למה גם בנייה ירוקה לא ידידותית לסביבה

מחקר אמריקאי חדש קובע כי גם הבניין הירוק ביותר מזיק לסביבה יותר מאשר שימוש מחודש במבנה קיים. לידיעתם של מקבלי ההחלטות בישראל

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

העובדה ששימוש חוזר במבנים קיימים הוא ידידותי בהרבה לסביבה מאשר הריסתם לטובת בנייה חדשה כבר אינה חדשה מרעישה כיום אלא סוד גלוי גם בענף התכנון והבנייה, אף כי מעטים מדי מפנימים את המסר. הנתון המעניין יותר הוא שמבנים קיימים, בעצם העובדה שהם כבר שם, הם "ירוקים" בהרבה גם ממבנים חדשים שנבנו על פי כל כללי הבנייה בת הקיימא, קיבלו תווי תקן ועוטרו בפרסי יוקרה בתחום - כך קובע מחקר חדש שמתפרסם בימים אלה בארצות הברית ומוכיח בעובדות ובמספרים "מדוע הבניינים הירוקים ביותר הם אלה שכבר קיימים". נכון שהמחקר נערך על ידי גורם בלתי אובייקטיבי לכאורה - המכון האמריקאי הלאומי לשימור היסטורי, אבל מוטב לסמוך ידיים על מחקר "משוחד" מעין זה מאשר על גורמים אינטרסנטיים מהצד השני של המתרס.

המניע העיקרי מאחורי המחקר היה הטענה הרווחת שמבנים קיימים אינם עומדים בתקני הבנייה הירוקה העכשוויים. לאור הטענה, המחקר השווה בין טביעת הרגל האקולוגית של טיפוסי בנייה שונים, קיימים וחדשים - מבני משרדים, בתי ספר, מגורים ועוד, הממוקמים באזורי אקלים קוטביים, מדבריים וגשומים, חמים, קרים וממוזגים, ובכל הקטגוריות הללו נמצא שההשלכות של המבנים הקיימים על הסביבה ופגיעתם היו קטנות בהרבה מאלה של מבנים חדשים שנבנו באותו אתר.

נמצא כי מבנים קיימים ששופרו והותאמו לתקנים בני קיימא עכשוויים הם ירוקים בטווח הקצר יותר ממבנים חדשים שהוקמו מראש על פי כללי הבנייה הירוקה. מבנים קיימים שלא שופרו ולא הותאמו נמצאו ירוקים יותר לסביבה לטווח ארוך בהשוואה למבנים חדשים ירוקים אף הם, שייקח להם זמן ארוך - עד 80 שנה - "לפצות" על פגיעתם בסביבה, בפינוי הפסולת מהרס המבנים הקיימים באתר, בשימוש בחומרי בנייה חדשים וכיוצא באלה נזקים שחלקם בלתי הפיכים.

אתר בנייה בישראל. לכל מבנה חדש יקחו 80 שנה לפצות על הנזקים צילום: אילוסטרציה: יובל טבול

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

מסקנות המחקר מאתגרות את התפישה המקובלת שחידושים והמצאות בתחום הבנייה הירוקה הם הדרך להתמודד עם משבר האקלים הגלובלי. האופציה של שימוש בבנייה קיימת, כפי שהיא או משודרגת, אינה נשקלת על ידי מרבית מקבלי ההחלטות בתחום התכנון והבנייה, אמר פטריס פריי, מנהל פיתוח בר קיימא במכון ההיסטורי, לאתר "אטלנטיק". אם משום שכל אחד רוצה מונומנט חדש ונוצץ על שמו ואם משום העדפה לשמה של כל מה שחדש. ובזה באמת אין שום חדש.

המחקר עוסק בסוגיות סביבתיות וכלכליות של המבנים ונמנע מכל התייחסות לערכים אדריכליים, היסטוריים או נוסטלגיים, אולי בכוונה תחילה כדי שלא להיגרר לוויכוחים מיותרים. עורכיו מדגישים שאינם טוענים כי כל המבנים החדשים "רעים" ושכל המבנים הקיימים ראויים לשימוש מחדש או יתרה מזאת, ראויים לשימור. הקריאה היא לשינוי כיוון תודעתי של מקבלי החלטות, מתכננים ואדריכלים - ממחשבה אוטומטית על הרס ומחיקה ובנייה חדשה יש מאין למחשבה על ההשלכות הסביבתיות הכרוכות בהם לפני שעולים לשטח עם הבולדוזר.

הקריאה רלוונטית ואקטואלית גם בישראל, או בעיקר בישראל הששה לאופציה של הרס מבנים קיימים (וזאת מבלי להיכנס כרגע לזירה של הרס פוליטי, הנהפך ככל הנראה להרגל מותנה גם בחיים האזרחיים) במקום למיחזור ושימוש מחדש - בין שאלה מבני מגורים, שיכונים, מבני תעשייה, בתי קולנוע. אל יתרונותיו הסביבתיים של השימוש מחדש, כפי שהוכחו במחקר האמריקאי, מיתוספים גם ערכים אדריכליים, היסטוריים ונוסטלגיים, שיש להם חשיבות משלהם בסביבה שאנו חיים בה.

תגובות