נעמה ריבה
נעמה ריבה

האדריכל אלי פירשט, מבכירי מתכנני ישראל, מת שלשום (שלישי) בביתו בגיל 73 לאחר מאבק במחלת הסרטן.

פירשט נולד בשנת 1947 בגרמניה, להורים ניצולי שואה. הם עלו ארצה ב–1949 והתגוררו בשכונת נווה עמל בהרצליה. במלחמת יום כיפור היה מפקד בגולני בסיירת הירושלמית, ובהמשך היה מג"ד במילואים. את התואר הראשון למד בבצלאל, האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים, ובהמשך למד לתואר שני באדריכלות אוניברסיטת מניטובה בקנדה. במשך שנים רבות לימד במחלקה לאדריכלות בבצלאל. בין השנים 2014 ל–2017 כיהן פירשט כיו"ר התאחדות האדריכלים.

הדמיה של מתחם מגורים ברמת השרון, בתכנון מזור-פירשט אדריכליםצילום: אדר' אורי מזור / מז

בשנת 1986 הצטרף למשרדו של אדם מזור, זוכה פרס ישראל. השניים אחראים לתכנון פרויקטים עירוניים רחבי היקף. בשנות ה–80 וה–90 הם היו אמונים על תוכנית לב העיר של תל אביב, שהביאה להתחדשות מרכז העיר; משרדם אחראי על תוכניות מתאר לערים רבות כמו קרית אונו, אור יהודה, רעננה, בוקעתא ואעבלין. כמו כן, הם היו אמונים על תוכניות אב לראשון לציון ולרחובות, וכן על תוכנית שלד לפינוי מחנה צריפין. לצד תוכניות מגורים, תיירות, תשתיות ותחבורה בקנה מידה גדול, הם תכננו בניינים כמו מגדל טויוטה בתל אביב, מגדל מרגנית בקריה והוולודרום החדש בהדר יוסף שבתל אביב.

פירשט, שהיה חבר בוועדות תכנון ושפט בתחרויות אדריכלים, היה פעיל מאוד בקהילת האדריכלים והרבה לדבר על מעמדם ועל מצב המקצוע והתכנון בישראל. "התחושה היא שמשהו נשחק ביחס למקצוע שלנו. מיום ליום אנחנו הופכים לשקופים יותר, ומאבדים את קולנו. כיוון שאני בוגר מדי, אני זוכר שזה היה אחרת", אמר פירשט, אז בן 67, בראיון שקיימתי עימו לאתר Xnet, ב–2014. "פעם, בוועדות המחוזיות נציגי האדריכלים היו יושבים בחלק הקדמי. היום, מי שעבר לחזית הם השמאים, הכלכלנים, עורכי הדין. נכנסו הרבה מאוד שחקנים חדשים".

בית טויוטה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
מגדל מרגנית בקריה בתל אביב צילום: צביקה ישראלי / לעמ

פירשט התייחס באותו ראיון גם לנטייה לבנות בישראל שכונות שזהות זו לזו: "מי ששולט היום על המגורים הם סוכני המכירות ואנשי השיווק. הם הפכו לגוף הכי דומיננטי בשוק הבנייה. בכל חברת בנייה גדולה יש איש שיווק או סמנכ"ל שיווק, והם קובעים מה נכון או מה לא נכון. הם מספרים שזה מה שהציבור מבקש, אבל למעשה מי שקבע את הסטנדרטים זה הם. פעם המתווכים הבינו בבנייה ובתוכניות, היום לא, ולמרות זאת הם אלה שקובעים את הסטנדרט".

האדריכל אורי מזור, בנו של אדם מזור, ספד לו: "אלי לקח קשה את הדברים במקצוע מאוד קשה. הפריעו לו עוולות. אם זה מעמד האדריכלים הצעירים, אם זו הדרה של אוכלוסיות מסוימות שלא זוכות לקול בתהליך התכנון, כמו ערבים, חרדים או אנשים ממעמד סוציו־אקונומי נמוך. הוא ניסה לעשות תיקון בכל פלטפורמה שבה פעל, בכל קנה מידה". מזור ציין כי בתו של פירשט עובדת עמם במשרד מזה עשור, והיא "נכנסת לנעליים המאוד גדולות שלו".

יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, דניאלה פוסק, ספדה לו גם היא: "אלי הטביע את חותמו על הנוף העירוני, הן באדריכלות הייחודית והמגוונת והן בחשיבה תכנונית מקיפה בקנה מידה גדול אשר היוותה תשתית לתוכניות ענק כמו צריפין ותע"ש השרון. מצאתי באלי איש מקצוע קשוב, חושב, מגיב ושותף לשיח מורכב ומרתק".

האדריכל חיימי שניידר, שפעל עם פירשט בהתאחדות האדריכלים והכירו שנים רבות, הוסיף: "מאז התחלתי את דרכי כאדריכל צעיר, אני זוכר את אלי כאדריכל ערכי, בולט ומוביל בשורה הראשונה של אדריכלי ישראל. הכרתי אותו מקרוב כשלקח על עצמו להיות יו"ר עמותת האדריכלים והיתה לי הזכות לשתף עימו פעולה במאמצים משותפים לשיפור מצב האדריכל, בעיקר האדריכל הצעיר, ושיפור מעמד האדריכלות בכלל, שהיו מאמצים סיזיפיים וכמעט בלתי אפשריים. הוא היה עבורי מודל של אדריכל — חכם, רחב אופקים, פילוסוף וציניקן, רחוק מפוזות. במציאות אדריכלית שסוגדת למראית העין ולזיקוקים היה אלי אדריכל מזן אחר — איש מעמיק שרואה באדריכלות יעוד מקצועי, חברתי ואנושי".

מתחם הוולודרום בשכונת הדר יוסף בתל אביבצילום: מגד גוזני

פירשט הובא למנוחות שלשום, השבעה מתקיימת בהרכב משפחתי.

מתחם הוולדרום בשכונת הדר יוסף בתל אביבצילום: דור קדמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ