האדריכל פרנק גרי מתכנן הקמת מוזיאון להישגי העם היהודי בצפון תל אביב

קידום התוכנית מתגלגל בעירייה בשנתיים האחרונות והוא חריג מאוד, שכן נדיר שגופים חיצוניים מחליטים על ייעוד קרקע השייכת לציבור ודורשים אותה לטובתם עוד בטרם אושרה תוכנית

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמה ריבה
נעמה ריבה

קרן אספר מהעיר ויניפג בקנדה מקדמת תוכנית להקמת מוזיאון הישגי העם היהודי בצפון תל אביב – בין נחל הירקון, רחובות רוקח ואבן גבירול וצפונית לבית הלווית העירוני בקרבת תחנת הכח רדינג. הקרן בבעלות המשפחה הקנדית היהודית מימנה את הקמת המוזיאון הקנדי לזכויות אדם ופרויקטים פילנתרופיים בישראל והם שכרו את שירותיו של האדריכל היהודי פרנק גרי לצורך קידום הפרויקט. גרי קידם בעבר פרויקטים בישראל, כמו התוכנית הראשונה למוזיאון הסובלנות שבוטלה, וגם היה אחד המעומדים הסופיים לתכנון הספרייה הלאומית, פרויקט שמתכננים האדריכלים השוויצרים הרצוג ודה מרון. גרי, שביקר לאחרונה בישראל לצורך קידום הפרויקט, אמר לפני שנתיים לעיתונאי מעריב גדעון קוץ ש"לא רוצים אותי בישראל... לא רצו להזמין ממני שם דבר".

המוזיאון הוא חלק מתוכנית גדולה יותר שממשיכה את רחוב אבן גבירול מעבר לירקון ומציבה לאורכו מבני תרבות ופנאי ומחברת את אזור הצפון הישן לשכונה העתידית שתקום לאחר ששדה דב יתפנה. קידום התוכנית מתגלגל בעירייה בשנתיים האחרונות והוא חריג מאוד, שכן נדיר שגופים חיצוניים מחליטים על ייעוד קרקע השייכת לציבור ודורשים אותה לטובתם עוד בטרם אושרה תוכנית. לרוב כשמעורבים תורמים בבניית מבנה ציבור כמו מבנים שמוקמים באוניברסיטת תל אביב, מוזיאונים או בניינים חדשים בבתי חולים, המבנים מוקמים במסגרת תוכניות מאושרות קיימות. כאן התורם מכתיב את השימוש הציבורי, את השטח הנדרש ואת קידום התוכנית. בעיה נוספת היא שהקרן "מביאה" מתכנן ולא מתקיימת תחרות פומבית, בשונה מהמקובל מפרויקטים ציבוריים כמו מוזיאון תל אביב לאמנות או מוזיאון הטבע בירושלים.

תחנת הכוח רדינג בתל אביב. בסמוך לה השטח המתוכנן להקמת המוזיאון להישגי העם היהודיצילום: מוטי מילרוד

אלי לוי, מנהל אגף נכסים בעירייה, הסביר בדיון שנערך בישיבת הנהלה בפברואר 2015 שהעירייה מתכננת לחתום על הסכם ייזום או הסדר עקרונות, כלומר, הסכם שיגדיר עבור הקרן באופן עקרוני קרקע והקרן תוכל לגייס כספים ולחשוב על קונספט לפרויקט. במקביל העירייה מקדמת תוכנית (תב"ע) להקמת מוזיאון במקום בתכנון משרד מנספלד־קהת. בדיון שאל חבר המועצה דן להט מדוע הקרן לא חוברת לבית התפוצות. ראש העירייה רון חולדאי ענה: "אין מקום בבית התפוצות, הוא בתוך האוניברסיטה, הם לא באו לעשות את זה בבית התפוצות, הם באו להקים משהו אחר".

בדיון נוסף שנערך כחודש מאוחר יותר ב-2015, הציג לוי בפני ההנהלה את עיקרי ההתדיינות שלו עם קרן אספר. לוי ציין כי מדובר במבנה של כ-10,000 מ"ר ושעלות בנייתו תהיה בין 100 ל-200 מיליון דולר וכי על העירייה תוטל האחריות לקדם תוכנית לשינוי ייעוד הקרקע שהיום מוגדרת כשטח פתוח לשטח ציבורי. בדיון המשיכו להט וחולדאי להתווכח באשר לצורך במוזיאון החדש. להט אמר כי הפרויקט נראה לו מגלומני. כשלהט שאל את חולדאי את האם הפרויקט נראה לו רציני, ראש העירייה ענה: "אני נותן להם צ'אנס... אם זה לא היה רציני הם לא היו מתקדמים כמו שהם התקדמו עד היום... הם השקיעו בדבר הזה להערכתי משהו בסדר גודל של 5 מיליון דולר – רק בתהליך (לוי מציין כי ההשקעה עד כה היא בתכנון)". בנוסף הדגיש חולדאי שהוא חושב שהמיקום העתידי של המוזיאון הוא נקודת ציון חשובה. "בראייה ארוכת טווח על הציר (אבן גבירול) וההצטלבות הזאת- להקים איזשהו מוסד שהוא אייקון, יש לזה חשיבות רבה".

בדיון שנערך לפני כשנה במועצת העיר עלה שוב לאישור הסכם הייזום בין העירייה לקרן ונאמר שעלות בניית מוזיאון שכזה הוא בין 200 ל-250 מיליון דולר ושהשטח שיוקצה לו ישתרע על פני 22 דונם (עליו ייבנה הבניין ששטחו יהיה כ-10,000 מ"ר). כמו כן אישרה המועצה לתחום את רעיון קידום הפרויקט ל-3 שנים. כלומר, שתוך 3 שנים הקרן תצטרך לגבש קונספט תכנוני ולגייס כספים.

עיריית תל אביב־יפו מסרה בתגובה: "בשלב זה הקמת המוזיאון להישגי העם היהודי על ידי קרן אספר היא בגדר תכנית בלבד. אין עדיין לוח זמנים מוגדר וגם לא צפי להצגת התכנית לוועדה המקומית. בין ההצעות השונות, נבחנת גם אופציה לשיתוף פעולה עם בית התפוצות". טרייסי פסקל, עוזרתו של מנכ"ל קרן אספר משה לוי, לא ענתה לשאלות "הארץ" באשר לתוכנית הפרויקט, לפרוגרמה ולתכנים שיוצגו בבניין וציינה כי הפרויקט בשלבי תכנון ראשוניים וכי אין להם כרגע פרטים למסור. ממשרדו של גרי לא נמסרה תגובה.

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?