נעמה ריבה
נעמה ריבה

האדריכל ומתכנן הערים הגרמני אלברט שפאר הבן, שחי בצל אביו הנאצי, מת שלשום (שישי) בגיל 83. שפאר, בנו של האדריכל הראשי של היטלר, שגם שמו היה אלברט שפאר, נפל ביום חמישי בדירתו בפרנקפורט ומת בבית החולים למחרת. שפאר הבן עסק רבות בתכנון ערים ידידותי לסביבה. הוא נולד ב–1934 והחל ללמוד נגרות אחרי מלחמת העולם השנייה, לפני שהחל את לימודי האדריכלות שלו במינכן. ב–1964 פתח משרד לתכנון ערים ואדריכלות בפרנקפורט, שפיתח פרויקטים רבים.

מרבית חייו ניסה שפאר להתנער מאביו, ששימש גם כשר החימוש במלחמת העולם השנייה ונתפש בעידן הפוסט מלחמתי בגרמניה כמי שהביע חרטה על מעשיו. הוא נהג לומר שכמעט ולא הכיר אותו כיוון שאביו, שנשפט במשפטי נירנברג, היה בכלא רוב חייו הבוגרים. "הוא לא היה אב שעשה שיעורים עם בנו", סיפר שפאר לירחון ארכיטקטורה בשנת 2000. שפאר האב נדון למאסר אחרי שחמק מעונש מוות בטענה שלא היה מודע למעשי הרצח.

אלברט שפאר האב והיטלר, ב-1938צילום: Bundesarchiv / German Federal Ar

מרבית הפרויקטים של שפאר האב מעולם לא יצאו לפועל, בהם המודל המגלומני של ברלין החדשה, בירתה של "גרמאניה" הנצחית על פי חזונו של היטלר. במרכז העיר של ברלין החדשה תוכנן "ציר צפון־דרום" בעל ממדים מבהילים. לקראת האולימפיאדה בבייג'ין ב–2008, תכנן שפאר בן לבקשת שלטונות סין שדרה ראשית במתחם האולימפי, מתחנת הרכבת החדשה ועד לכיכר טאיננמן. השדרה ספגה ביקורת על כך שהיא דומה לתכנון הציר של אביו. שפאר התייחס לביקורת ואמר: "מה שאני מנסה לעשות לבייג'ין זה לקחת עיר בת 2,000 שנה ולהעביר אותה אל העתיד. בברלין בשנות ה–30 — זו היתה רק מגלומניה".

בראיון לעיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג" מ-2010 אמר שפאר כי "תמיד שואלים אותי על אבא שלי. זה מרגיז. כל חיי ניסיתי להתרחק ממנו, אבל לעיתונאים קשה לקבל את זה". על זכרונותיו מימיו במחיצת צמרת השלטון הנאצית הוא הוסיף: "מנקודת המבט של ילד, היטלר היה בשבילי דוד נחמד. ביקור אצל היטלר היה כמעט אירוע משמח. נתנו לי לשחק עם הכלבים, קיבלתי ממתקים", הוא נזכר. "הייתי בן שבע־שמונה, לא ידענו...".

אלברט שפאר הבןצילום: ASSOCIATED PRESS

שפאר הבן אמנם לא היה מוערך על ידי קהילת האדריכלים הבינלאומית, ובוודאי שלא ניצב באותה שורה עם אדריכלים כוכבים בינלאומיים, אך היה לו את משרד התכנון הגדול ביותר בגרמניה. לפי אתר האינטרנט של המשרד, הוא העסיק 200 עובדים; אדריכלים, מתכנני ערים, אדריכלי נוף ומהנדסי תנועה. הוא התגורר בפרנקפורט ותכנן בה מבנים רבים, בהם מבני מגורים, מבני ציבור ומשרדים. שפאר גם תכנן מבנים במדינות לא דמוקרטיות (בדומה לרוב אדריכלי העולם הגדולים) כמו סין, סעודיה, לוב, מצרים.

המשרד שלו השתתף בתכנון הקמפוס של מונדיאל 2022 בקטאר, שנבנה בימים אלה וכולל 12 אצטדיונים. הפרויקט עורר מחלוקת ומלווה בדיווחים על תנאי עבודה מחפירים ופועלים שנהרגים באתרי הבנייה. שפאר הסביר שאין מניעה שאדריכלים גרמנים יעבדו "בכל מקום שיש בו שגרירות גרמנית". בנוסף, אמר שהודות להתעניינות של התקשורת — פחות פועלי בניין נהרגים בקטאר. כששאלו אותו כיצד יותאמו האצטדיונים למזג האוויר הקשה בקיץ של חצי האי ערב וכיצד הקושי מסתדר עם העקרונות הירוקים שהוא דוגל בהם, הוא ענה שהאצטדיונים ניתנים לפירוק לאחר השימוש, ושלצורך הקירור ישתמשו באנרגיה סולארית. שפאר תכנן מבני ספורט נוספים, הוא תכנן את תוכנית האב לאצטדיון אליאנץ ארנה במינכן ואצטדיון לקבוצת הרטה ברלין. האצטדיון לקבוצת הרטה מתוכנן לצד האצטדיון האולימפי משנת 1936, שאלברט שפאר האב היה שותף לתכננו לאחר שהיטלר לא היה מרוצה מהתכנון המקורי של האדריכל ורנר מרץ.

הקמפוס של מונדיאל 2022 בקטאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ