ובמקום הראשון: האוהל

השנה האדריכלית החולפת ניתנת לסיכום במלה אחת

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

סיכום השנה האדריכלית החולפת הוא משימה קלה בהרבה מאשר בשנים קודמות. למצעד ההתרחשויות, האירועים והעשייה האדריכלית הגיע השנה מתמודד אחד בלבד, מחאת האוהלים. זהו הפרויקט האדריכלי המשמעותי והחשוב ביותר בשנה היוצאת ויש להאמין שהוא יהיה גם המשפיע ביותר בשנים שיבואו.

שום פרויקט אחר שנבנה, הוצג, פורסם או זכה באיזו תחרות תכנון בישראל השנה לא משתווה לערי האוהלים שהוקמו ברחבי הארץ. שום פרויקט שיצא מספרי התכנון ותקנוניו לא מיצה ואולי לא יכול למצות באופן ראוי כל כך את המיטב בפוטנציאל הטמון במרחב הציבורי. לא פחות מאשר המחאה עצמה, גם הביטוי האדריכלי הפיסי והסמלי שלה - המאהל - נצרב בתודעה החזותית והרוויח ביושר את הצידוק להפרעה הזמנית לסדר ולניקיון הציבוריים.

ערי המאהלים הם בית ספר לתכנון עירוני ועשו בית ספר לאדריכלים ומתכננים המחפשים לשווא את אבן החכמים של התכנון שתעשה את הערים והיישובים שלנו טובים יותר, צודקים יותר. אולי האגו המקצועי ייכנס עכשיו לפרופורציה הנכונה. אולי שכונות המגורים שייבנו כאן יתחילו להיראות קצת יותר כמו ערי המאהלים ופחות משמימות מכפי שהן כיום.

תרומה לא מבוטלת בזכות עצמה של מחאת האוהלים לעולם האדריכלות היא המונח צדק מרחבי - או צדק בכלל - שכבר הבטיח את מקומו בלקסיקון האדריכלי. יש להאמין שיחלחל ויוטמע גם בעשייה האדריכלית עצמה. הצל האפל של פרויקט השנה הוא הרס ופינוי המאהלים טרם זמנם ובהם גם אוהלי מחסה של חסרי בית. האינסטינקט הבסיסי של הרס ופינוי לא נח לרגע גם בשנה החולפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ