איך צריך להיראות בניין במכון ויצמן כדי שייתן השראה למדענים?

מבפנים, בניין בנוזיו לביוכימיה במכון ויצמן לא יכול שלא להזכיר למבקר את קסם המדע. חבל שמבחוץ הוא נראה כמו בניין הייטק באזור תעשייה

דן הנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה לבנין הביוכימיה במכון ויצמן. מסה גמלונית
הכניסה לבניין הביוכימיה. מסה גמלוניתצילום: דור קדמי
דן הנדל

מדע תמיד נראה לי כמו דבר מרגש: ניקולה טסלה במגדל שלו, בני הזוג קירי בסככה, ווטסון וקריק מפצחים את מודל הדנא. מה עילאי יותר מאנשים שעושים ניסויים ומקדישים את חייהם לקידום הידע האנושי? שמגלים דברים על העולם בעזרת כוח המחשבה ורואים את העתיד? עם השנים למדתי שזה כמובן לא כל כך פשוט. בין השאר כי קראתי את לאטור. בסוף שנות השבעים הסוציולוג הצרפתי ברונו לאטור כתב יחד עם סטיב וולגר את הספר Lab Life, שתיצפת על מדענים במכון סאלק היוקרתי בקליפורניה. וולגר ולאטור טענו באופן מהפכני שחיי היומיום של המדענים במכון – האינטראקציות ביניהם, החללים שהם מאכלסים, השפה שהם מדברים, היחס לגופים שמממנים את עבודתם והמאמרים שהם מקווים לפרסם בכתבי עת מסוימים – מכתיבים במידה רבה את היווצרותן של עובדות מדעיות. ספרם בישר את סופה של הגישה התמימה שמייחסת למדענים חיבור עמוק לאמת.

ובכל זאת, במכון ויצמן התמימות ההיא בחלקה מתעוררת לחיים: איפה עוד תוכלו לראות אנשים בחלוקים לבנים נושאים סל קניות מלא כימיקלים, או לוחות מחיקים עם שמות לטיפולים למחלות שאתם עוד לא מכירים? בהיותו הביטאט אינטנסיבי למדענים, המכון גם מעלה את התהייה על הקשר שבין הבניינים הנבנים בו ובין הידע שהוא מייצר. בבניין בנוזיו לביוכימיה במכון, בתכנון משרד האדריכלים מושלי-אלדר, השאלה הזאת מקבלת משנה תוקף. זהו בניין גדול, כשלושים אלף מטרים רבועים בשש קומות מעל קומת קרקע ושתי קומות חנייה, המכיל מעבדות מחקר, משרדי חוקרים, חדרי ישיבות ודיון, אזורים לא פורמליים להחלפת רעיונות, ועוד.

מבט על אובייקט בחלל המכיל חדרי ישיבות והוראהצילום: דור קדמי

למרבה הצער, כלפי חוץ הבניין נראה כמו בניין משרדים של חברת הייטק באזור התעשייה הרצליה פיתוח: הנפח המסיבי שלו מאורגן בגמלוניות כשני אגפים ענקיים המוצבים בזווית זה לזה ומחוברים על ידי אטריום, וחומרי הגלם שלו הם עמודים מחופים אלומיניום כסוף שמוצה כבר בקרית עתידים סביב שנת אלפיים, חיפוי פח מושקע כמעט כמו שהוא משמים, וחיפוי בגוון חרס אדמדם שאמור היה להוסיף צבע אך מוסיף בעיקר תחושה של החמצה. אלה חברו יחד למופע של תאגידיות גנרית וחסרת מעוף. נדמה כמעט שהמתכננים רצו להסוות את העבודה המדעית מאחורי חזית של בניין רגיל, והדבר צורם עוד יותר ביחס לבניינים קודמים במכון שידעו ללהטט דרישות טכניות מורכבות עם מוזרויות חינניות ויצירתיות אדריכלית. אני אפילו לא מדבר על מאיץ החלקיקים שמטבעו הוא בניין אקסצנטרי, אלא על בניינים כגון בניין המכונות הראשי המופלא, או הסקיילייטים בצורת פירמידות גבוהות על גג בניין מזכירות הספרייה, וכמובן קלאסיקות כמו מכון דניאל וולף של אריך מנדלסון ואולם וויקס האלגנטי של אריה אלחנני ששופץ לאחרונה בטוב טעם על ידי HQ אדריכלים. רפרנסים לא חסר, אבל נראה שבבניין לביוכימיה העדיפו גישה אחרת. מזל שהפְּנים של הפרויקט מציל את המצב.

הפרויקט מחולק כאמור לשני אגפים, שבהם ממוקמות המעבדות של החוקרים. הכניסה היא בין האגפים, לחלל אטריום מרכזי. עדיין בחוץ, קיר מעוגל מימין, אשר נועד ככל הנראה להכניס דינמיות לקומפוזיציה, לא מעלה ולא מוריד, אך גורם לכניסה להידחף ימינה ולהיראות קצת באופסייד. נראה שכולם צריכים להקריב משהו בשביל קומפוזיציה. בפנים נגלה חלל גבוה ונעים שממנו אפשר לפנות ימינה או שמאלה לאגפים, או ישר לאזור ישיבה הממוקם מתחת לנפח אימתני מחופה חומר דמוי עץ, המכיל חדרי פגישות ומצגות בכל הקומות ובולט החוצה מעברו השני של הבניין כמעין מגדל עצמאי בין האגפים. סן ג'ימיניאנו ברחובות.

ושוב, ההחלטות הצורניות האלו, למרות הנוכחות המשמעותית שלהן, הן דווקא חלקו החלש של הפרויקט. אם לעשות פאראפרזה על ממרה ידועה של נתניהו, בניכוי החזיתות והנפחים התמוהים מצבנו מצוין. באמת. שכן מהכניסה לבניין הכל הולך חלק ומעוצב היטב. המעליות המובילות לקומות ממוקמות בכלובי פלדה נאים, המתחברים למכלול קונסטרוקציות הפלדה של הקומות התלויות מלמעלה באטריום ושל קיר המסך שלו ליצירת תחושה של חלל אוורירי ומואר. כמעט הכל באטריום הזה, מהריצוף הצבעוני בדוגמאות מתעגלות, דרך חיפויי הזכוכית המודפסת שמוסיפים טקסטורה, ועד הצמחייה השופעת ועבודות האמנות, משדר רצינות יצירתית ולא פורמלית מדי, ההולמת את העבודה המדעית, החדשנית מאוד בחלקה, הנעשית בבניין.

האגפים עצמם מאורגנים בעיקר סביב הדרישות הטכניות הכבדות של המעבדות והדרישות הלא פחות כבדות של הפוליטיקה הארגונית שלאטור היטיב לתאר: מי יישב איפה ובאיזו קומה, ואיזו מעבדה תקבל שטח, ציוד וכיווני נוף. עם זאת, גם בסבך הדרישות הזה השכילו המתכננים, סביר להניח שבתיאום עם המזמין, למקם אזורי ביניים נעימים לעבודה ולתקשורת לא פורמלית, כולל מטבחונים מוארים ומרפסות חוץ מטופחות שלולא הגשם העז היו מפתות לשהות בהן לרגע או שניים ולהביט על הנוף הירוק של הקמפוס. באזורים האלו נצפו הלוחות המחיקים עם הנוסחאות ותיאור תהליכי העבודה שנראו אותנטיים, כלומר כאילו מישהו עושה בהם שימוש אמיתי, אבל אולי אני טועה. גם המסדרונות הארוכים המתבקשים מגודל המעבדות נגמרים תמיד בחלון הצופה החוצה ומכניס אור פנימה, וכל חדרי החוקרים שנצפו נראו נאים ומטופחים למשעי. חללי המעבדות, שבהם בסופו של דבר מבלים החוקרים ותלמידי המחקר חלק נכבד מזמנם, מסווים את החלקים הטכניים של הובלת האוויר והתנאים המבוקרים הנדרשים בצורה אלגנטית יחסית ומספקים סביבת עבודה ברמה גבוהה.

מבט אל תחתית חלל האטריום. דינמי ואווריריצילום: דור קדמי

היכולת של המכון להשקיע בבנייה, בגמר ובתחזוקה ניכרת היטב בפרויקט הזה. חבל שכל זה ארוז בצורה לא משכנעת כלפי חוץ. אם להאמין ללאטור, שבסופו של דבר כתב את ספרו על מכון שהוא גם אחד משיאי האדריכלות של המאה העשרים, ואם להאמין גם לבניינים קודמים הפזורים במכון ויצמן, הרי לסביבה הפיזית יש השפעה בלתי מבוטלת על החוקרים, על העבודה שלהם, ועל העובדות המדעיות עצמן. כנראה כדאי לחשוב על זה לקראת הפרויקט הבא במכון.

בניין בנוזיו, מכון ויצמן, רחובות

משרד אדריכלים: מושלי-אלדר אדריכלים
שטח: 30,000 מ"ר
שנה: 2017
פרוגרמה: מעבדות ומחקר

החזית האחורית. סן ג'ימיניאנו של רחובותצילום: דור קדמי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"