מי בכלל צריך פרסי אדריכלות

פרס וולף שיוענק לאדריכל הפורטוגלי אדוארדו סוטו דה מורה שב ומעלה את השאלה מהו הצידוק לקיומם של פרסים אלה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

חתן פרס וולף לאדריכלות לשנת 2013 הוא האדריכל אדוארדו סוטו דה מורה מפורטוגל. בנימוקים לפרס צוין כי קידם את הידע האדריכלי, כישוריו כמעצב יוצאים מהכלל וביצירותיו הראה "כיצד בניינים יכולים, פילוסופית, מושגית וחווייתית, לנהל דיאלוג עם העולם הטבעי ובר קיימא", מה שזה לא יהיה.

הפרס יוענק לדה מורה בחודש מאי הקרוב במשכן הכנסת בירושלים, שנתיים בלבד אחרי שקיבל את פרס פריצקר הבינלאומי, הנובל של האדריכלות, ב 2011 בוואשינגטון.

דה מורה, יליד 1952, הוא אדריכל טוב מאוד, אדריכל שפרסים אוהבים. לפני כמה חודשים ביקרתי בשני פרויקטים שלו בפורטוגל, הנחשבים פסגת הישגיו עד כה ¬ איצטדיון הכדורגל שתיכנן בעיר בראגה ומוזיאון פאולה רגו בקשקאיש. האיצטדיון מרשים. הוא ממוקם במחצבת גרניט בצלע הר, בנוי לתפארת ללא גרם מיותר של אדריכלות אבל עם טונות של איכות וחוכמה. שיאן, הגג מעל הטריבונות, שהוא הברקה טכנולוגית בהשראת גשרי האינקה. בנייתו היתה מבצע אקסטרווגנטי וכך גם עלותו. המוזיאון, בדוגמת שתי ארובות בגוון בריק אדמדם, הוא יצירה אדריכלית פחות משכנעת, שנראה כאילו כוונה במיוחד כדי לקבל פרס.

אבל לא בזה ולא בזה העניין. הפרס לדה מורה מעלה שוב את השאלה מהו עצם הצידוק לקיומם של פרסי אדריכלות. כפי שהם כיום, מרבית פרסי היוקרה מוענקים אוטומטית על מבני ציבור יוצאי דופן ומיזמי נדל"ן ראוותניים, שיודעים לדאוג לעצמם גם בלי שום פרס. הזוכים ברובם הם אדריכלים בעלי מוניטין ממילא, או כאלה שדרכם להצלחה סלולה, או כאלה שהפז"ם שלהם הגיע. גם זוכים מפתיעים אינם באמת מפתיעים ואינם זקוקים לעוד אישור על הישגיהם. אלה וגם אלה לבטח היו מסתדרים יפה בחיים גם בלי המענקים הכספיים הנדיבים.

פרסי האדריכלות יצדיקו את קיומם ואת הבאז התקשורתי סביבם אם יוענקו להישגים שאינם מונחים בהכרח מתחת לפנס, אם יקדמו פריצת דרך למען האנושות, אם יעלו על נס אקטיביזם אדריכלי חברתי ופוליטי, אם יתרמו לחינוך לאדריכלות הוגנת ולמטרות דומות שאינן רואות אור יום, וכל טיפת יוקרה וכל 100 אלף דולר (המענק של פרס וולף) היו יכולים לתרום להן רבות. במצבה הנוכחי, תעשיית הפרסים מעניקה למעשה פרסים לעצמה בלבד וטופחת לעצמה על השכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ