מחזקים את תקרת הזכוכית

העצומה לא עזרה: האדריכלית דניז סקוט בראון לא תוכר כשותפה מלאה לפרס פריצקר לאדריכלות שהוענק לבעלה האדריכל רוברט ונטורי ב-1991

אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג

הצדק לא ייעשה. תקרת הזכוכית לא נופצה. האדריכלית דניז סקוט בראון לא תוכר כשותפה מלאה לפרס פריצקר לאדריכלות שהוענק לבעלה האדריכל רוברט ונטורי ב-1991, זאת על אף תרומתה להישגיו ולמרות שותפותה במשרד האדריכלים שהשניים הובילו במשך עשרות שנים. החלטה ברוח זו קיבלה בשבוע שעבר ועדת פרס פריצקר בתשובתה לעצומה שהוגשה לה בחודש מארס השנה על ידי אריאלה אסולין-ליכטן וקרולין ג'יימס, סטודנטיות לאדריכלות באוניברסיטת הרווארד וחברות בקבוצה "נשים בעיצוב". העצומה שנשלחה לראשי הקרן המעניקה את פרס פריצקר קראה לתיקון העוול ההיסטורי-המגדרי ולציון שמה של סקוט בראון כשותפה לפרס.

במכתבו לפעילות מהרווארד תלה יו"ר ועדת הפרס הלורד פיטר פלומבו את הדחייה בנוהלים ביורוקרטיים, שנשמעו כתירוצים תמוהים. עיקרם, הנימוק שצוות השופטים בפרס מתחלף מדי שנה ושום צוות נוכחי אינו יכול לשנות החלטה שהתקבלה על ידי צוות קודם, מה גם שכמה מחבריו כבר אינם בין החיים. זהו ללא ספק נימוק שמרני כמו הפרס עצמו, ומתחמק מדיון עקרוני בסוגיה של הדרת נשים באדריכלות. במיוחד בפרס פריצקר, הנובל של האדריכלות, שמאז יסודו ב-1978, הוענק לשתי אדריכליות נשים בלבד. הערת-ניחומים של פלומבו שההחלטה אינה פוסלת את מועמדותה של סקוט בראון לקבלת פרס פריצקר בעתיד, היא לעג לרש.

האדריכלית דניס סקוט בראון. שותפה מלאה להצלחהצילום: VSBA / Frank Hanswijk

העצומה עוררה הדים נרחבים בחוגי האדריכלות הבינלאומים. מאז פירסומה חתמו עליה 17 אלף תומכים, מרביתם אדריכלים ובהם זוכי פרס פריצקר רבים. בולטים בהם היו ונטורי בעצמו, זאהה חדיד (האדריכלית האשה הראשונה שזכתה בפרס, רק ב-2004), והאדריכל וונג שו, חתן פריצקר לשנת 2012. אשתו ושותפתו למשרד, האדריכלית לו וניו, לא נכללה בפרס, וההיסטוריה חזרה על עצמה. כמו ונטורי בזמנו, גם וונג שו לא מצא לנכון לוותר על הפרס לאות מחאה ורק אמר "זה לא צודק". חתימתם על העצומה - כמו הכרזתו של פלומבו שבפרס פריצקר "מאמינים בייצוג הולם לכל השותפים בעשיה האדריכלית" - לא שוות את הנייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ