מחיר הצמיחה |

דברים שרואים מלמעלה

ג’קרטה, עיר הבירה של אינדונזיה, שואפת להיות לאייקון של מודרניות עירונית, אבל עלולה להיהפך לסמל של קיטוב חברתי וכלכלי

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

שישים ומשהו שנים אחרי שנאלצה להעניק לה עצמאות בלחץ בינלאומי כבד - ואחרי כ–400 שנות קולוניאליזם אכזרי - הולנד מנסה לכבוש מחדש את אינדונזיה, כיום המדינה המוסלמית המאוכלסת ביותר בעולם עם כ–250 מיליון נפש. בהבדל מהעבר ההיסטורי הרחוק, הפעם המעצמה הקולוניאלית לשעבר לא מנסה להשתלט על אוצרות הטבע העשירים של מדינת האיים, אלא רק על קו הרקיע של עיר הבירה ג’קרטה, לא בכוח הזרוע ובכדורי רובים ופגזי תותחים אלא בבנייה, בכוח היזמות הגלובלית והפנטסיה האדריכלית ללא גבולות. את המהלך הקולוניאלי המחודש מוביל משרד האדריכלים ההולנדי MVRDV, שנודע במחקרים ותרחישי היתכנות של צפיפות בערי־על ברחבי העולם.

בשבוע שעבר נחשפה הצעתו של המשרד לתכנון פרויקט הנדל”ן “פרורי 88” ‏(Peruri‏) שיהיה הגדול ביותר בסוגו בבירה האינדונזית. אמנם הוא שמרני למדי יחסית לעבודת המשרד, אבל עדיין יומרני דיו ותופס את העין. הוא יכיל שורה ארוכה של פרוגרמות מעורבות ויהיה למעשה עיר בתוך עיר. הצגתו לחברה הממשלתית בעלת הקרקע זכתה לכיסוי תקשורתי בינלאומי נמרץ. זוהי אחת מכמה הצעות בתחרות לתכנון הפרויקט, ושותפים לה משרד ג’רדה האמריקאי, חלוץ “חוויית השופינג” בקניונים מסחריים, וחברת ההנדסה ארופ המתמחה בניסויים אדריכליים נועזים.

הדמיה של פרויקט “פרורי 88”. סכנות המודרניותצילום: MVRDV

הקומפלקס המוצע הוא מקבץ אקלקטי של מגדלים בממדים ותצורות שונים, ויש לו כל מה שפרויקט צריך כדי להיות סקסי ויוקרתי: אדריכל בעל שם עולמי, אדריכלות מסעירה ופרוגרמות מפתות: מגדלי מגורים ומשרדים, מלונאות, אולמות כנסים ואירועים, פארקים וגינות בכל המפלסים ועל הגגות, בריכות שחייה, מכוני כושר וספא, מסעדות, בתי קפה, וגם מסגד. המיזם משווק כ”ג’קרטה אנכית” והאדריכל ויני מס מהמשרד ההולנדי אמר שזוהי “מיני־סיטי צפופה יותר, חברתית יותר וירוקה יותר, מונומנט לפיתוחה של ג’קרטה כאייקון של מודרניות הצומח מתוך המרקם של העיר עצמה”.

תיירות הסלאמס

ובינתיים, עד שיוחלט אם ייבחר בתחרות ואם ימומש, המרקם של העיר עצמה משתרך הרחק למטה ומאחור. “פרורי 88” אכן יהיה אייקון וסמל - למודרניות הצומחת מהר מדי ולמחיר היקר שהיא גובה בג’קרטה, “עיר עולם” בהתהוות. הכלכלה באינדונזיה היא אחת הצומחות והמבטיחות בעולם. למרבה האירוניה, ב–2011 היא תפסה את מקומה של הולנד ככלכלה ה–16 בגודלה בעולם ועתידה להיות עד מחצית המאה אחת משמונה הכלכלות הגדולות.

עם זאת באינדונזיה, ולא רק בה, הצמיחה גרמה לעלייה מטאורית בקיטוב החברתי והכלכלי ולא “חילחלה כלפי מטה”, כפי שכותב טאופיק רמדן מאוניברסיטת סינגפור באתר העיתון “ג’קרטה גלוב” - “וג’קרטה היא מקרה קשה במיוחד”.

הדמיה של פרויקט “פרורי 88”. חמישה מיליון ענייםצילום: MVRDV

הצמיחה הכלכלית הביאה לבירה האינדונזית מיליוני מהגרים מהאזורים החקלאיים של האי ג’אווה, מרביתם עניים, כותב רמדן. העיור המואץ גורם לעלייה ביוקר המחיה ומדרדר עוד יותר את מצבם. על פי הערכות האו”ם, חמישה מיליון מבין תושבי המטרופולין מתגוררים במשכנות עוני, סלאמס, בתנאים המוגדרים בלתי הולמים, ללא מים זורמים, תברואה, חשמל, נגישות לתעסוקה, ביטחון אישי. מרבית משכונות העוני נבנו בבנייה עצמית “בלתי רשמית”, ומאוימים באופן מתמיד בהרס ופינוי. וזאת מבלי להזכיר את ההצפות ההרסניות בנהרות העוברים בעיר. ספק אם בעיר האנכית יבחינו בכל אלה: העיר תספק את כל צרכי הדיירים והעובדים בה והם לא יאלצו לצאת מתחומיה.

הסקרנים והנועזים מבין דיירי הפרויקט המתוכנן יוכלו עם זאת לטעום אקזוטיקה אורבנית אמיתית בסיורים במסגרת “תיירות הסלאמס”, הטרנד החם כיום במגה־ערים הצומחות בעולם. על פי הפרסומים באתרי האינטרנט, הסיורים המודרכים עוברים בסימטאות הדחוסות, מתעכבים בבתי מלאכה ומפעלים ביתיים לייצור טופו או ריקשות מאולתרות שרבים מדיירי הסאלמס מתפרנסים מהם, וכמו כן גם בין אלפי הרוכלים והקבצנים לאורך פקקי התנועה. לאחרונה הוצאו שני מקורות הפרנסה הללו מחוץ לחוק, מבלי שיהיה להם תחליף ראוי. “מבחוץ הסלאמס נראים כג’ונגל אבל מבפנים זהו עולם תוסס ומיוחד במינו”, כתוב באתר חברת Jakarta Hidden Tours.

ג’קרטה של מטה. הסיורים יצאו מחוץ לחוקצילום: אי–פי

משרד MVRDV הוא מהבולטים בדור משרדי האדריכלים בהולנד של שנות ה–90 העליזות, ימים של שגשוג כלכלי במדינה ומלגות מחקר ממשלתיות נדיבות לאדריכלים צעירים. מחקריו האורבניים מבוססים על נתונים סטטיסטיים “אובייקטיביים”, כפי שהסביר לי שותפו של ויני מס, יאקוב ון ריס שביקר בישראל ב–2009.

האובססיה לצפיפות ולנתונים הגיעה לשיאה בעיר ההיפותטית שתיכננו בשטח של 160 אלף קמ”ר ובה 250 מיליון תושבים. הפרויקטים האמיתיים שתיכנן מאז דומים למדי למחקרים. ריס היה אורח הכבוד בכנס על קיימות אורבנית לרגל שנת המאה ליסודה של תל אביב - עיר שאין כמובן מה להשוות בינה לבין ג’קרטה, אבל גם היא “עיר עולם” בהתהוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ