בניינים מצוירים זה יפה, או מחפה על כיעור?

החזיתות של שישה רבי קומות במוסקבה התקשטו ביצירה "הגל הגדול בסמוך לקאנאגאווה" של אמן יפני, וזו רק דוגמה אחת

d
צילום: All photos are Etalon Group prop
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

ההדפס האיקוני "הגל הגדול בסמוך לקאנאגאווה" של האמן היפני קצושיקה הוקוסאי, עשה דרכו לאחרונה לחזיתות של שישה רבי קומות במוסקבה. המראה הציורי כל כך יוצא דופן, עד שאפילו ראש העיר מוסקבה התגאה בו. את הפרויקט יזמה חברת הנדל"ן "Etalon" והוא ממוקם בדרום־מערב העיר.

הגל המפורסם מהמאה ה–19 — המתאר שלוש סירות טובעות בים על רקע הר פוג'י — מופיע על חזיתות הבתים. שטחו הכולל של הציור הוא 60 אלף מ"ר, והוא חלק מפיתוח חדש בעיר, שבו חזיתות הבניינים מעוצבות בהשראת ערים אחרות, כמו ניו יורק, שיקגו, ברצלונה ומונקו — וכל זה בצבעוניות הבולטת מרחוק.

העתק של יצירתו של האמן היפני קצושיקה הוקוסאי במוסקבהצילום: All photos are Etalon Group prop

תוספת של צבע יכולה להיות חלק מהתכנון המקורי ולהדגיש אלמנטים אדריכליים, והיא יכולה גם לנסות לחפות על אדריכלות רעה של בניינים ותיקים. במדינות רבות שבהן נבנו שיכוני ענק בעשורים שלאחר מלחמת העולם השנייה, מנסים לעתים, באופן ממסדי או פיראטי, לטשטש את כיעור הבניינים באמצעות צבע.

אחד הפרויקטים המפורסמים בהקשר הזה הוא היוזמה של אדי רמה, כיום ראש ממשלת אלבניה וצייר בעצמו, שבזמן כהונתו כראש עיר הבירה טירנה הורה על צביעת כל בנייני העיר בגוונים עזים.

טירנה, אלבניהצילום: Quinn Dombrowski
טירנה, אלבניהצילום: David Dufresne

בישראל, למשל, נצבעו שיכוני הענק ברמת הדר בחיפה בגוני כחול ותכלת. האם הצבעוניות מטשטשת את הכיעור? אנשי המקצוע כנראה יגידו שלא, אבל לתושבים כנראה יותר נעים בעין.

חזית בניין בברלין, גרמניה. מעשה ידיה של חברת CitéCréationצילום: Sean Gallup / Getty Images IL

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ