היוזמה לביטול הבנייה בכיכר המדינה בזבזנית ואנטי אורבנית

ריאה ירוקה בכיכר המדינה היא בלתי ירוקה בעליל ועומדת בסתירה לניצול יעיל של המרחב העירוני כתנאי הכרחי לצדק חברתי ומרחבי

אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג

כמו ברפלקס מותנה, שוב עלתה בימים אלה ההצעה לבטל את הבנייה בכיכר המדינה בתל אביב, להעביר למקום אחר את זכויות הבנייה ולהשאיר את השטח העצום הזה כ"ריאה ירוקה".

מילא שתושבי הסביבה תומכים באופן מסורתי ביוזמה, שתותיר אותם בדלילות מזהרת כרגיל. אפשר להבין את העמידה על הרגליים האחוריות בנוסח "לא בחצרי האחורית", גם אם לא להסכים לה. מילא שסוחרים בכיכר מתנגדים לבנייה בכיכר, מחשש לפגיעה ממושכת בעסקים בזמן העבודות ולתחרות בלתי הוגנת מול שטחי המסחר במיזם המתוכנן. מילא שראש העיר המכהן רון חולדאי - כמו קודמו שלמה להט, שהתחיל את הסאגה - משדר "שמחה" לנוכח האפשרות לראות את המקום הזה "פתוח וריק", כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר. אפשר להבין את הפופוליזם ואת יצר ההישרדות האלקטורלי מאחורי השמחה, אם כי לא להסכים לו.

עם זאת, אי אפשר להבין כיצד מאחורי היוזמה עומדת דווקא סיעת הירוקים בעיריית תל אביב, ואי אפשר להסכים עם העובדה שהצעה כזאת נתפשת כ"ירוקה". מישהו התבלבל כאן בין ירוק לירוק; בין אניצי הצמחייה הירוקים הפזורים פה ושם בכיכר לבין תכנון "ירוק" ובר קיימא.

ריאה ירוקה בכיכר המדינה היא בלתי ירוקה בעליל. זה בזבוז בלתי נתפש של משאבי קרקע - ולצורך העניין לא משנה שמדובר בקרקע פרטית ברובה ובמכרה זהב נדל"ני - באזור כה מפונק במשאבים ממשאבים שונים. סביבת הכיכר משופעת ממילא בשטחים ציבוריים ובגינות עירוניות מטופחות ואפילו בפארק רחב ידיים במרחק הליכה קצר, פארק הירקון. הצעה מעין זאת לא היתה עולה כלל על הדעת בדרום העיר, המשווע לכל סנטימטר של שטח ציבורי פתוח.

כיכר המדינה בת"א. לעג לרשצילום: ברוך בן יצחק

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מגלריה ישירות לפייסבוק שלכם

גם אם "חור אורבני" ריק במרכז העיר תמיד טומן בחובו הבטחה לעתיד טוב יותר, וגם אם הכיכר במתכונתה הנוכחית אירחה יפה את "הפגנת המיליון" הזכורה לטוב בימי המחאה החברתית, הרי היוזמה של ריאה ירוקה בכיכר במקום בנייה היא לעג לרש. היא עומדת בסתירה למגמות תכנון עכשוויות לניצול יעיל של המרחב העירוני כתנאי הכרחי לצדק חברתי ומרחבי.

הכיכר היא יעד אידיאלי ליישום מדיניות של ציפוף ותכנון אורבני, שגם עיריית תל אביב עצמה דוגלת בהם ומתיימרת לקדם בתוכנית המתאר החדשה שלה ובפרויקטים המתוכננים ונבנים בפועל (אם כי בעניין הזה כל קשר בין דברים למעשים הוא מקרי בהחלט). הרעיון של ריק עירוני בכיכר המדינה הוא ירייה ברגל.

ההיסטוריה של התכנון בכיכר המדינה התחילה ב-1951 וממשיכה מאז בדרך ייסורים, שסופה אינו נראה לעין. בתכנון היו מעורבים אדריכלים כמו אוסקר נימאייר הברזילאי. תוכניתו משנות ה-60 לבינוי צפוף בכיכר היתה האורבנית ביותר עד היום, אך הוקפאה עקב התנגדות ציבורית אחרי שאושרה. בתחילת שנות ה-80 עלה לראשונה רעיון הריאה הירוקה, שאז קראו לה סתם פארק, ונדחה עקב פסיקת בג"ץ לתביעת בעלי המגרשים. מאז קמו ונפלו תוכניות בנייה נוספות, כל אחת גרועה מקודמתה.

חרף עשרות שנות תכנון, עקרונות התכנון מעולם לא נבדקו לעומקם ופגמיהם המולדים נערמו, בכללם איחוד החלקות הנפרדות בכיכר למקשה אחת. בראייה לאחור, זהו המקור העיקרי לדרך ללא מוצא שאליה נקלעה הכיכר הן מבחינה תכנונית - איחוד החלקות גרם לזינוק חד באחוזי הבנייה והכתיב תכנון מגדלים - והן מבחינת השותפות שנכפתה על בעלי הקרקע.

צורתה הייחודית של הכיכר ומרכזיותה במפת האזור הן יתרונות לכאורה, שהתגלו כחסרונות בולטים. העיגול הגיאומטרי המושלם והאוטופי סירב לציית פעם אחר פעם לכללים המוכתבים לו, ולא הצליח לצאת מהכוח לפועל.

אם כיכר המדינה כבר הגיעה עד הלום כפי שהיא, ואם כבר מדברים שוב על הזזת הרים ממקומם ועל ביטולה של עוד תוכנית בנייה הכרוכה בעוד ועוד עיכובים, אז ראוי היה לנצל את התהפוכות לשינוי מהיסוד של עקרונות התכנון שאבד עליהם כלח ולצאת לדרך חדשה ורלוונטית לימינו.

היה ראוי למצוא דרך להחזיר על כנה את חלוקת שטח הכיכר למגרשים נפרדים ולתכנן בה רובע תל-אביבי במרקם עירוני מעורב בדומה לרחובות הסמוכים, ולא עוד "פרויקט" עב"מי המטיל את חיתתו על סביבותיו. זה גם הזמן להגדיל, ולא להפחית, את צפיפות הבנייה המוצעת בכיכר, והזדמנות לשילוב צורות מגורים ומחירי דיור מגוונים לאוכלוסייה הטרוגנית. החמצת ההזדמנות תהיה החמצה אחת יותר מדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ