שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

אחרי משא ומתן ממושך הושגה לאחרונה פשרה במשפט הדיבה בין האדריכלית זאהה חדיד לבין המגזין "ניו יורק רוויו אוף בוקס" והמבקר מרטין פילר. על פי הסכם הפשרה, משכה חדיד את תביעתה, והמגזין ופילר התנצלו ושילמו פיצוי כספי.

הפרשה התחילה לפני כמעט שנה. במאמר שפירסם במגזין כתב פילר כי באתר האיצטדיון שחדיד מתכננת בקטאר לקראת משחקי המונדיאל ב–2022, מצאו את מותם 1,000 מהגרי עבודה. בכתב־התביעה שהגישה חדיד נטען שהעבודות באתר האיצטדיון עדיין לא החלו ושום פועל לא נפגע. פילר הודה ששגה — הפועלים אכן נהרגו, אבל באתרי בנייה אחרים בקטאר — והתנצל מיד אחרי פרסום המאמר. המשפט נמשך בכל זאת והסתיים כאמור בפשרה, וחדיד אף הודיעה כי תתרום את סכום הפיצוי, שגובהו נותר חסוי, לאירגון להגנה על זכויות פועלי בניין.

חדיד. תתרום את הפיצויים למען זכויות עובדי הבנייןצילום: בלומברג

לכאורה חדיד ניצחה בקרב, אבל למעשה הפסידה במלחמה. באותו מאמר ביקורת מצוטטת גם תגובתה למידע על מותם של פועלים מהגרי עבודה באתרי בנייה בקטאר, ובה היא מכריזה כי כי זה לא מתפקידה כאדריכלית לעסוק בתנאי העובדים וכי "אין לי הכוח לעשות משהו בנדון". פילר לא נדרש להתנצל על הציטוט, שהיה מדויק, וחשף את אדישותה המוסרית של כוכבת־העל לגורלם של בנאי הפירמידות האדריכליות שלה.

נדמה שהארוגנטיות של חדיד תהדהד הרבה אחרי שהאבק ישקע מעל התנצלות של פילר והקנס שהוטל עליו. התרומה שעליה הכריזה היא ניצחון נוסף, הנופל לחיקו של המאבק העולמי להגנה על זכויות פועלי הבניין, שעלה לסדר היום עקב הפרשה. מסתבר שהיא דווקא כן יכולה לעשות משהו בנדון.

הדמיה של איצטדיון אל-ואקרה בקטאר בתכנונה של חדידצילום: zaha hadid architects

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ