קצרי רוח

הקורקינטים מאיימים להשמיד את תל אביב כפי שאנחנו מכירים אותה

ההליכה היא נשמת התרבות העירונית, אבל בתל אביב ובערים נוספות בארץ החריבו אותה הקורקינטים המסחריים שהפכו את המדרכות לסכנת פיגוע

יואב לרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכבים דו גלגליים על המדרכה באבן גבירול בתל אביב, ומקום צר להולכי רגל. בברצלונה ופריז זה אחרת
רכבים דו גלגליים על המדרכה באבן גבירול בתל אביב, ומקום צר להולכי רגל. בברצלונה ופריז זה אחרתצילום: אייל טואג
יואב לרמן

הליכה, שהייה, מפגש, עניין. זו העיר. על בסיס ההליכה הרגלית נבנים התרבות, הסחר, הפעילות והחיים. בהליכה כולם נפגשים, העשיר והעני, הצעיר והמבוגר, הילד והילדה. בלי ההליכה, אין עיר. עיר היא לא רק תנועה מנקודה א' ל־ב' במכונית או בקורקינט. זה לא מקרי שהערים שאנחנו אוהבים לבקר בהן, כמו פריז או ברצלונה — ושמושכות הכי הרבה תיירים — הן אלה שניתן ללכת בהן בנוחות, וגם קצת ללכת לאיבוד.

אבל תל אביב נמצאת על סיפה של השמדת ההליכה הרגלית למען תנועה גלגלית בלתי פוסקת במרחב ציבורי שהפך למאיים יותר מבעבר, כשרק המכוניות שלטו בו. מי שהגיע לחסל את ההליכה הם תאגידים בינלאומיים עם אחריות ורמת מוסר אפסיות, שגם אם יכתבו תילי תילים של מילים על כללי "קהילת המשתמשים" שלהם — זה לא ישנה את העובדה שהם מטילים עלויות עצומות על הציבור ופוגעים בו פגיעה עצומה. על כל פגוע קורקינט אנחנו משלמים מכסף ציבורי. על ההשמדה של המדרכות כמרחב בטוח ועל חיסול המסחר העירוני אנחנו משלמים באיכות החיים. וזה כאמור לא משהו קטן שאפשר לוותר עליו. עיר שלא הולכים בה מפסיקה להתקיים והופכת מחסן לאנשים ולצריכה, כמו כל פרבר סתמי אחר.

הקיץ הזה יכריע האם תל אביב תמשיך לחיות או שתגלגל את עצמה לקבר — בנהיגה על ארבעה וברכיבה על שני גלגלים. ואולי נגלה כי מעדיפים שנתייחס להליכה כאל משהו שעושים רק בחופשה במקומות כמו פריז או דיסנילנד. אולי בעתיד ילדים תל אביבים יידרשו להוציא דרכון כדי להגיע למקום שמותר בו ללכת ברגל. אצלנו בבית נכלא את הילדים הקטנים, נרחיק את הקשישים ונתייחס לכל יציאה קטנה ברגל לסופר כאל גיחה מבצעית.

הדיון על מהות העיר צריך להתקיים בצורה פתוחה, ואסור לאפשר לתאגידים אנונימיים להחריב את העיר הזאת. אני לא בטוח שהתל אביבים עצמם מוכנים לוותר על תל אביב כל כך מהר. אומרים לנו שאי אפשר להפחית את השימוש במכוניות, ושלא נוותר על הקורקינטים, כי נחמד לשקר לעצמנו שהם מחליפים נסיעה במכוניות — בעוד שלמעשה הם מחליפים הליכה ברגל ונסיעה בתחבורה ציבורית. האם אנחנו מוכנים להחליף את רגלינו בגלגלים, ואת העיר להחליף בשממה פרברית?

רק השבוע התגאתה תל אביב שוב בהכלה של כל המינים והמגדרים. מה עם הקבוצה הענקית מתושביה ומבקריה, המודרת מהליכה ומצויה בסכנה מתמשכת של פיגוע דריסה?

מחר (שני) ב–17:00 תתקיים עצרת בנושא זכויות הולכי הרגל סמוך לבניין עיריית תל אביב-יפו.

ד"ר יואב לרמן הוא הוא שותף מייסד בחברת "פלאנט תכנון ערים"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ