מה יעלה בגורל פסאז' עצמאות בבת ים?

בעבר הוא נחשב למרכז עירוני חשוב המשלב בתי דירות, עסקים ובית קולנוע, אבל בימים אלה ניצב המתחם בפני סכנה ממשית לקיומו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ריח חריף של מזון חתולים, שורת עציצים מאולתרת וחניון מלוכלך ומוזנח מקדמים את פניהם של הבאים לפסאז' עצמאות בכיכר המצבה בבת ים. עד לשלהי שנות ה-80 פעל כאן בית הקולנוע עצמאות, שהיה אחד האולמות המפוארים והמרווחים בעיר. לצד שתי הקרנות יומיות של סרטים, אירח האולם מופעים מוסיקליים, ערבי הרצאות, הצגות ואסיפות פוליטיות. ותיקי העיר זוכרים מהאולם גם הצגות כמו "גבירתי הנאווה" ו"חסמבה" או הופעה נוצצת במיוחד של הלהקה "איסטמבול", שהגיעה מטורקיה בזכות הריכוז הגדול של יוצאי המדינה בעיר.

כיום, הכניסה אל בית הקולנוע חסומה בקירות גבס, הלובי נפרץ על ידי דרי רחוב, והאולם עצמו מוצף לעתים קרובות על ידי ביוב. אולם לדליה אלשיך, תושבת ותיקה ומנהלת קשרי קהילה בעירייה, נותרו זיכרונות צבעוניים מהאולם. "עצמאות היה אטרקציה", היא נזכרת, "משהו יפה ומודרני, עם וילונות ארגמניים שנופלים משני צדי המסך ומושבים מרופדים. אי אפשר היה שלא להתלהב ממנו". היא זוכרת שצפתה שם בסרט "וודסטוק" ("בתי הקולנוע האחרים באזור הציגו מערבונים וסרטים פחות איכותיים"), ונזכרת גם בטקס היום-יומי של ההתקהלות, לפני ואחרי ההקרנה, על יד המאפייה הסמוכה.

1 מתוך 8 |
פסאז' עצמאות בבת יםצילום: אביעד בר נס
2 מתוך 8 |
פסאז' עצמאות בבת יםצילום: אביעד בר נס

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את הכתבות הכי מעניינות מגלריה ישירות אליכם

בשונה ממרבית בתי הקולנוע שפעלו במרכזי הערים בארץ, עצמאות פעל בתוך מרתף גדול ולא זכה לבניין משלו בעל זהות אדריכלית מיוחדת. הוא היה חלק ממתחם מרשים שנבנה באמצע שנות ה-60 וכלל שלושה בנייני מגורים שחוברו בחלקם התחתון באמצעות קומת עמודים והופרדו זה מזה באמצעות פסאז' מסחרי. חלקו הקדמי של המתחם פנה לעבר שדרות ירושלים וחלקו האחורי לעבר הבתים של שכונת עמידר, שנבנו במפלס נמוך יותר. ארבעה גרמי מדרגות חיברו בין הרחוב לבין השכונה וריכזו סביבם תנועה רבה של הולכי רגל. הכניסה לבית הקולנוע היתה דרך רחבה ציבורית (שמשמשת כיום כחניון) ואילו הגג שימש כחצר פנימית של אחד מבנייני המגורים.

את המתחם תיכנן האדריכל אביאל כץ (1974-1916) בסגנון מודרניסטי, חף מכל מניירות עיצוביות. בנייני המגורים שסביבו נראים כמו אינספור בתי שיכון אחרים שנבנו ברחבי הארץ בשנות ה-50 וה-60, עם חזיתות פונקציונליות ושניים או שלושה טיפוסי דירות שמשוכפלים בכל קומה.

הייחוד של המתחם הוא בממדיו המונומטליים, בערך המוסף שהוא מעניק לעיר באמצעות הכפלת קומת המסחר, ובשימושים הבלתי שגרתיים שמוקמו בו, כגון קולנוע (בעבר) או מלונית (כיום). הוא כולל בסך הכל כ-4,700 מ"ר של מסחר ועוד כ-115 דירות.

בונד, ג'יימס בונד

מתחם עצמאות משקף את החשיבות שהיתה בימים עברו לכיכר המצבה, כשנחשבה למרכז הכלכלי והתרבותי של בת ים, מראשית שנות ה-50 ועד סוף שנות ה-80. שמה הרשמי הוא כיכר המגינים, והכינוי שהוצמד לה על ידי התושבים מהאנדרטה הגדולה שניצבת במרכזה. היא אינה ממוקמת במרכז הגיאוגרפי של העיר אלא דווקא בנקודת הגבול עם יפו, ובמשך תקופה ארוכה היתה מוקד לחיכוכים אלימים.

עם ההתפתחות העירונית וגדילת האוכלוסייה של בת ים החלה גם הכיכר להתפתח. מסביבה נפתחו עוד בתי קולנוע - "סביון", "אורנים" ו"ריבריירה", מסעדות ובתי קפה שנהנו מהתנועה הערה של הולכי רגל, ומאוחר יותר גם מועדוני לילה. בצמוד לקולנוע עצמאות, למשל, פעל מועדון ריקודים בשם 007 שנקרא על שמו של הסוכן החשאי הבדיוני ג'יימס בונד.

בשנות ה-90 חוותה בת ים הגירה שלילית גדולה במקביל לתחרות הולכת וגוברת למסחר ברחוב מצד הקניונים החדשים. בתי העסק בכיכר המצבה נסגרו וכך גם כל בתי הקולנוע שסביב. כיום מתגוררת באזור אוכלוסייה מוחלשת עם נוכחות משמעותית של יוצאי מדינות חבר העמים. מתחם עצמאות עצמו מתאפיין כיום בשילוב של מסחר ירוד - חנויות לציוד בעבור חיות מחמד, חנויות הלבשה תחתונה ומספרות - ובניינים מוזנחים ומטולאים. המתחם כולו הוכרז על ידי העירייה כמבנה בסיכון.

שבירת ההיררכיה

רישום של האדריכל אביאל כץ, מתכנן המתחםצילום: גנזך עיריית בת ים

מתחם עצמאות הוא אחת הדוגמאות הראשונות בישראל לתכנון של "סופר בלוק" - בניין שפורץ את גבולות המגרש הטיפוסי ומהווה אובייקט בקנה מידה עירוני. ה"סופר בלוק" היה טיפוס בניין שהתפתח באמצע המאה ה-20 באירופה ונשען על רעיונות מודרניסטיים של אדריכלות ותכנון ערים. הרעיונות האלה התגלגלו לכאן באמצעות אדריכלים שהשתתפו בכנסים מקצועיים או היו בקשר הדוק עם עמיתיהם בחו"ל. הם ביטאו כמיהה לסידור מחודש, יעיל ומתועש של העיר וחיפוש אחר אדריכלות שתבטא את השינוי בסגנון החיים העירוני, דרך שבירה של קנה המידה וההיררכיה המסורתית של הרחוב והשכונה.

ה"סופר בלוק" ממוקם לרוב לצד עורקי תחבורה ראשיים שמזינים את פעילותו. הוא גדול דיו כדי ליצור לעצמו נקודות התייחסות עצמאיות כגון חצרות פנימיות או חללים ציבוריים אחרים. את המתחם בבת ים צריך לבחון לנגד "סופר בלוקים" איקוניים שהוקמו בשנות ה-50 וה-60, כמו למשל "מרכז הנגב" של רם כרמי בבאר שבע - שגם הוא משלב מגורים לצד משרדים ומסחר, או כיכר אתרים בתל אביב בתכנון יעקב רכטר, ששילבה בעבר בין בתי קולנוע, מלונאות, פנאי ומסחר.

המערכת העצמאית של ה"סופר בלוקים" הישראליים קרסה לחלוטין עם דעיכת מרכזי הערים. שימושים שתפסו שטחים גדולים - כמו בתי קולנוע - נסגרו או נדדו לקניונים ועלות התחזוקה של השטחים נהפכה לבלתי אפשרית. למתחם עצמאות יש כיום 200 בעלים שונים והמחשבה לגייס את כולם למהלך של שיפוץ מקיף היא כמעט בלתי ישימה.

בעיריית בת ים מגלים עניין רב בפעילות של מתחם עצמאות, בזכות תמהיל השימושים המגוון שהוא מציע. "זה תמהיל שאנחנו מנסים ליצור כיום במקומות שונים בעיר", אומר גורי נדלר, מנהל היחידה לתכנון אסטרטגי בעירייה. "רמת התחזוקה במתחם היא נוראית ויש בו חללים מגעילים ונטושים. אנחנו חושבים שיש לו פוטנציאל להיות מקום אחר לגמרי".

למרות זאת בעירייה דנים בימים אלה בתוכנית פינוי-בינוי למתחם שמקדמת חברה פרטית ששכרה את שירותיהם של האדריכלים עירית סולסי, דרור גרשון ושלומי גנות. במסגרת התוכנית החדשה ייהרס המתחם לחלוטין ויוחלף בשלושה מגדלים שיכילו דירות, משרדים, מלונאות, מסחר ופונקציה ציבורית שטיבה אינה ברור עדיין.

היזמים ועיריית בת ים לוטשים עיניים לזכויות הבנייה הקיימות שמאפשרות לבנות במקום פרויקט נרחב ורווחי בהרבה. השאלה היא אם יש צורך להרוס את המתחם ואם האיכויות הקיימות שלו לא מצדיקות שיפוץ נרחב שיעניק לו חיים חדשים.

בת ים היא עיר ללא אייקונים בולטים. למעט בית העירייה הבולט, העיר מורכבת ברובה משיכונים גנריים ומבני בטון וההיסטוריה האדריכלית שלה נטולה אירועים משמעותיים. בשנה האחרונה מנהלים תושבים מאבק נגד הריסתו הצפויה של בית הקולנוע "סביון" הסמוך, שעתיד לאבד את מקומו לטובת מגדל חדש. זהו מאבק שנוגע לא רק בנוסטלגיה שבבית הקולנוע או הפסאז', אלא גם בזהות העתידית של העיר. ייתכן שבמקרה של מתחם עצמאות, עוד לא מאוחר לשקול מחדש את עתידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ