הווילה של בוגי: ככה אנחנו נראים

תצלומי הווילות של בוגי ושל גלנט לוכדים את ההוויה הישראלית משני קצותיה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

אלה לא היו חריגות הבנייה לכאורה שיוחסו לרמטכ”ל המיועד יואב גלנט שחרצו את גורלו. זה היה תצלום האוויר הבלתי נשכח של הווילה שבנה במושב עמיקם וייצגה את כל הניכור והניתוק של קבוצות מיוחסות באוכלוסייה משאר העם. האדריכלות הנובורישית מנקרת העיניים של צריחים וקשתות וכיפות בסגנון אוריינטליסטי, החביב על המגזר, היתה רק הביטוי החזותי שאמר הכל. תצלום האוויר של הבית הדו־משפחתי של השר והרמטכ”ל לשעבר משה יעלון ‏(ושכניו‏) ביישוב רעות, שהתפרסם בשבוע שעבר במוסף “הארץ” בנסיבות דומות פחות או יותר - בנייה לצורכי אבטחה שנוכסה לצרכים פרטיים, מייצג תופעה ישראלית רווחת אחרת.

השם היאה לה הוא אדריכלות של ג’אנק, גיבוב, טלאי על טלאי, בלגן לא מאורגן. העדשה המוטסת קלטה ערב רב של גושי בנייה בלתי ברורים, שעטנז של סממני סגנונות, חומרים וטכנולוגיות, בנייה מאולתרת, יריעות בד ויציקות בטון, שברי גגות רעפים, פה משטח אלכסוני שם צ’ופצ’יק מחודד - בסימביוזה דיסהרמונית עם גגות שטוחים, שורה עקמומית של מנועי מזגנים מביטים על רשת זוחלת של כבלים, חפצים מחפצים שונים בתנוחות מגוונות.

האם זוהי רומנטיקה של אדריכלות עממית, דלות החומר או ארכיטקטורה ללא ארכיטקטים? או אולי צדקה אדריכלית הנוף האמריקאית המבריקה מרתה שוורץ, שאמרה פעם בהקשר אחר ש”בלי רעיונות טובים, ג’אנק הוא ג’אנק הוא ג’אנק”.

שני תצלומי האוויר הללו, של אחוזת גלנט והדו־משפחתי של יעלון, לוכדים את ההוויה הישראלית משני קצותיה, הנובורישיות והבלגניות. אם תצלום האוויר של אחוזת גלנט עורר בציבור חמה וזעם, הרי התצלום של הדו־משפחתי של יעלון לא יכול לעורר אלא גיחוך עגמומי, מנוד ראש ואולי גם שמץ של הזדהות והשלמה בלית ברירה לא רק עם המצב, אלא אפילו עם הסיפור הזה עם הבודקה של המאבטחים. מה עוד חדש, על מה כל המהומה. בהבדל מהטירה של גלנט, הדו־משפחתי של יעלון, כולל ביתן האבטחה, לא יחרוץ את גורלו של השר לא לכאן ולא לכאן. ולפחות אי אפשר יהיה לחשוד בו בניכור וניתוק מ”העם”. הרי בתוך עמו - וסביבתו - הוא יושב. ככה אנחנו נראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ