אם לשפוט לפי הספרייה הזו, עתידן של הספריות ורוד לחלוטין

ספריית טיאנג'ין־בינהאי, שנבנתה תוך שלוש שנים ונחנכה בסין בחודש שעבר, מכילה 1.2 מיליון ספרים, שמסודרים בחללים עצומים עם עיצוב עתידני, מן הרצפה ועד התקרה

ספריית טיאנג'ין־בינהאי
ספריית טיאנג'ין־בינהאי צילום: FRED DUFOUR/אי־אף־פי
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

השאלה הגדולה שמעסיקה קוראים ברחבי העולם היא האם יש עתיד לספריות הציבוריות? יש שמנסחים את השאלה כך: לשם מה צריך ספרייה ציבורית אם אפשר להוריד קבצים עם ספרים למכשיר הדיגיטלי ולקרוא אותם בבית? אם לשפוט על פי ההשקעה בספרייה הציבורית החדשה שנחנכה לפני חודש בטיאנג'ין, 150 קילומטרים ממזרח לבייג'ין, סין — עתידן של הספריות בהן עומדים ספרים עשויים נייר על מדפים ורוד לחלוטין.

ספריית טיאנג'ין־בינהאיצילום: FRED DUFOUR/אי־אף־פי

המבנה המרשים בן חמש הקומות של ספריית טיאנג'ין־בינהאי מכיל 1.2 מיליון ספרים. מדפים לבנים, מעוגלים, מסודרים בו בחללים עצומים, עם עיצוב עתידני, מן הרצפה ועד התקרה. הצורה המעוגלת, שמקיפה כדור ענק שהוצב במרכז המבנה, כבר העניקה לו את הכינוי "העין של בינהאי". 16 מיליון תושבים, כפול מאוכלוסיית ישראל, חיים בטיאנג'ין, העיר הרביעית בגודל אוכלוסייתה בסין. בינהאי הוא רובע הנמל של העיר, באזור הסמוך לים, אזור שהוזנח במשך שנים רבות וזוכה עכשיו לחידוש וטיפוח.

ספריית טיאנג'ין־בינהאי. הצורה המעוגלת מקיפה כדור ענק שהוצב במרכז המבנהצילום: FRED DUFOUR/אי־אף־פי

האדריכל ההולנדי וויני מאאס, אחד המייסדים של משרד האדריכלים MVRDV, שהקים את הספרייה לצד אדריכלים סינים, אמר עם פתיחת המבנה: "החלל הפנימי של ספריית טיאנג'ין־בינהאי דומה קצת למערה. יצרנו בו מעין מדף ספרים ארוך, שאפשר לשבת עליו, לטפס ולהציב עליו ספרים. הדימוי שלנו הוא של חדר מגורים שהמבקרים בספרייה מוזמנים לבלות בו, לקרוא, לצעוד, להיפגש ולשוחח. הזוויות המעוגלות והקימורים של המבנה נועדו לעודד שימושים שונים".

חדרי הקריאה ממוקמים בקומה הראשונה והשנייה. בשלוש הקומות העליונות יש חדרי ישיבות, אולמי הרצאות ומשרדים. על גג המבנה הוקמו שתי גינות פאטיו. הספרייה הוקמה בזמן שיא של שלוש שנים בלבד. לצד הספרייה החדשה מוקמים עכשיו מרכז תרבות גדול ומבנים ציבוריים נוספים, כולם בשיתוף פעולה של משרדי אדריכלים גדולים מאירופה ומשרדים סיניים.

ספריית טיאנג'ין־בינהאיצילום: FRED DUFOUR/אי־אף־פי

זהו הפרויקט השני בטיאנג'ין של משרד MVRDV, שמקום מושבו ברוטרדם. לפני חמש שנים השלימו אדריכלי המשרד ההולנדי מבנה ספרייה גדול, שעקרונות הקמתו דומים, בעיר ספייקניסה בהולנד. פרויקט זה זכה לכינוי "הר הספרים" והוא דומה לפירמידה שבמרכזה חמש קומות של מדפים עמוסי ספרים.

ספריית טיאנג'ין־בינהאיצילום: FRED DUFOUR/אי־אף־פי

ההשוואה הלא מתבקשת היא עם שיפוצה המתמשך של הספרייה העירונית שער ציון־בית אריאלה בתל אביב. גם מבלי להידרש למרכיבים אדריכליים ואסתטיים די אם נביט בממד הזמן ונציין ששיפוצה של הספרייה בתל אביב החל ב–2010. בניית הספרייה הענקית בטיאנג'ין החלה ארבע שנים לאחר מכן. החיפזון הוא בלי ספק אינו תכונה שמתאימה לקוראי ספרים.

צילום: FRED DUFOUR/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ