הולכים לאיבוד דרך מרפסת

בהעדר מדיניות חברתית כוללת, הרפורמה המוצעת בחוק התכנון והבנייה ממשיכה את החלוקה הבלתי צודקת של משאבים ומנציחה פערים כלכליים

אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, הידועה בשם החיבה "רפורמת המרפסות", מעוררת התנגדות עזה בכל הזירות הנוגעות בדבר. המעטים התומכים בה משוכנעים שיש להמתין בסבלנות עד שיתרונותיה יחלחלו ויופנמו, ושהביקורת המוטחת היא בעיקרה ביטוי לפחד אוטומטי מכל שינוי. מבקריה הרבים משוכנעים כי החוק המתוקן כשל בהתמודדות עם חוליי החוק הישן ואף החמיר אותם בהיבטים המשמעותיים ביותר לעיצוב פני החברה והמרחב.

ההתנגדות לרפורמה חוצה גבולות ומתרסים, ויצרה קואליציה מוזרה למדי בין גורמים שהאינטרסים שלהם שונים, אם לא מנוגדים מהותית. מצדו האחד של המתרס מתריעים מומחים בתחום התכנון והנדל"ן מפני הארכה בסחבת הביורוקרטית בעקבות הרפורמה, כך שכדי לקדם תוכנית בנייה, ובאופן מטאפורי כדי לסגור מרפסת, יידרשו כעת עוד עשרות ועדות ולא פחות מ-600 סעיפים (לעומת 280 "בלבד" בחוק הישן), המצטיינים כבעבר בניסוחים סתומים שכדי לפצח אותם נדרשים גדודים של יודעי ח"ן.

מנגד, ארגוני סביבה וחברה מצביעים דווקא על הסכנה שבקיצור הליכי תכנון, על פגיעה בשקיפות התהליכים והקשחת התנאים להתנגדויות הציבור, על האיומים הטמונים ברפורמה לאיכות החיים, לגורל השטחים הפתוחים וערכי טבע ונוף, ועל העיוותים החברתיים הקיימים בחוק שהרפורמה מנציחה ואף מחמירה.

מרפסות ברחוב תל-אביבי. ההשלכות החברתיות של הרפורמה זכו לתשומת לב מועטה בציבור צילום: ברוך בן יצחק

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

ההשלכות החברתיות של הרפורמה זכו לתשומת לב מועטה בציבור, יחסית לסוגיות ביורוקטיות וסביבתיות, אולי מתוך חוסר מודעות להשפעתו של התכנון בכללו על חיי היום-יום כפי שעלה לסדר היום גם במחאה החברתית בקיץ האחרון. ארגונים הפועלים לצדק חברתי וזכויות בתכנון - בהם האגודה לזכויות האזרח, עמותת "במקום" והאגודה לצדק חלוקתי - מזכירים בהתנגדותם כי התכנון הוא כלי מרכזי בחלוקת משאבי המדינה ומעצב את פניה בכל תחום, והרפורמה בחוק התכנון היא אנטי חברתית וחסרה כל ראייה או רגישות חברתית.

לפי הארגונים, תהליכי התכנון המותירים חותם בלתי הפיך על המרחב והחברה "יתבצעו מבלי שיובאו בחשבון הצרכים והרצונות של האוכלוסיות, לא יקודמו יעדים חברתיים, צמצום פערים ושוויון, ואוכלוסיות מוחלשות ייפגעו מתכנון אינטרסנטי ואף מושחת לעתים".

בהעדר מדיניות חברתית כוללת, הרפורמה אינה מחויבת לחלוקה צודקת של משאבים, לצמצום פערים כלכליים וחברתיים ולשקיפות בקבלת החלטות תכנון. גם החוק החדש אינו מתייחס, לדוגמה, לשיתוף הציבור בהליכי תכנון ואף הקשיח עוד יותר את התנאים להגשת התנגדויות לתוכניות בנייה פוגעניות, שלא היו פשוטים גם בחוק הקיים.

גם נוכח המחאה החברתית, הרפורמה אינה מספקת מענה אמיתי לדיור בר השגה שיבטיח מימוש הזכות לדיור, תמהיל חברתי ושילוב אוכלוסיות; היא מציעה מנגנון מוגבל ללא קריטריונים לזכאים על פי מצבם הכלכלי וללא מכסות מחייבות לשילוב דיור מוזל בתוכניות בנייה כמקובל בחו"ל.

העדר השקיפות בהליכי התכנון נותר בעינו גם ברפורמה ולא הובטחו תנאים לדמוקרטיזציה כמו פתיחת דיוני הוועדות לציבור הרחב, בעיקר לאלה שקולם פחות נשמע באופן מסורתי. כמו כן לא נכללו בה הנחיות להכנת תסקיר חברתי לתוכניות בנייה, בדומה לתסקיר סביבתי שכבר הוכנס למערכת לפני שנים.

הרפורמה אינה מחייבת ייצוג במוסדות התכנון לאוכלוסיות מוחלשות, כפי שנקבע בהוראת בג"ץ. ההרכב החדש של מוסדות התכנון מנציח אפליה בייצוג הרשויות המקומיות הערביות יחסית למשקלן באוכלוסייה. הארגונים החברתים מציינים כי פרק האכיפה ברפורמה אינו מאפשר לבית המשפט לשקול שיקולים חברתים ותכנונים בדיונים בצווי הריסה למבנים בלתי חוקיים, והוא יפגע בשכבות המוחלשות ביותר בחברה, בעיקר במיעוט הערבי.

הרפורמה יוצרת מסלול אישור מקוצר לתוכניות בנייה בעלות השלכות חברתיות מרחיקות לכת שלציבור לא תהיה אפשרות לערור נגדן - תוכניות להקמת מגורים בשיטת פינוי בינוי, הקמת יישובים חדשים, תשתיות או מתקנים ביטחוניים.

הקמת יישובים חדשים היא אחת הרעות החולות בתחום התכנון הארצי בישראל, שנחשבת גם כיום למדינה עם מספר היישובים הגדול לנפש; יש בכך משום החלשה של יישובים קיימים המשוועים לחיזוק והתחדשות. מיזמי פינוי בינוי מובילים במרבית המקרים לשכונות לאוכלוסייה "חזקה" בלבד ומשפיעים על הידרדרות פיסית וחברתית של שכונות ותיקות. אלה הן רק דוגמאות מייצגות. בארגונים החברתיים מביעים צער על החמצת ההזדמנות ההיסטורית "להציע חוק חברתי וסביבתי ולמנוע השתלטות של אינטרסים זרים ושחיתויות".

בחזרה למרפסת: בהזדמנות הזאת לא מיותר לציין כי עם כל הכבוד לדאגתה של ממשלת ישראל לקושי הביורוקרטי הבלתי נסבל בסגירת מרפסת, הרי במדינות מתוקנות רבות לא יעלה על הדעת לסגור מרפסת פתוחה, ככל הנראה מתוך אמונה תמימה שאם מישהו תיכנן מרפסת פתוחה, סימן שהיא צריכה להישאר כך מאז ולעולם.

בישראל כמו בישראל כל מרפסת היא רק פרצה הקוראת לסגירה, מטעמים שאינם בהכרח פסולים וללא צורך בשום הליך מוסדר כלשהו ובטח שלא בחוק מיוחד, והדבר אף נחשב לסוג של מחאה עממית נגד ידו הקשה של התכנון. כך או כך, ההצבעה על הרפורמה שתוכננה להשבוע נדחתה לכמה ימים בהוראת בג"ץ. יש לקוות שההערכות כי תאושר בכל מקרה יתגלו כמוטעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ