החמצה משוועת

דווקא בזמן מחאת הדיור נבחרה תערוכה סתמית לייצג את ישראל בכנס בטוקיו

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

התערוכה "לטשטש את הגבולות", המוצגת כעת בגלריה בעמותת האדריכלים ביפו, אינה מחדשת הרבה בנושא שהיא עוסקת בו - "אפקט הגלובליזציה" כפי שהוא משתקף בעבודתם של אדריכלים ישראלים בארץ ובחו"ל. זו סתם תערוכה שהמשתתפים בה יכולים לכל היותר לסמן עליה וי, להכניס לקורות החיים ולחזור הביתה בשלום, בלי חשש מביקורת או מאיזו תובנה נועזת. עד כאן, הכל כשורה.

הבעיה מתחילה בכך שהתערוכה, שאצרה האדריכלית סווטה רביע, עתידה להישלח בימים אלה לכנס השנתי היוקרתי של איגוד האדריכלים הבינלאומי (UIA) בטוקיו, ולייצג שם את העשייה האדריכלית העכשווית בישראל. זו כבר תקלה חמורה בשיקול הדעת. האם זה מה שדחוף לעמותת האדריכלים בישראל להציג בקיץ הזה לקהילת האדריכלים הבינלאומית - עוד קניון או עוד מרכז עסקים בעוד איזו עיר בבולגריה, סרביה או פולין, בשביל עוד איזה יזם נדל"ן גלובלי? האם זה הזמן - אם יש בכלל זמן כזה - לשווק קולוניאליזם אדריכלי כחול-לבן, בשעה שמתחת לכל עץ רענן במאהלי המחאה, ומתחת לאפה של עמותת האדריכלים, מתרחשת ברגע זה ממש הסצינה האדריכלית והאורבנית הסוערת והמלהיבה ביותר כיום בעולם?

ההחמצה היא הרבה יותר ממשוועת. מאהלי המחאה בשדרות ובכיכרות והאירועים המתקיימים במרחבים הציבוריים על אדריכלות ותכנון הם העשייה האדריכלית החברתית האמיתית והרלוונטית ביותר כיום בישראל, ותופעה שאין שני לה בזירה הגלובלית. הנושא שעומד על הפרק במאהלי המחאה - חלוקה צודקת של משאבי המרחב והתכנון - נוגע למצבן של אוכלוסיות נרחבות ברחבי הגלובוס עשרת מונים יותר מאשר אפקט הגלובליזציה שמרחף הרחק וגבוה מעליהן.

עוד לא מאוחר לצאת עם מצלמה לשדרות ולכיכרות ברחבי הארץ, לתעד את הנעשה והנראה והנשמע, לארוז פרויקטים סטודנטיאליים שנעשו במסגרת המחאה, ולשלוח במטוס הראשון היוצא לטוקיו. תערוכה כזו עשויה לשבור מסורת ארוכת שנים של תערוכות אדריכלות ישראלית בחו"ל שנסעו, הוצגו וחזרו כלעומת שבאו בלי להותיר כל חותם; וזו גם הזדמנות נדירה בקהילת האדריכלים לנקוט עמדה (מבלי להסתכן יתר על המידה בחריגה מהקונסנזוס).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ