הקרב האחרון של טרומפלדור

בית טרומפלדור, שתיכנן שמואל ביקלס בקיבוצו תל יוסף, יושב עזוב ומוזנח מזה כ–15 שנה ואיש אינו יודע כיצד להצילו

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

הרעיון להקים ארכיון ומוזיאון על שמו של יוסף טרומפלדור הסתובב בקיבוץ תל יוסף במשך שנים רבות, אך סיבות תקציביות ואחרות דחו את מימושו. בשנת 1947 הצטבר מספיק כסף בקופה, והנחת אבן הפינה יצאה לדרכה. המגבית, שנאספה בין ותיקי "הגדוד לעבודה ולהגנה ע"ש יוסף טרומפלדור", הצטברה לסכום של 3,000 לירות. קהל של 2,000 איש התכנס על המדשאה עטורת הדקלים, ומול חדר האוכל הסמוך פצחה תזמורת כלי הנשיפה של הקיבוץ בנגינת "התקווה".

"בית טרומפלדור", שנחנך שמונה שנים מאוחר יותר, תוכנן על ידי האדריכל שמואל ביקלס כמוקד לפעילות ציבורית וחברתית. בתהליך שכלל אינספור סקיצות ומודלים, זיכך האדריכל היכל צנוע וייצוגי, המנצל את הטופוגרפיה הטבעית ליצירת חזית מרשימה הצופה אל עבר עמק יזרעאל. בקומת הקרקע נקבע ארכיון־מוזיאון גדוד העבודה, המנציח את פועלו של טרומפלדור, ובחלקו העליון מוקם אולם אירועים ומעליו ספרייה, חדרי עיון וכיתות. המרפסות המשולבות בגוף החזית נפתחות אל עבר הגן, שתיכנן אדריכל הנוף יצחק קוטנר.

>> אתר האינטרנט של קיבוץ תל יוסף

בית טרומפלדור בתל יוסף כיום. מנצל את הטופוגרפיה הטבעיתצילום: יעל אנגלהרט

ביקלס ‏(1909–1975‏) עצמו היה תושב הקיבוץ, ואחד מהאדריכלים החשובים ביותר שתיכננו בקיבוצי הארץ. הוא היה מתכנן ראשי בוועדת התכנון של הקיבוץ המאוחד, לימים "א.ב תכנון", אך היות שתיכנן בעיקר בפריפריה וביישובים מרוחקים, שמו לא נקשר עם האדריכלים המובילים בדורו. עם זאת הכמות, המגוון ואיכות המבנים שתיכנן מציבה אותו בשורה הראשונה כאדריכל ומתכנן ערים. בין היתר תיכנן את תוכניות האב של עשרות קיבוצים ברחבי הארץ, ואת מוסדות הציבור שבתוכם, דירות המגורים, מבני המשק והחינוך. שני המוזיאונים המפורסמים שתיכנן - המשכן לאמנות בעין חרוד ובית לוחמי הגטאות - הם ייחודים ופורצי דרך גם היום.

על תכנון בית טרומפלדור החל לעבוד לסירוגין עם הגעתו לקיבוץ ב–1937. התכנון המוקפד שלו השתלב בתוכנית האב של הקיבוץ, שאותה הכין האדריכל ריכארד קאופמן בעבור תל יוסף ועין חרוד. המבנה ניצב לצד חדר האוכל האיקוני בתכנונו של ליאופולד קרקואר ושאר מבני הציבור בקיבוץ, הניצבים על גבעה שמהעבר השני שלה נמצא אזור המשק.

הקיבוץ הוקם ב–1921 על ידי חברי גדוד העבודה, שראו את עצמם כחוד החנית בהגשמת הציונות הסוציאליסטית. במרוצת השנים שימש כמרכז לישובי חומה ומגדל שקמו באזור, וכבסיס לתנועת הפלמ"ח. לקראת שנות ה–60 הוקמה בסמוך אליו מחלבת תנובה, שפועלת שם עד היום. כמו מרבית הקיבוצים, שנות ה–90 חוללו גם בו שינוי גדול, שעיקרו הפרטה וחלוקת משכורות ושטחי קרקע לחברים.

בית טרומפלדור בשנות החמישים. אינספור סקיצות ומודליםצילום: יוני טל

בהליך מתמשך, שבמהלכו נפרמו הקשרים העדינים בין בני הקיבוץ ליסודות שעליהם נבנה, מבני הציבור נזנחו. כמו חדר האוכל הסמוך, גם בית טרומפלדור עזוב זה 15 שנים. כרגע אין ברשות הקהילה די ממון או דחף להוסיף ולתחזק את המבנה והארכיון. התצוגה המיושנת מעלה אבק, ואין זכר למבקרים. "היום, אם אתה לא מציג מיצג רב כיווני תלת ממדי, זה לא מעניין אף אחד", מעיד בצער אברהם צור, חבר הקיבוץ.

בינתיים, הבניין ממתין. הגומחה של הכניסה הראשית סוידה בנסיון דל תקציב ונוגע ללב לשפצה. מישהו גם סגר חלק מהקומה העליונה בתריסולים והתקין צלחת לווין. המקום עצמו נטוש, למעט המוזיאון שאמור להיות פעיל מ–8:00 עד 12:00 בצהריים, וגם זה לא תמיד. המבנה כלול בתוכנית של ממשלת ישראל לשיקום ושימור אתרי מורשת ‏(תמ"ר‏) שאושרה לפני שנתיים. זו הבטיחה סיוע לאתרים הללו בתנאי שיעמדו בתנאי סף הכוללים הכנת תיק תיעוד וגיוס הון ראשוני. כמה מבני הקיבוץ הקימו עמותה המנסה לגייס תורמים, וזו הצליחה לרתום את האדריכלים יוני טל ואילן קידר שהכינו בהתנדבות תיק תיעוד, אולם לקיבוץ אין את המשאבים כדי לזכות לתמיכה הממשלתית.

ככל שהזמן חולף נואשים חברי העמותה מהמאמץ למצוא שימוש לקומות העליונות ולאגפים. אורי בן ציוני, מנהל מחוז צפון במועצה לשימור אתרים, חושש דווקא מהשפעת תוכנית האב החדשה של הקיבוץ, המתירה את הרחבת הכביש העובר בין בית טרומפלדור וחדר האוכל. "גם תכנון האלמנטים הנופיים סביבם חייב להיכלל כאלמנטים לשימור. יש להשאיר את המתחם סביבם וביניהם פתוח ונגיש רגלית ככל האפשר ולא לחצותו בדרך ראשית". לדבריו, התערבות המועצה לשימור אתרים בתכנון הכולל של הקיבוץ מתקבלת בתחושות מעורבות אצל התושבים, המעוניינים לשמור על האתוס הקיבוצי אך מרגישים שההיצמדות אליו בולמת את הקידמה ואת רמת החיים שבה הם מעוניינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ