יעקב אגם יקבל מעיריית ת"א 336 אלף שקל על ייעוץ בשיפוץ כיכר דיזנגוף

התשלום הוא עבור השנים 2017–2018, וחלקו השני יועבר לאמן במהלך השנה. בינתיים נדחית חנוכת הכיכר כיוון שאגם מתעכב בבחירת חלק מהצבעים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר דיזנגוף החדשה. התשלום שמקבל אגם עבור ייעוץ במשך שנתיים אינו רחוק מהסכום שקיבלו מתכנני הכיכר החדשה כולה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

יעקב אגם צפוי לקבל מעיריית תל אביב סכום של 336 אלף שקלים עבור ייעוץ בשנים 2017 ו-2018 בשיפוץ כיכר דיזנגוף. כך עולה ממסמכים שהתקבלו בעקבות בקשה של התנועה לחופש המידע. כפי שפורסם כאן, חנוכתה הרשמית של הכיכר נדחית מכיוון שאגם עדיין מתעכב בבחירת צבעי המשולשים המרכיבים את המזרקה. בעירייה אומרים בעניין זה כי הפרויקט נמצא בשלב של הרצת מערכות ויסתיים עם השלמת הפסל "מים ואש", וכי עד כה נצבעו הטבעת העליונה והתחתונה בלבד. עוד מציינים בעירייה כי חלקי המשולשים החדשים נמצאים כעת אצל הצבעי והמשולשים הישנים מאוחסנים במחסני אגף שפ״ע.

בעירייה סירבו לומר כמה בדיוק שילמו ליעקב אגם עד כה וכמה הם צפויים לשלם, אך מציינים שהוא יקבל תשלום עבור ייעוץ עד סוף חודש ינואר. הסכום אמור להיות מועבר במהלך השנה. לפי החוזה עם אגם (שהתקבל כאמור בעקבות בקשת חופש מידע) שנכתב בינואר 2017, האמן יקבל 12 אלף שקלים בחודש פלוס מע"מ. בחוזה נכתב כי סיוע האמן יינתן למשך 12 חודשים, בהמשך נכתב כי "היה ולא תושלם התקנת והפעלת היצירה מחדש בשלמותה, על כל מערכות היצירה, עד לתום 12 החודשים, תוארך תקופת מתן סיוע האמן בהתאם, עד לסיום העבודות והפעלת היצירה בכיכר המונמכת".

הכיכר החדשה, מבט מקרובצילום: מגד גוזני

עוד מצוין בחוזה כי התשלום יימשך גם לאחר חנוכת היצירה, לעוד שלושה חודשים. בחוזה מצוין כי אישורי האמן צריכים להינתן תוך פרק זמן סביר: לא ברור מה הוא אותו פרק זמן.

בינתיים ידוע בוודאות כי עד שילמה העירייה לאגם, במאי 2018, על ייעוץ עבור התקופה שבין פברואר 2017 לינואר 2018 — סך 168,480 אלף שקלים. לפי החוזה היא צפויה לשלם לאגם סכום זהה עבור 2018. בעירייה מציינים שהם ישלמו זאת עד סוף ינואר 2019 — כלומר, 336 אלף שקלים בסך הכל, כולל מע"מ.

שאלנו את העירייה מהו שכרם של מתכנני הנוף בפרויקט — משרד מוריה סקלי. בעירייה סירבו להגיב, אבל לפי בדיקה שערכנו עומד שכרם על כמה מאות אלפי שקלים — סכום שאינו גבוה משמעותית משכרו של אגם על ייעוץ בלבד.

יש לציין, כי העלויות בשל מעורבתו של אגם לא מסתכמות בשכר הטרחה ששולם לו בגין ייעוץ. עלויות נוספות המסתכמות במיליוני שקלים נגרמו בשל בניית חדר מכונות תת־קרקעי שנבנה במרכז הכיכר, והקמתו עיכבה גם היא את הקמת הפרויקט. גם על הוצאה זו לא נמסר מהעירייה סכום מדויק.

בחוזה המקורי שנערך בין אגם לעיריית תל אביב ב–1984, נכתב כי המזרקה, שעליה שילמה העירייה לאמן 54 אלף דולר, מיועדת להצבה בכיכר צינה דזינגוף. עוד מצוין שם כי האמן מתחייב לבוא ולסייע בהקמת היצירה, בלבד שלא יורה לשנותה לאחר שתיווצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ