ארזתם בגד ים לנוטרדאם? הקתדרלה שעלתה בלהבות זוכה להצעות שיפוץ מעניינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצעת משרד האדריכלים השוודי Ulf Mejergren: בריכת שחייה על גג הקתדרלה
הצעת משרד האדריכלים השוודי Ulf Mejergren: בריכת שחייה על גג הקתדרלהצילום: Ulf Mejergren Architects / JEAN-
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

לפני כחודש וחצי, זמן קצר לאחר שפשטה השריפה בקתדרלת נוטרדאם, הכריז ראש ממשלת צרפת אדוארד פיליפ על תחרות אדריכלים שיובילו את שיפוצה. מאז, אף שתנאיה טרם פורסמו רשמית, משרדי אדריכלים רבים כבר פרסמו הצעות חדשניות למדי והציעו דווקא שלא לשחזר את העיצוב הוותיק — בדומה למבנים אחרים בעולם שאחרי שחלקים בהם נהרסו הם עברו אבולוציה, כבניין הרייכסטאג בברלין.

כך למשל הציע אדריכל אחד לבנות צריח שמזכיר להבה, אחר הציע לשלב בין גג זכוכית לצריח שמזכיר את זה שקרס ושלישי הציע גג מוויטראז'ים צבעוניים. 

במקביל פתחה חברת GoArchitect תחרות רעיונות לשיקום הקתדרלה, במסגרתה הגיעה הצעה אקולוגית מסטודיו NAB הצרפתי: הקמת גג שיתפקד כחממה וכמרכז חינוכי לחקלאות עירונית — מה שיחבר את ילדי העיר אל הטבע. "הצעתנו מעוגנת בימנו, מסתכלת אל העתיד ומייצגת סוגיות עכשוויות", הסבירו האדריכלים.

הצעת משרד האדריכלים האיטלקי פוקסס: גג קריסטלי שצריחו יואר בלילותצילום: STUDIO FUKSAS
מבט מלמעלה על הצעת השיפוץ האקולוגית של המשרד Vincent Callebautצילום: VINCENT CALLEBAUT ARCHITECTURES
סטודיו NAB הצרפתי הציע להקים חממת גג שתהווה מרכז חינוכי לחקלאות עירונית צילום: Studio NAB / Nicolas Abdelkader
מימין: הצעת המשרד Vincent Callebaut, קורות עץ בלימנציה מוצלבת, ומבט חלקי על החממה שהציע המשרד NABצילום: Studio NAB / Nicolas Abdelkader ו-VINCENT CALLEBAUT ARCHITECTURES _ www.vincent.callebaut.org

גם המשרד הצרפתי Vincent Callebaut העלה הצעה ירוקה: בניית התוספות מקורות עץ בלימנציה מוצלבת. משרד האדריכלים האיטלקי "פוקסס" הציע גג קריסטלי שצריחו יואר בלילות. "הצריח הקריסטלי מסמל את שבריריות ההיסטוריה והאור מסמל אי־חומריות", הסבירו במשרד.

משרד האדריכלים השוודי Ulf Mejergren בכלל טען כי הקתדרלה נאה גם ללא גגות משופעים וצריח — והציע אלטרנטיבה בדמות בריכת שחייה שתאפשר למבקרים להתבונן מקרוב על האלמנטים הפיסוליים שנותרו בחלקים העליונים של המבנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ