המסיבה העירונית של ת"א שמרה על חגיגיות מכובדת

הנואמים חלקו שבחים לכלת השמחה תל אביב, והשיאו לה עצות נבונות להמשך דרכה. שום דיון סוער לא התלקח באירוע שהתקיים השבוע בנמל

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

היה מגניב. המסיבה העירונית ("Urban Party") שהתקיימה ביום שני השבוע בנמל תל אביב היתה נורא תל-אביבית, אף על פי שהרעיון הגיע בכלל מדבלין באירלנד. היא היתה אקטואלית, אך דיון סוער בעתידה של תל אביב לא התלקח בה כמובטח. הדיון היה מעניין ורלוונטי, אבל העם לא יצא ממנו ובפיו דרישה למהפכה מוניציפלית.

האולם שבו התכנסנו היה קטן ודחוס וללא כל כיסאות ישיבה, כיאה לערב אורבני כהלכתו. האווירה עם זאת נטתה יותר לכיוון של אירוע חגיגי לכבודה של אישיות רבת פעלים בהגיעה לגיל מכובד מאשר לכנס מחאה אפלולי ובועט. הנואמים - 20 דמויות מפתח בחיי העיר שלכל אחת מהן הוקצו שלוש דקות דיבור - חלקו שבחים לכלת השמחה תל אביב, חרף כל הטענות נגדה, והשיאו לה עצות נבונות להצלחה בהמשך דרכה. הקהל מחא כפיים בנימוס.

דניאלה פוסק, בעבר אדריכלית העיר תל אביב, אמרה שתל אביב צריכה להתייחס למהגרי העבודה בתוכה כהזדמנות ולא כבעיה. מרק אוסטן, איש היי-טק בעבר והיום איש אמנות, הפציר בתל אביב שתחזק את מעמדה כמרכז אמנות ותרבות ליוצרים צעירים - טקס חלוקת פרס ספיר שהתקיים באותו יום באותו נמל הוא בלי ספק מענה הולם.

שדרנית קול ישראל עימאד אל קאסם, ילידת יפו, קראה לשמור את תמונת העיר של תל אביב-יפו כחבילה אחת שבה ישנם זה לצד זה מסגד וכנסייה ובית כנסת, מוסלמים, ערבים ויהודים, "ולא ניתן ליד שטנית לקלקל את זה". ח"כ ניצן הורוביץ קרא לראש העיר תל אביב לחזור למגדלור בסמל העיר הישן, המאיר את הדרך לכולם.

מהרטה ברוך במסיבה העירונית. הומור שהקל את ייסורי המצפון הקולקטיבי (תצלום: כנרת לוי)

העיתונאי גדעון לוי אמר שהלוואי שהיה יותר תל אביב בארץ, המקום הכי סובלני, הכי נורמלי. האדריכל אלון בן נון הזהיר מבריחה לעתיד ואמר שרק מה שמתוכנן טוב לעכשיו יחזיק מעמד. עמוס ברנדיס, אדריכל ויו"ר איגוד המתכננים בישראל, אמר שתל אביב תמשיך להיות מלהיבה אם היא תהיה עיר לא לעשירים בלבד עם תחבורה ציבורית לא לעניים בלבד, ו"אולי גם אני אחליט בסוף לגור בה".

האדריכלית איילה רונאל סיפרה שהיא בהליכי מעבר מירושלים שבה נולדה וגדלה לתל אביב שהיא אי של שפיות. ליאת איזקוב, אדריכלית ופעילה חברתית, אמרה שמלות המפתח לעתיד העיר הן שטחי ציבור, תחבורה ציבורית, קהילות ואנשים, והדברים קשורים זה בזה.

סגנית ראש העיר, מיטל להבי, הביעה תקווה שתנופת הפיתוח לא תחסל את נשמתה של העיר. האדריכל שרון רוטברד קרא לצדק חלוקתי בזכויות בנייה בעיר כנגד האי-שוויון המשווע כיום, והציע להעניק זכויות בנייה גם לתינוקות "בתור מענק לידה". חבר מועצת העיר אחמד משראווי ביקש מתל אביב שתזכור שהיא נולדה מיפו והכריז שהיא העיר המגניבה ביותר בארץ.

האדריכל אלכס מייטליס אמר שהוא אוהב את תל אביב משום שהיא מכוערת ותמשיך להיות מכוערת גם בעתיד, ו"לכן אני אופטימי". השחקנית מהרטה ברוך פרשה את תלאותיה בעיר הגדולה בהומור שנון שהקל את ייסורי המצפון הקולקטיבי, וביקשה שיראו בה תל-אביבית מצפון העיר ולא רק אתיופית.

דרמה פיוטית

המסיבה העירונית הראשונה התקיימה כאמור בדבלין והיתה אירוע כמעט מחתרתי. עשרות דבלינאים, בעלי תפקידי מפתח בתכנון העיר, אנשי חינוך ותרבות, כלכלנים ופעילים חברתיים, התכנסו לדיון דמוקרטי בעתיד העיר, וסחפו קהל צופים גדול. ערים רבות הלכו בעקבותיה.

לתל אביב הגיע הפרויקט כחלק מהתערוכה "Redrawing Dublin - Talking Tel Aviv", המוצגת בגלריה לאדריכלות זהזהזה בנמל ומסכמת מחקר על העיר דבלין של האדריכל מוטי רוימי ומתכנן הערים פול קרנס. השניים היו הרוח החיה מאחורי המסיבה התל-אביבית. התערוכה, שמתפרשת באתרים נוספים בנמל, מציגה דרכים שונות להתבוננות בהתפתחותה של עיר, בזהותה ובעתידה.

העיר דבלין מתוך כרזה המוצגת בתערוכה של מוטי רוימי ופול קרנס בתל אביב. במקור זה היה אירוע כמעט מחתרתי

בהבדל מהמקור האירי, המסיבה בתל אביב היתה אירוע פחות ספונטני והתקיימה מול קהל מוזמנים בלתי מקרי. הנואמים צייתו למסגרת הזמן הדרקונית. ברקע הוקרנו שאלות למחשבה, בהשראת המקור האירי, כמו אם תל אביב עיר יהודית, אם היא חיה בבועה, אם היא ידידותית לגייז, אם היא עיר לעשירים.

הדרמה האמיתית נרשמה במחוזות הפיוט דווקא: אלתרמן אאוט, אבות ישורון אין. לא עוד "בכל זאת יש בה משהו" הסלחני והנדוש, אלא "איש תורכי מאררט מנסר הכיכר בשוויסאפאראט" הנועז והרדיקלי (המוחה על הרס כיכר צינה דיזנגוף ההיסטורית והעסקת עובדים זרים ורלוונטי לכל זמן נתון). זהו בהחלט מפנה מכונן הראוי להירשם בתולדות העיר. בתום הערב עשיתי את כל הדרך בחזרה לעיר מגורי רמת גן הקרובה אבל רחוקה, עיר בלתי מגניבה לאנשים רגילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ