אחרי מאבק ממושך, המדינה תקל על הכשרת אדריכלים

התנאים הקודמים דרשו כעשר שנות הכשרה. ח"כ יוסי יונה, שקידם את התיקון: "זו רפורמה היסטורית"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ יוסי יונה. "הפסקנו אפליה בת 70 שנה"
ח"כ יוסי יונה. "הפסקנו אפליה בת 70 שנה"צילום: עופר וקנין
נעמה ריבה
נעמה ריבה

לאחר מספר שנות מאבק אושר הערב בקריאה שניה ושלישית החוק לשינוי תנאי ההתמחות של האדריכלים ולהקלתם, שיזם "פורום אדריכלים צעירים" יחד עם ח"כ יוסי יונה. לפני כעשור עברו תנאי ההתמחות שינוי מכביד, ולפיו בוגרי לימודי אדריכלות — שנמשכים חמש שנים — נדרשו לעבור אחר לימודיהם תהליך רישום שנמשך כמה חודשים, ואחריו הם החלו בהתמחות שנמשכה לפחות שלוש שנים ובסיומה עוד נדרשה בחינה. התוצאה היתה שמסלול הכשרת האדריכלים נמשך כעשור ואף יותר.

בין השיפורים שהוכנסו בסעיפי החוק החדש: רישום אוטומטי בפנקס האדריכלים לכלל בוגרי מוסדות הלימוד המוכרים על ידי המל"ג — בשונה מהמצב הקיים היום בחוק, שלפיו רק בוגרי הטכניון נרשמו באופן אוטומטי; מתן אפשרות להתחלת תקופת ההתמחות תוך כדי הלימודים, שנה וחצי לפני סיום התואר; מתן אפשרות להשתלמויות מקצועיות כחלופה לבחינת הרישוי (בהתאם להחלטת מועצת האדריכלים והמהנדסים) ושמירת זכויות הסטודנטים להתמחות לפי התנאים שהיו בתוקף עם תחילת תקופת ההתמחות.

"בתום שלוש שנות עבודה מאומצת אישרה מליאת הכנסת את הרפורמה ההיסטורית בתחום האדריכלות שאותה יזמתי", מסר חבר הכנסת יוסי יונה. "ברפורמה היום, הבאנו בשורה — הפסקנו אפליה בת 70 שנה ברישום לפנקס האדריכלים. יצרנו שינויים משמעותיים בחוק אנכרוניסטי שלא תוקן כמעט משנות ה–50. השינויים יקלו עם הסטודנטים לאדריכלות בתהליך הלימודים וההתמחות, שכן המסלול שנאלצים לעבור כיום אדריכלים צעירים מקשה עליהם להתחיל את חייהם הבוגרים ברווחה. הרפורמה גם תאפשר לאוכלוסיות מרקעים שונים ללמוד את מקצוע האדריכלות".

אדריכל ויקטור אבקסיס, יו״ר פורום אדריכלים צעירים, הוסיף: "לאחר שבע שנות מאבק ציבורי של פורום אדריכלים צעירים הצלחנו לשכנע את כל הגורמים לתקן את העוול של ההתמחות הקודמת ולקבוע בחוק ובהסכמה התמחות מקצועית יותר והוגנת יותר, שתכשיר אדריכליות ואדריכלים טובים יותר. האדריכלים הצעירים יוכלו מעתה לעסוק בבעיות האמיתיות של התכנון בישראל ואני משוכנע שהדור הזה יביא את הפתרונות לבעיות שהדורות הקודמים יצרו. החוק הוא שינוי ראשון בדרך לתיקון כולל של מערך התכנון בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ