ללמוד על דיור בר השגה דווקא מהאמריקאים

ארה"ב אינה באמת ארץ של אפשרויות בלתי מוגבלות, אך בכל הנוגע לנושא שהוציא אלפים לרחובות בקיץ יש לנו הרבה מה ללמוד. רשמים מביקור משלחת מומחים

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

הצירוף "אמריקה" ו"דיור בר השגה" נשמע כמעט כמו סתירה פנימית. במפגש בתל אביב עם משלחת מומחים מבוסטון, מסצ'וסטס, בנושא דיור בר השגה, התברר שאמריקה היא לא מה שחושבים עליה. וכך, בישראל הזוכרת עוד את שורשיה הסוציאליסטיים הנשכחים, הנושא הבוער של דיור בר השגה - שהוציא מאות אלפים לרחובות בקיץ האחרון - עדיין מדשדש, אם בכלל, בין תואנות ומענות, בין טרכטנברג לרפורמת המרפסות - ואפילו תל אביב, ערש מחאת הדיור, לא מצאה לנכון להתחייב לדיור בר השגה בתוכנית המתאר החדשה שאישרה השבוע. מנגד, בארצות הברית, מעוז הקפיטליזם, לא רק מדברים על זה אלא גם "עושים את זה", כפי שניסחו זאת האורחים.

המשלחת, שהתארחה בשבוע שעבר בישראל, מייצגת את הדור השני של עשייה בתחום הדיור המוזל, הדור שהפיק לקחים מכשלי מדיניות הדיור הציבורי הממשלתית בשנות ה-60 וה-70, ומגבש דרכי התמודדות שונות, מורכבות יותר אבל גם מדויקות ויעילות. בארבעה עשורים של פעילות נרשמו לא מעט הצלחות, כפי שסיפרו האורחים. נכון שאלה הצלחות נקודתיות, מספרי הדירות לא נמדדים בסדרי גודל גורפים, התפוצה הגיאוגרפית מצומצמת יחסית והדוגמאות ספורות. נכון גם שמצוקת הדיור בארצות הברית לא נפתרה כליל אלא רק גברה מאז המשבר הכלכלי האחרון, שפגע ישירות בדיור, וגם האפשרויות שם, כפי שמתברר, הן לא בלתי מוגבלות. אבל הרוח שנשבה בביקור המשלחת היתה ש"אין הצלחות קטנות".

את המפתח להצלחה הציגו האורחים בעקרונות-אצבע ארוזים היטב בנוסח ג'אסט דו איט, אם תממנו הם יבואו, היה יצירתי, קח סיכונים. שיתוף ציבור, שקיפות ונהירות הם עקרונות ברזל, וכמובן השאלה איפה הכסף. המסר העיקרי בביקור המשלחת היה, עם זאת, שיתוף פעולה, הידברות ואמון הדדי. ערכים בלתי סחירים אולי, אבל יוצרים פלטפורמה יעילה להשגת המטרה המשותפת. בסופו של יום התברר שהם סוללים דרך גם לרווח.

הרכב המשלחת ייצג נאמנה את המסר. במגוון הגופים המיוצגים - משרד השיכון, עיריית בוסטון, חברות פרטיות וציבוריות, המגזר האזרחי והקהילתי - ובהבטים המקצועיים, המשפטיים, הכלכליים והתכנוניים שהציגו הדוברים.

פרויקט של דיור בר השגה בבוסטון - לחצו להגדלה

מקור גאווה

מדברי האורחים אפשר היה ללמוד שהרגולציה של השלטון הפדרלי והמקומי בתחום הדיור גדולה מהמצופה, באבחון ומיפוי הצורך בדיור בר השגה, בקביעת קריטריונים לזכאות - לאוכלוסיות מוחלשות אבל גם למעמד הביניים של "אחיות, מורים ושולטים" - במנגנוני היתכנות ובאמצעי היישום. בד בבד, גם המגזר האזרחי צובר כוח פוליטי והשפעתו גוברת על מדיניות דיור ועל ייזום חוקים לדיור בר השגה במישור הארצי והמקומי. הדרך להשגת דיור בר השגה, ציינו האורחים, אינה מענקים כספיים אלא תמריצים לעידוד תהליכים חברתיים, הטבות מס, הלוואות בנקאיות מסובסדות והגדלת זכויות בנייה בתמורה להקצאת דירות מוזלות בפרויקטים למגורים.

התנאים לקבלת ההטבות כוללים בין היתר התחייבות שהדירות ישמשו אוכלוסיות נזקקות בלבד לטווח ארוך, ועמידה בסטנדרטים תכנוניים ואדריכליים שיבטיחו קורת גג הולמת "שתיהפך למקור גאווה לדיירים". המונח "דיור בר השגה" אינו מתקשר עוד אוטומטית לשיכונים ציבוריים עם שם רע בשולי הערים או למגורים בפריפריה רחוקה. ההבנה היום היא שמגורים במרכזי הערים מהווים סיכוי לאוכלוסיות מוחלשות לצאת ממעגל המצוקה, וכי עירוניות טובה - נגישות לתשתיות, חינוך, תחבורה ציבורית, שירותים עירוניים ברמה גבוהה, שימושים מעורבים ושילוב אוכלוסיות בעלות הכנסות שונות - עשויה למנוע יצירה של גטאות עוני.

חבל הצלה

פרויקט של דיור בר השגה בבוסטון - לחצו להגדלה

נושא מרכזי בסדר היום בביקור המשלחת היה מדיניות פינוי-בינוי, שהיא המגמה הבולטת והשנויה ביותר במחלוקת בתחום הבנייה למגורים כיום בישראל. בדיון מסביב לשולחן עגול במרכז ענב בתל אביב, למדו האורחים שמיזמי פינוי-בינוי בישראל אינם נתפשים מנוף לפתרונות דיור בר השגה כפי שהיה אפשר לצפות. מרביתם משווקים כפרויקטי יוקרה עם דירות גדולות, גימורים נוצצים וסממני פאר אחרים. גם הדיירים שיקבלו אותן במסגרת עסקת הפינוי לא יוכלו לעמוד בהוצאות התחזוקה ברמת ההשתכרות הקיימת. בסיור בשכונת פינוי-בינוי בנווה שרת בתל אביב שמעו האורחים כי דירות מקוריות רבות כבר נמכרו ליזמים והגיבו שהשיטה מצטיירת כ"מתכון להעשרת ספקולנטים".

האורחים מאמריקה הופתעו לשמוע כי במיזמי פינוי-בינוי לא נכלל מנגנון הגנה על שוכרים פרטיים, והזהירו מחיסול הדרגתי של מאגר הדירות הזולות עדיין למיעוטי יכולת, סטודנטים ואוכלוסיות רבות אחרות. המארחים מישראל, מצדם, הופתעו לא פחות ללמוד על עצם קיומה של הגנה כזאת, ועל אפשרות לרגולציה של שכירות חודשית (לדוגמה באמצעות מנגנון ל"ייצוב" שכר דירה כמו בניו יורק) ושילוב דיור מוזל במיזמים מעין אלה. האורחים הדגישו עוד כי המלאי הגדול באמת של דירות מוזלות אינו בבנייה חדשה בכל שיטה שהיא אלא בשכונות ובניינים קיימים, והדגישו כי יש להשקיע בשימורו של המלאי הזה, בחידושו ושיקומו. התצלומים מבוסטון המחישו היטב את הטענה.

ביקור המשלחת האמריקאית בישראל הוא יוזמה משותפת של כמה גורמים בישראל ובבוסטון. בראשם "מועצת קשרי הקהילה היהודית" בבוסטון (JCRC) שיזמה את המפגש, והקואליציה לדיור בר השגה בישראל שאירחה אותו בישראל, ובמעורבות אישית של ד"ר אמילי סילברמן מהטכניון בחיפה, חוקרת ופעילה מרכזית בתחום דיור בר השגה. הביקור כלל בין היתר סיורים במיזמי דיור מתוכננים על קרקעות עירוניות בחיפה ובתל אביב ומפגשים עם ראשי הערים וגורמים הנוגעים בתחום. לביקור הנוכחי קדם סיור ללימוד הנושא בבוסטון וניו יורק לפני כשנתיים, שיזמו ד"ר נטע זיו ואפרת טולקובסקי מאוניברסיטת תל אביב.

השאלה אם נכון ללמוד דווקא מארצות הברית היא מתבקשת. סילברמן היתה שמחה לשיתוף פעולה עם מדינות סוציאל-דמוקרטיות באירופה, אבל "עוד יש הרבה מה ללמוד גם ממסצ'וסטס". שיעור לדוגמה הוא המגמה של התארגנות תושבים על בסיס שכונתי או אתני לתכנון והקמה של מיזמי דיור בר השגה לחברי הקהילה. הקבוצות יוזמות ומקימות בעצמן או באמצעות חברת-בת פרויקט מגורים על קרקע עירונית, כאשר חלק מהדירות משווק במחירי השוק לסיוע במימון הדיור המוזל. היו קבוצות שנהפכו ליזמים בזכות עצמם ורשמו רווחים נאים. סילברמן מאמינה כי התארגנות מעין זו עשויה להיות חבל הצלה ביפו, שאינה מקבלת מענה הולם מרשות העירונית.

פרויקט של דיור בר השגה בבוסטון - לחצו להגדלה

עוד אפשר היה ללמוד במפגש על החשיבות במתן העדפה לתושבים מקומיים בפרויקטים של התחדשות עירונית כתנאי לקידום ותמיכה במיזמי דיור מוזל, וזאת בהבדל מהמגמה הרווחת בישראל. בסיור בשכונת שפירא בדרום תל אביב למדו האורחים על פרויקט גני שפירא ודיור מוזל על קרקע עירונית בשכונה בעייתית המתחילה להיות מבוקשת בדרום העיר, ועל הכוונה לשווק את הפרויקט לכלל תושבי העיר, שאותה ראו כבלתי הוגנת כלפי הקהילה הוותיקה הקיימת. האורחים הצטרפו לביקורת המופנית כנגד המטרה המוצהרת להביא לשכונות מתחדשות "אוכלוסייה חזקה", במקום לחזק את האוכלוסייה הוותיקה הקיימת ולשמר את הקהילה.

לרשויות המקומיות תפקיד מרכזי בהובלת מיזמי דיור בר השגה ובקביעת תנאים להקמתם, הסבירו האורחים, גם אם אלה אינם תמיד בסמכותן המלאה מול השלטון המרכזי. מבלי שהדבר נאמר במפורש, הם קלעו לדיון העכשווי ב"זכות לעיר", העושה למען לטובת תושביה היכן שהמדינה אינה יכולה או אינה רוצה בכך. במישור העסקי, דיור בר השגה נהפך לפלח שוק לגיטימי, ורווחי, ליזמים וגם לאדריכלים. משרדי אדריכלים רבים בבוסטון מתמחים בנושא, כפי שהאורחים סיפרו, ועובדים ישירות עם התושבים, החל ברמת הרעיון וכלה ברזולוציה של עיצוב המטבח. אז גם אם הכל נראה ורוד מכדי להיות אמיתי, הרי ברוח ששררה במפגש לא נותן אלא להביע אמון ולקוות לשיתוף פעולה.

פרויקט של דיור בר השגה בבוסטון - לחצו להגדלה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ