הודו בסגר, זה לא אומר שאי אפשר לראות את מה שתכנן בה לה קורבוזיה

לה קורבוזיה תכנן אותה על קרקע חקלאית שרוקנה מתושביה הכפריים והיא הפכה לעיר המבוססת והמשכילה בהודו. סיור וירטואלי באוצרות האדריכליים של צ'נדיגאר, שמציע כעת הצלם רוברטו קונטה, משאיר מאחור את השאלות הקשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"גבעת הקפיטול" בצ'נדיגאר בתכנונו של לה קורבוזיה
"גבעת הקפיטול" בצ'נדיגאר בתכנונו של לה קורבוזיהצילום: AFP
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

ליוזמה המרנינה של מוזיאונים לאמנות ברחבי העולם להציג את אוצרותיהם ברשת בימי קורונה הצטרף בימים אלה גם צלם האדריכלות האיטלקי רוברטו קונטה המציע סיור וירטואלי באוצרות האדריכליים של העיר צ'נדיגאר בהודו, לטובת מי שלא ביקר בה בפועל ואולי כבר לא יוכל.

לסיור הווירטואלי של רוברטו קונטה

צ'נדיגאר, עיר הבירה של המדינות פנג'ב והריאנה בצפון הודו, היא פרי תכנונו של האדריכל השווייצי־צרפתי לה קורבוזיה וגולת הכותרת של משנתו ועבודתו האדריכלית והתכנונית. קשה להפריז בחשיבותה בתולדות האדריכלות המודרנית. בהיבט האדריכלי, העיר נודעה בעיקר בזכות המרכז השלטוני שלה, "גבעת הקפיטול", שבו מרוכזות יצירותיו האיקוניות של לה קורבוזיה בסגנון הזרם הברוטליסטי בן הזמן. מאז נחנכה בראשית שנות ה־60 העיר היא אתר עליה לרגל לצלייני אדריכלות — לא מעט בשל עצם דמותו של לה קורבוזיה — ובד בבד גם סלע מחלוקת נוקבת. ב־2016 הכריז אונסקו על מרכז גבעת הקפיטול כאתר מורשת עולמית.