. אותו צוות גם לקח חלק באותה תקופה בשיקום הרובע היהודי בירושלים. באותן שנים תכנן יער גם מתחמי מגורים בבינוי נמוך כמו "גבעת המורה" בעפולה, ו"נוה רסקו" ברמת השרון. ב–1980 זכה בפרס רוקח נוסף עבור תכנון שכונת "כפיר", ובה 600 יחידות דיור שנועדו לאוכלוסיה שפונתה משכונת התקווה וכפר שלם. משרדו חתום על "שכונת המשתלה" בתל אביב, על התב"ע למתחם סומייל וכן על מתחם השוק הסיטונאי בעיר.

יעקב יערצילום: אייל טואג

"ייחודיותו ותרומתו הגדולה של יעקב יער הינה למפעל הגדול והמרכזי של הציונות - מפעל השיכון הציבורי. בכל עשור מאז שנות ה-60 פיתח ותיכנן שכונות חדשות ומתחדשות המהוות עד היום אבן דרך בתכנון ובעיצוב האורבני בישראל", כתבה ועדת הפרס.

אהרונסון (בן 78) הוא חתן פרס רכטר, פרס קרוון ופרס ירושלים לאדריכלות, ויקיר העיר ירושלים. יליד חיפה, אהרונסון רכש את השכלתו האדריכלית בארצות הברית, שם גם עבד תקופה קצרה תחת ולטר גרופיוס (במשרד TAC). לאחר מכן עבד במחלקת התכנון של עיריית לונדון, והוא שב לארץ ב–1968, כאן פתח את משרדו הפרטי שנה לאחר מכן. לבד מפרויקטים נופיים, משרדו אחראי גם על אדריכלות ותכנון ערים. בין עבודותיו הבולטות: תכנון הנוף ביד ושם, טיילת שרובר בירושלים, הטיילת הדרומית של אילת ורחבת מרכז סוזן דלל בתל אביב.

כמו כן, היה מעורב בצוות התכנון של תוכנית המתאר הארצית הכוללת (תמ"א 35) ותוכנית היערות והייעור (תמ"א 22). את משרדו הוא מנהל בעשור האחרון יחד עם בנו וכלתו. "תפיסתו מדגישה את היחס למקום ולמרחב הישראלי על מרכיביהם הייחודיים. הנוף המקומי, על רבדיו ההיסטוריים, הגיאולוגיים והתרבותיים הוא עבורו מקור ההשראה ונקודת המוצא לתכנון, תוך שהוא נותן להם פרשנות אישית", כתבה ועדת הפרס, המורכבת מנציגי קרן א.מ.נ ומשרד ראש הממשלה.

שלמה אהרונסוןצילום: אמיל סלמן \ ג'יני

יו"ר ועדת הפרס הוא שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב קדמי, וחברים בה מנכ"ל קרן א.מ.נ אריה דובסון ובכירים בתעשייה האווירית, מכון ויצמן, המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רוה"מ, האקדמיה הלאומית למדעים והמועצה הלאומית למחקר ופיתוח.

זוהי הפעם השניה בה מוענק פרס א.מ.ת באדריכלות – ב2006 הוענק לאדריכלית ניצה מצגר סמוק. אשתקד הוענק הפרס בתחום התרבות לאמנים נחום טבת וצבי גולדשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ