אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

ליפתא שוב על השולחן. לפני כשנתיים ביטל בית המשפט המחוזי בירושלים מכרז לבניית שכונת יוקרה בכפר הפלסטיני הנטוש במבואות ירושלים. יחד עם זה תוכנית הבנייה עצמה שרירה וקיימת בהמתנה למכרז חדש. גורלו של הכפר נדון שוב בשבוע שעבר בערב עיון על תכנון קהילתי בבית הנסן בירושלים. במפגש השתתפו, בין היתר, מתכננים, אדריכלים, סטודנטים ובני משפחות של תושבי הכפר שנאלצו לנטוש אותו ב–1948 ומתגוררים כיום במזרח ירושלים. אורח הכבוד בערב היה הפרופסור רון שיפמן מניו יורק, אדריכל ומתכנן ערים חברתי וחלוץ בגיבוש מודל לתכנון קהילתי.

שיפמן, שהוזמן לתרום מניסיונו, דיבר יפה על שיתופי פעולה בתכנון ובפיתוח, על בניית אמון הדדי בין אנשי מקצוע והקהילה, ולחלופין, על פעולות מחאה שימשכו תשומת לב. אבל היה ברור שזה לא הכיוון. "איך אפשר לדבר על קהילות כשיש ביניהן קונפליקט לאומי?", העיר עורך הדין סמי ארשיד, שייצג את משפחות ליפתא בבית המשפט.

כפר ליפתא. פיל בחדרצילום: אמיל סלמן

"ישנו פיל בחדר על השולחן, וזו הנכבה וזכות השיבה, אבל כולנו מעמידים פנים שהוא איננו", אמר האדריכל שמואל גרואג, המנחה סדנת שימור במחלקה לאדריכלות בבצלאל - ולאור הדברים העגומים האלה לא נותר אלא להתקנא במקום האזרחי והקהילתי שממנו מגיע שיפמן.

גם מבלי להמציא כרגע פתרון לבעית ה"פיל" בחדר, הטקטיקה שנוקטים כעת הפעילים למען ליפתא היא פניה לאונסק"ו כדי שיכיר באתר הציורי כאתר מורשת עולמית ויגרום להקפאתה של כל בנייה במקום. אולי עצם המועמדות להכרה תצליח לעכב את תוכנית הבנייה. הכוונה בשלב הזה אינה לפעול לשימור שרידי הכפר בסגנון מצועצע וממוסחר כמו במתחמי תחנות הרכבת ובשרונה, אלא להבטיח את המשך קיומם, לשמר את הזיכרון האצור בהם ולגייס תמיכה ומימון כדי להגן עליהם מהרס. עד מתי? עד כמה שאפשר יהיה למשוך.

הצעה אחרת שכבר עלתה במדור הזה היא כן לקדם תוכנית בנייה למגורים בליפתא - בעבור משפחות תושביו הפלסטינים. פתרון פלא זה לא יהיה, אבל לפחות זו תהיה מחווה סמלית לפיוס. בתי הכפר החדשים, שלבטח ייבנו בערב רב של סגנונות אדריכליים עכשוויים, יפגעו ללא ספק בדמותו הציורית האותנטית, אבל הצדק ההיסטורי יהיה שווה את המחיר. זוהי אותנטיות נאמנה יותר מכל שימור ועוד חוליה בזיכרון ההיסטורי, בכך אין ספק. ההצעה היא בדיונית במציאות כיום, אבל אולי היא בכל זאת תשתנה ביום מן הימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ