נבחר הפרויקט שייצג את ישראל בביאנלה לאדריכלות בוונציה: "א־אוהל ב־ביולוגיה"

בעשור האחרון מרבית הקבוצות מישראל ביקרו בחריפות בין היתר את הבנייה בהתנחלויות ואת תוספות הבנייה המאולתרות, הפרויקט השנה יעסוק בחיבור בין אדם לסביבתו

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של הביתן הישראלי שיוצג בוונציה "א-אוהל ב-ביולוגיה"
הדמיה של הביתן הישראלי שיוצג בוונציה "א-אוהל ב-ביולוגיה" צילום: הדמיה : גיא הירש
נעמה ריבה

האדריכלים נוי לזרוביץ, אריאל בלונדר, בניה בואר, המדען ד"ר עידו בצלת והאוצרת יעל אילת ון־אסן ייצגו את ישראל בביאנלה לאדריכלות ה–15 שתיערך במאי 2016 בוונציה. את האירוע יאצור האדריכלי הצ'יליאני, אלחנדרו ארוונה (Alejandro Aravena). פרופ' גלעד דובשני, ראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת אריאל, עמד בראש ועדת השיפוט שבחרה את הנציגים, ושמות חבריה היו חסויים עד כה מחשש לניגודי עניינים. חברי הוועדה הם האדריכל הוותיק, נחום כהן, האדריכל פרופ' זאב דרוקמן, לשעבר ראש המחלקה לאדריכלות בבצלאל, אדריכלית ד"ר דפנה פישר גבירצמן מהטכניון והאוצרת הראשית במוזיאון פתח תקווה, דרורית גור אריה.

הליך השיפוט נערך בשני שלבים: לשלב הראשון ניגשו 28 קבוצות, מהן שלוש בלבד עלו לשלב השני. לפני מספר שבועות קיבלו המעומדים מכתב לקוני ממנהלת המחלקה למוזיאונים ולאמנות פלסטית במשרד התרבות, מריה יריב המבשר על אי עלייתם לשלב הבא. בקשת חלק מהקבוצות לקבל פרוטוקול שיפוט לא נענתה עד כה. משרד התרבות סירב להעביר פרוטוקול גם ל"הארץ".

הדמיה של הביתן "א-אוהל ב-ביולוגיה". ההצעה הזוכה מבין 28 מתמודדיםצילום: הדמיה : גיא הירש

הפרויקט הזוכה, "א־אוהל ב־ביולוגיה", יעסוק בחיבור בין אדריכלות לביולוגיה. האדריכלית אריאל בלונדר הסבירה ל"הארץ" כי נקודת המוצא של הצוות היתה ניתוח מערכת היחסים בין האדם לסביבתו וחשיבות הקשר בין בינוי לסביבה. לדבריה, הצוות מתכננן להקים "ישות חיים" שתשתלט על הביתן הישראלי: "אנחנו נמצאים היום בעידן המכונה ואנחנו בדרך למעבר לפרדיגמה ביולוגית, כאשר ההפרדה בין האדם לסביבה מתחילה להשתנות, כשהאדם מתחיל להתמודד עם הסביבה", אמרה בלונדר.

לשאלה כיצד קשור הפרויקט לישראל משיבה בלונדר כי "זה תהליך שיקרה בכל העולם. ביולוגיה היא תמיד מקומית. בניגוד לבניין שלפעמים נשתל בסין ופעם בתל אביב. הביולוגיה לא יודעת מה זה גלובליזציה. ישראל היא מקרה מבחן שהוא מצוין, כי אנחנו צריכים יותר מכולם לשנות את התפיסה ולהתחבר לביולוגיה. בישראל גידול טבעי גדול, אין שטח ואין משאבי טבע".

הדמיין הביתן הישראלי בביאנלה לאדריכלות שתיערך בשנה הבאהצילום: הדמיה : גיא הירש

בעשור האחרון מרבית הקבוצות שייצגו את ישראל ביקרו באופן חריף את האדריכלות המקומית, את הבנייה בהתנחלויות ואת תוספות הבנייה המאולתרות. ההצעה שנבחרה השנה היא ברוח שונה לחלוטין. "ההצעה מגיבה לעולם עתידני ומאתגרת את האדריכלות העכשווית", נימקו השופטים את בחירתם. "השילוב בין קידמת המדע והאדריכלות הוא אחד הגורמים המעניינים בשדה היצירה כיום. אין ספק שהיכולת המדעית שמציגה ישראל בסצנת המחקר העולמי יכולה לתרום רבות לקידום עולם התכנון והחזון האדריכלי".

פרט לקבוצה הזוכה, דמויות בולטות בעולם האדריכלות והתכנון הישראלי הגישו הצעה לתכנון הביתן, בהם בין היתר ראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב, ד"ר ערן נוימן; אוצר בית האדריכל ביפו, האדריכל ערן טמיר; ראש מחלקת השימור בעיריית תל אביב, ד"ר ירמי הופמן; ראש המחלקה לעיצוב אורבני בבצלאל, ד"ר אלס ורבקל; אוצרת בית האדריכל לשעבר, האדריכלית שלי כהן, יועצת השימור של מערכת הביטחון, האדריכלית סא"ל שרי מרק ומייסד גלריה "זה זה זה" בנמל תל אביב, נדב לסר.

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?